Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Ból kręgosłupa

Wizyta lekarska bez rezerwacji i czekania w kolejce. Dostęp 7 dni w tygodniu. Zamów szybko i bezpiecznie e-receptę na potrzebne leki!

Ból kręgosłupa to powszechny problem zdrowotny, z którym zmaga się lub zmagało się przynajmniej raz w życiu ok. 70% dorosłych Polaków. Zazwyczaj jest spowodowany siedzącym trybem życia, brakiem aktywności ruchowej, podeszłym wiekiem lub urazem, ale może mieć również podłoże chorobowe i wynikać z nadwagi, otyłości, wrodzonych wad postawy, zwyrodnień, schorzeń nowotworowych lub osłabienia układu kostnego, będącego następstwem osteoporozy. Na problemy bólowe kręgosłupa statystycznie częściej cierpią kobiety, ponieważ różnią się od mężczyzn budową anatomiczną (pogłębione wycięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym) i słabszymi mięśniami, przez co są bardziej narażone na przeciążenia i dolegliwości bólowe dotyczące tej części szkieletu. Jak wygląda leczenie bólu kręgosłupa? Czy można zapobiec pojawieniu się tego typu dolegliwości?


Spis treści

Ból kręgosłupa – jakie są jego rodzaje?
Jakie czynniki powodują powstanie bólu kręgosłupa?
Jakie objawy mogą towarzyszyć bólom kręgosłupa?
Ból pleców a ból kręgosłupa – różnice
Do jakiego specjalisty udać się z bólem kręgosłupa?
Ból kręgosłupa – diagnoza i leczenie tego schorzenia
Jak dbać o kręgosłup? Domowe sposoby na dolegliwości bólowe

Ból kręgosłupa – jakie są jego rodzaje?

Najczęściej występującą przyczyną nagłego bólu kręgosłupa, a dokładnie jego części lędźwiowej, jest tzw. dyskopatia lędźwiowa, nazywana również postrzałem, która wiąże się wyłącznie z bólem tej okolicy kręgosłupa. Pacjentów dotyka również lumbago – promieniujący ból w tylnej części uda i przechodzący od strony lędźwiowej do okolic dołu podkolanowego. Jednak najczęściej słyszy się o dolegliwości zwanej rwą kulszową, której objawem jest silny ucisk nerwu kulszowego, przechodzący do pleców, nóg, kręgosłupa lędźwiowego i krzyża. Występująca dyskopatia to zwykle skutek migracji lub całkowitego wypadnięcia krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem) i powstania jego przepukliny, co doprowadza do ucisku korzeni nerwowych segmentów lędźwiowych.

Jakie czynniki powodują powstanie bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa może wiązać się z różnymi schorzeniami i dolegliwościami, z którymi zmagają się pacjenci, np.: nowotworem zlokalizowanym w okolicy kręgosłupa, dyskopatią, osłabieniem struktur więzadłowych, całkowitym zerwaniem lub częściowym naderwaniem mięśni albo zapaleniem stawów. Czasem ból w obrębie kręgosłupa może być skutkiem dolegliwości związanych z jamą brzuszną lub nerkami. Na powstanie bólów kręgosłupa może mieć wpływ codzienne funkcjonowanie człowieka oraz jego nawyki, np. chodzenie na wysokich obcasach w przypadku kobiet, które doprowadza do pojawienia się bólu w dolnym odcinku pleców, długa praca przy komputerze w pozycji siedzącej oraz stres, skutkujący napięciem mięśni i bólem okolic łopatek, karku i szyi.

Jakie objawy mogą towarzyszyć bólom kręgosłupa?

Niektóre osoby zmagają się nie tylko z uciążliwym bólem kręgosłupa, ale również z innymi symptomami, które mu towarzyszą i które wpływają na jakość życia i samopoczucie. Wśród tych dolegliwości można wymienić: bóle głowy, które związane są z szyjnym odcinkiem kręgosłupa, nieodpowiednią pozycją ciała i przeciążeniem układu mięśniowego; bolesną menstruację, która łączy się z miednicą i stawem krzyżowo-biodrowym; trudności z oddychaniem, na które wpływ ma odcinek piersiowy kręgosłupa; bóle łydek, stóp i pod kolanami, na które oddziałuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz drętwienie rąk, problemy z braniem mniejszych przedmiotów, bóle rozprzestrzeniające się od barku do dołu, związane z przeciążeniem szyjnego odcinka kręgosłupa.

