Meloxicam

Meloxicam - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Meloxicam należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwreumatycznych, a jego działanie pomaga uśmierzyć ból mięśni i stawów w schorzeniach zwyrodnieniowych stawów oraz chorobach reumatoidalnych. Jego substancję czynną stanowi meloksykam o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Meloxicam wydawany jest bez recepty, lecz może przepisać do lekarz. W przypadku doskwierającego bólu stawów pacjent może nie być w stanie udać się na stacjonarną wizytę do lekarza. W takiej sytuacji warto skorzystać z możliwości umówienia się na e-wizytę, podczas której lekarz wystawi pacjentowi e-receptę w celu zwalczania objawów choroby.

W jakim celu stosuje się Meloxicam?

Meloxicam stosowany jest przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Zwalcza ból kostno-stawowy oraz mięśniowy w przebiegu chorób reumatoidalnych, także chorób zwyrodnieniowych stawów. Nadaje się zarówno do stosowania krótkotrwałego podczas leczenia ostrych objawów zwyrodnienia stawów, jak i do długotrwałego w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (w tym młodzieńczego) oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Co znajdziemy w składzie leku Meloxicam?

Substancję czynną stanowi meloksykam, natomiast informacja o pozostałych składnikach znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Warto zaznaczyć, że Meloxicam zawiera laktozę jednowodną, w związku z czym pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w sprawie możliwości przyjmowania tego leku.

Jak działa substancja czynna leku Meloxicam, czyli meloksykam?

Meloksykam działa tak, jak inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy COX-2, który odpowiada za syntezę prostaglandyn leukotrienów i tromboksanu. Prostaglandyny odpowiadają za powstawanie bólu, reakcji zapalnych i gorączki. Meloksykam zawarty w leku Meloxicam łagodzi więc ból oraz zwalcza stany zapalne i gorączkę przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Jak zażywać Meloxicam?

Meloxicam występuje w formie tabletek, które należy przyjmować podczas posiłków i popijać wodą lub innym płynem. Zalecaną, a przy tym i maksymalną dawkę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci po 15 roku życia stanowi 7,5 mg na dobę. Poprawa stanu pacjenta powinna nastąpić po 7 dniach od rozpoczęcia stosowania leku. Jeżeli tak się nie stało bądź nastąpiło wręcz pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Meloxicam?

Leku powinny unikać osoby uczulone lub nadwrażliwe na którąkolwiek substancję zawartą w składzie preparatu. Poza tym istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania leku Meloxicam, o których pacjent powinien porozmawiać z lekarzem przed zażyciem pierwszej dawki leku. Inne czynniki zabraniającego zażywania preparatu Meloxicam to m.in.: uczulenie na kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę), choroba wrzodowa, krwawienie z przewodu pokarmowego, a także ciężka choroba nerek, wątroby lub niewydolność serca. Ponadto istnieją grupy pacjentów, które powinny w szczególności uważać podczas przyjmowania leku Meloxicam. Czynnikami na to wskazującymi są np.: przebyte zapalenie przełyku, nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca, astma, choroba serca, wątroby lub nerek, wysokie stężenie potasu we krwi. Należy przerwać stosowanie leku po wystąpieniu opuchlizny czy infekcji. Natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza.

Czy Meloxicam może być zażywany przez osoby w każdej grupie wiekowej?

Meloxicam nie jest wskazany dla dzieci i młodzieży poniżej lat 15, lecz mogą go stosować osoby nieletnie między 15 a 18 rokiem życia. Pacjenci powyżej 65 roku życia powinni zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tego preparatu.

Czy Meloxicam może być stosowany w ciąży lub podczas karmienia piersią?

Nie, Meloxicam nie jest wskazany do stosowania podczas ciąży ani w okresie karmienia piersią ze względu na potencjalne zagrożenie płodu i dziecka. Dodatkowo, Meloxicam może negatywnie wpłynąć na płodność kobiety ze względu na hamowanie syntezy prostaglandyn.

Czy pod wpływem leku Meloxicam można prowadzić pojazd?

Meloxicam może powodować zaburzenie wzroku, senność oraz zawroty głowy, które utrudnią kierowanie pojazdem i obsługę jakichkolwiek maszyn. Decyzję o możliwości wykonywania tych czynności powinien podjąć za pacjenta lekarz, opierając się o stan osoby oraz odpowiedź jej organizmu na działanie leku.

Jakie są efekty przedawkowania leku Meloxicam?

Każdy lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza bądź przedstawionymi w instrukcji stosowania dołączonej do opakowania. Po zażyciu zbyt dużej dawki preparatu Meloxicam należy natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej. Wśród objawów meloksykamu znajdują się nudności, bóle brzucha, senność, silne osłabienie oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. W ciężkich przypadkach może dojść nawet do rozwoju nadciśnienia tętniczego, śpiączki, wstrząsu anafilaktycznego czy zapaści krążeniowej.
Meloxicam – podstawowe informacje: • Kategoria: leki na bóle kręgosłupa, leki na zwyrodnienie stawów • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki • Substancja czynna: meloksykam • Dawka: 7,5 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 10, 20



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!