Arthryl

Arthryl - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Arthryl to lek dostępny na receptę, który stosuje się w zwalczaniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych w postaci łagodnej lub umiarkowanej. Występuje w formie proszku, a jego substancją czynną jest glukozamina, czyli siarczan glukozaminy. Receptę na Arthryl można uzyskać bez wychodzenia z domu dzięki możliwości zdobycia e-recepty oraz umówienia się na wizytę z lekarzem online. Kontakt zdalny pozwala pacjentowi zaoszczędzić czas, a także jest rozwiązaniem komfortowym w przypadku dyskomfortu wywołanego chorobami zwyrodnieniowymi stawów.

Co należy wiedzieć przed zastosowaniem leku Arthryl?

Arthryl stosowany jest w zwalczaniu objawów choroby zwyrodnieniowe stawów kolanowych u pacjentów dorosłych. Preparatu nie powinny stosować osoby z uczuleniem na którąkolwiek substancję obecną w składzie leku. Przeciwwskazania dotyczą także pacjentów uczulonych na skorupiaki, jako że substancja czynna wydobywana jest właśnie z nich. Powinno się zachować w przypadku astmy, ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek oraz cukrzycy. Leku nie powinni też zażywać pacjenci chorzy na fenyloketonurię, o czym można przeczytać w dalszej części tekstu.

Czy Arthryl może być zażywany przez dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia?

Nie, Arthryl przeznaczony jest do stosowania tylko przez pacjentów dorosłych.

Jak przyjmować lek Arthryl?

Arthryl występuje w formie proszku i należy przyjmować go doustnie, raz na dobę. Zawartość 1 saszetki rozpuszcza się w szklance wody, którą następnie w całości spożywa się przy posiłku.

Przez jak długi czas można stosować Arthryl?

Nie dłużej niż 3 lata, ponieważ nieznane jest jeszcze bezpieczeństwo stosowania tego leku na okres przewyższający 3 lata. Wykazano efektywność stosowania leku Arthryl podczas stosowania przez okres tego czasu, a także przez kolejne 2 miesiące po odstawieniu leku. Efekty leczenia pojawiają się po dłuższym czasie od rozpoczęcia stosowania i są kwestią zależną od wielu czynników indywidualnych.

Co zawiera skład leku Arthryl?

Substancją czynną leku jest siarczan glukozaminy, zwany też glukozaminą, zawarty w jednej saszetce w wielkości 1500 mg, czyli 1,5 g. Wśród substancji pomocniczych preparatu znajdują się aspartam (będący źródłem fenyloalaniny), sorbitol (będący źródłem fruktozy). W związku z występowaniem tych dwóch składników zalecana jest szczególna ostrożność u konkretnych grup pacjentów.

Jakie są przeciwwskazania dotyczące składu leku Arthryl?

Sorbitol stanowi źródło fruktozy, dlatego nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na dziedziczną nietolerancję fruktozy – rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie wchłania tego związku chemicznego. Z kolei aspartam jest źródłem fenyloalaniny, więc leku Arthryl powinny unikać osoby chore na fenyloketonurię, objawiającą się nadmiarem fenyloalaniny. W związku z tym zażywanie preparatu Arthryl może zaostrzyć chorobę. Hiperfenyloalaninemia powoduje głębokie opóźnienie rozwoju umysłowego oraz zaburzenia psychiatryczne i neurologiczne Arthryl zawiera również sód występujący w ponad 7% dawce maksymalnej zalecanej do spożycia dziennego, dlatego ostrożność powinny zachować osoby monitorujące zawartość sodu w diecie.

Glukozamina – jak działa substancja czynna leku Arthryl?

Glukozamina stanowi budulec związków obecnych w chrząstce stawowej, dlatego ma korzystny wpływ na kondycję stawów. Substancja ta jest naturalnie produkowana w organizmie, lecz jej deficyt upośledza pracę stawów. Glukozamina zawarta w leku Arthryl poprawia ogólną sprawność i funkcjonowanie stawów, a także łagodzi ból odczuwany przy chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Czy Arthryl można stosować w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Nie ma wystarczających danych dotyczących wpływu substancji czynnej – glukozaminy – na rozrodczość oraz laktację. Nie można więc stwierdzić, czy Arthryl nadaje się do stosowania podczas karmienia piersią czy w trakcie ciąży. Niemniej jednak, jeżeli pacjentka jest w ciąży lub planuje w nią zajść w najbliższym czasie, powinna poinformować o tym lekarza. Stosowanie leku Arthryl może bowiem wpłynąć na płód, dlatego możliwa będzie rezygnacja z zażywania preparatu. Takie środki ostrożności powinny zostać zachowane w przypadku zażywania jakiegokolwiek leku przez kobiety ciężarne bądź karmiące piersią.

Z jakimi lekami nie należy łączyć preparatu Arthryl?

Podczas leczenia farmakologicznego z zastosowaniem preparatu Arthryl należy zachować ostrożność w skojarzeniu z niektórymi lekami zapobiegającymi krzepnięciu krwi, ponieważ glukozamina może zintensyfikować ich działanie, co może przynieść szkodliwe efekty. Natomiast Arthryl nie wykazuje negatywnych skutków w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. O każdym leku przyjmowanym przez pacjenta należy poinformować specjalistę jeszcze przed zażyciem pierwszej dawki przepisanego preparatu.
Arthryl – podstawowe informacje: • Kategoria: leki na choroby stawów • Status: dostępny na receptę • Forma: proszek do spożycia doustnego w roztworze wodnym • Substancja czynna: glukozamina • Dawka: 1500 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 20, 30, 90



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!