Ból pleców a ból kręgosłupa – różnice

Ból pleców i ból kręgosłupa to nie to samo, chociaż w większości przypadków ten pierwszy jest skutkiem przeciążenia kręgosłupa. Ból pleców to pojęcie szersze i jako schorzenie może współistnieć z innymi dolegliwościami, nie mającymi nic wspólnego z kręgosłupem. Zaliczyć do nich można półpasiec, zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego lub trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego, nowotwór jajników i zawał. Dlatego w przypadku wystąpienia bólu tylnych części ciała, lepiej udać się do lekarza, który oceni czy dotyczy on pleców, czy kręgosłupa.

Do jakiego specjalisty udać się z bólem kręgosłupa?

Z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa najpierw należy skierować się do lekarza rodzinnego, który wykona wstępne badania, zleci stosowne zabiegi diagnostyczne i ustali odpowiednią terapię. W razie potrzeby skieruje również do specjalisty – ortopedy, neurologa lub neurochirurga. Warto również pomyśleć o wizycie u wykwalifikowanego fizjoterapeuty, ponieważ leczenie dolegliwości bólowych w wielu przypadkach ma charakter rehabilitacyjny.

Ból kręgosłupa – diagnoza i leczenie tego schorzenia

Pierwszym wyborem w przypadku nagłych dolegliwości bólowych kręgosłupa u niezdiagnozowanych osób są zwykle leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Są to głównie preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek doustnych i żeli stosowanych miejscowo. Jednak jeśli bóle nie ustępują, a wręcz powtarzają się i są coraz silniejsze – wówczas należy skonsultować to z lekarzem. Aby pokonać ból kręgosłupa należy odnaleźć przyczyny jego występowania. W tym celu zazwyczaj specjalista zleca wykonanie rezonansu magnetycznego, badania rentgenowskiego i tomografii komputerowej. Określenie źródła bólów kręgosłupa jest istotne, ponieważ od tego zależy wybór odpowiedniej metody leczenia. W terapii dolegliwości związanych z kręgosłupem stosuje się przede wszystkim środki farmakologiczne w postaci leków rozkurczowych, przeciwzapalnych, kortykosteroidów i opioidów. Niektórzy lekarze stawiają na nowatorskie metody leczenia takie jak akupunktura czy akupresura. Objawy bólu kręgosłupa łagodzi również termoterapia, polegająca na okładaniu chorych miejsc zimnymi lub ciepłymi kompresami. Korzystając z usług fizjoterapeuty można sprawdzić efekty terapii masażami, specjalnych ćwiczeń, które wzmacniają kręgosłup i rozciągają ciało oraz kinezyterapii. Jeśli powyższe metody leczenia okażą się niewystarczające, może okazać się, że podłoże występowania bólów kręgosłupa jest dużo poważniejsze. Zdarza się, że w przypadku pacjentów zmagających się ze skoliozą, dyskopatią, zwyrodnieniami stawów oraz skutkami urazów mechanicznych jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Jak dbać o kręgosłup? Domowe sposoby na dolegliwości bólowe

Ból kręgosłupa to schorzenie, które może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko i uchronić się przed tym poważnym problemem. Przede wszystkim warto wprowadzić do swojej codzienności więcej aktywności fizycznej w postaci ćwiczeń wzmacniających plecy i rozciągających całe ciało. Przykładem tego może być pływanie w basenie. Kluczowe jest, by od najmłodszych lat uczyć dzieci przyjmowania właściwej pozycji ciała, a w przypadku dorosłych, którzy długo pracują w pozycji siedzącej – by znaleźć czas na profilaktyczne ćwiczenia i przerwy od pracy. Ryzyko wystąpienia bólu kręgosłupa minimalizuje również utrzymywanie prawidłowej wagi ciała oraz wspomaganie układu mięśniowo-szkieletowego poprzez regularne stosowanie witamin i minerałów. Ważne, aby wyrobić u siebie nawyki chroniące kręgosłup, by czynności wykonywane samoczynnie nie wywoływały mikrourazów i go nie przeciążały.

Wizyta lekarska bez rezerwacji i czekania w kolejce. Dostęp 7 dni w tygodniu. Zamów szybko i bezpiecznie e-receptę na potrzebne leki!