» Strona główna » Ból » Ból w klatce piersiowej przy schylaniu
Nagły ból w klatce piersiowej przy schylaniu się to wystarczający powód, by iść do lekarza, zwłaszcza jeśli jest silny, objaw często się powtarza lub nasila i występują inne symptomy. To może, ale nie musi być stan przedzawałowy. Sprawdź, kiedy pojawiają się takie dolegliwości!
O rzeczywistej przyczynie świadczą m.in. umiejscowienie ogniska bólowego, charakter bólu (kłucie, ucisk, rozpieranie), jego intensywność i częstotliwość czy sytuacje, w których dochodzi do wystąpienia lub narastania objawów. Odczuwalny ból w klatce piersiowej może oznaczać reakcję na stres czy zaburzenia lękowe, ale czasem wskazuje na poważne powikłania po infekcji, problemy z kręgosłupem, układem sercowo-naczyniowym albo pokarmowym. Jedno można stwierdzić z całą pewnością – dopiero wizyta u lekarza i badania diagnostyczne wykażą faktyczne źródło problemów zdrowotnych i pozwolą na skuteczne, bezpieczne leczenie.
Według lekarzy pacjenci zazwyczaj nie mają najmniejszych powodów do niepokoju. Zbyt obfity posiłek lub tłuste ciężkostrawne potrawy to główna przyczyna dziwnego bólu klatki piersiowej – pochylanie tułowia powoduje cofanie treści żołądkowej do przełyku. Do podobnych sytuacji dochodzi również przy zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego. To refluks żołądkowo-przełykowy. Częste podrażnianie błony śluzowej może doprowadzić do jej uszkodzenia, zapalenia, a w skrajnych przypadkach nawet przerwania przełyku.
Ból w klatce piersiowej przy schylaniu często ma związek ze wzmożonym napięciem organizmu – stresory powodują przyspieszenie bicia serca i wzrost ciśnienia krwi, co czasami powoduje bolesności podczas poruszania tułowiem. Analogicznie manifestują się poważniejsze schorzenia, np. różnego rodzaju nerwice czy schorzenia serca i układu krwionośnego. Dolegliwości bólowe pojawiają się coraz częściej i przybierają na sile? Weź zwolnienie lekarskie online i idź do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie zarezerwuj termin wizyty u specjalisty!
Bolesność tułowia podczas ruchu i oddychania może wskazywać na kłopoty zdrowotne w obrębie układu oddechowego – bolące sygnały zwykle pochodzą z opłucnej, która jest silnie unerwiona. Do jej podrażnienia dochodzi nie tylko w wyniku fizycznych uszkodzeń czy stanu zapalnego samej błony śluzowej (zwykle na skutek infekcji górnych dróg oddechowych), ale też pod wpływem dolegliwości ze strony płuc czy oskrzeli. POChP, przewlekłe zapalenie czy nowotwory również mogą objawiać się bólem w klatce piersiowej.
Przy schylaniu odczuwasz dolegliwości nie tylko z przodu, ale też z tyłu tułowia? Współwystępujące bóle pleców zazwyczaj świadczą o dolegliwościach kręgosłupa w odcinku piersiowym. Pacjenci często zgłaszają też, że boli ich przy oddychaniu, zwłaszcza głębszych wdechach. To mogą być między innymi:
Kolejną dolegliwością układu ruchu jest zapalenie stawów żebrowo-mostkowych. W przebiegu zespołu Tietzego dolegliwości bólowe promieniują z klatki piersiowej do kończyn górnych, a w miejscu stanu zapalnego pojawiają się tkliwość, zaczerwienienia i zwiększona ciepłota skóry. Infekcje wirusowe (przeziębienie, grypa, COVID-19) oznaczają m.in. gorączkę, katar czy kaszel, który również nasila ból klatki piersiowej. Zmiany nowotworowe w obrębie płuc często prowadzą do wykrztuszania krwawej wydzieliny. Choroby zapalne wywołują szereg objawów ogólnych:
Bóle w klatce piersiowej przy schylaniu pozwalają wstępnie wykluczyć zapalenie osierdzia i trzustki – w ich przebiegu pochylanie raczej przynosi ulgę. Zmniejszenie dolegliwości bólowych to jednak nie powód, by rezygnować z konsultacji lekarskich oraz odpowiedniej terapii. Brak leczenia zwiększa ryzyko powikłań – lepiej pójść na L4 online i dokładnie sprawdzić stan zdrowia, niż później przymusowo przechodzić na świadczenia rehabilitacyjne.
Kiedy do przychodni zgłasza się pacjent z bólami w klatce piersiowej, które nasilają się przy pochylaniu, innych ruchach lub podczas oddychania, lekarz potrzebuje więcej informacji. Najpierw przeprowadza wywiad medyczny i badania fizykalne, potem może zlecić odpowiednie badania obrazowe oraz laboratoryjne. Sposób leczenia dolegliwości zależy od jej przyczyny, stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, a także ewentualnych przeciwwskazań. Czasami wystarczy łagodzenie objawów i terapia zachowawcza, w innych przypadkach konieczne będzie leczenie inwazyjnymi metodami.
Jeżeli poza kłującym bólem w klatce piersiowej przy schylaniu występują inne objawy zawału lub niedokrwienia serca, należy zgłosić się do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. Najbardziej niepokojące oznaki to:
Nie wszystkie przypadłości, które mogą wywołać opisywany objaw, wymagają farmakoterapii – preparaty z poniższej listy to silne leki na refluks. Lekarz może je przepisać dopiero po rozpoznaniu tej dolegliwości. Będą zupełnie nieprzydatne pacjentom ze zwyrodnieniami kręgosłupa, nerwicy czy chorób układu krążenia etc. Odpowiednia recepta online będzie konieczna, by wykupić w aptece:
Leki dobiera specjalista, bazując na diagnozie. Zaleca się również, by pacjenci przed zażyciem ogólnodostępnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przynajmniej skonsultowali się z lekarzem. Niepokojący ból klatki piersiowej przy schylaniu występuje w tak wielu schorzeniach, że prawidłowe rozpoznanie przyczyny bez badań jest praktycznie niewykonalne. Próby leczenia bez sprawdzonej diagnozy to ogromne ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.