Trosicam

Trosicam - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Trosicam jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który stosuje się na zmniejszenie bólu oraz objawów zapaleniu stawów i mięśni. Preparat ten wydawany jest tylko na receptę. Jego substancję czynną stanowi meloksykam o działaniu przeciwzapalnym. E-receptę oraz jej przedłużenie można uzyskać bez wychodzenia z domu, wypełniając formularz przez internet. Do dyspozycji pacjenta znajduje się też opcja skorzystania z wizyty z lekarzem online, wszystko ku wygodzie i zadowoleniu pacjenta.

Na co stosować Trosicam?

Lekiem Trosicam zwalcza się objawy zapalenia mięśni i stawów. Preparat ten służy zarówno do leczenia krótkotrwałego (w przypadku zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów), jak i długotrwałego, kiedy pacjent cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie kręgosłupa. Poprawa stanu pacjenta powinna nastąpić już po 20 dniach od rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Jeżeli tak się nie stało, należy zwrócić się po poradę do lekarza prowadzącego.

Jak oraz w jakich dawkach zażywać Trosicam?

Trosicam stosowany jest doustnie poprzez umieszczenie tabletki na języku, by się rozpuściła. Po ok. 5 minutach należy popić ją wodą. W trakcie rozpuszczania kapsułki nie wolno niczego żuć ani przełykać leku. Doza każdego preparatu dla każdego pacjenta ustalana jest przez lekarza. W leczeniu zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów zalecaną dawką początkową jest 7,5 mg na dobę, choć doza może zostać zwiększona do 15 mg, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Natomiast w przypadku leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zesztywniającego zapalenia kręgosłupa dawką początkową zwykle jest 15 mg dziennie, a w dalszym procesie leczenia może zostać ona zmniejszona do 7,5 mg. Również pacjenci zmuszeni zachować ostrożność przy stosowaniu leku Trosicam powinni zażywać dawkę 7,5 mg. Do tej grupy osób należą m.in. pacjenci z nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycy.

Czy Trosicam nadaje się do zażywania przed 18 rokiem życia?

Tak, Trosicam może zażywać młodzież między 16 a 18 rokiem życia. Nie jest to natomiast wskazane w przypadku dzieci poniżej 16 roku życia.

Czy Trosicam można stosować w ciąży lub karmiąc piersią?

Nie, Trosicam nie jest zalecany dla kobiet ciężarnych ani karmiących piersią.

Czy pod wpływem leku Trosicam można kierować pojazdem?

Pod wpływem leku Trosicam mogą występować zawroty głowy, zaburzenia widzenia i rozkojarzenie, w związku z tym nie jest zalecane prowadzenie pojazdów, dopóki pacjent nie rozpozna reakcji własnego organizmu na preparat.

Jakie istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Trosicam?

Istnieje wiele grup pacjentów, którzy powinni zażywać Trosicam z zachowaniem szczególnej ostrożności. Wśród nich znajdują się m.in.: cukrzycy, osoby z nadciśnieniem, osoby z chorobą serca, wątroby lub nerek, pacjenci powyżej 65 roku życia, osoby z fenyloketonurią (ze względu na aspartam w składzie leku) czy o dużym stężeniu potasu we krwi. Przed rozpoczęciem stosowania leku Trosicam powinno się szczegółowo omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą. Należy także mieć na uwadze, że stosowanie preparatów tego typu (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) może zwiększyć ryzyko zawału lub udaru, szczególnie w przypadku długotrwałego zażywania dużych dawek leku. Preparatu Trosicam nie należy stosować natomiast w sytuacjach, gdy: pacjent na uczulenie na którykolwiek ze składników leku, pacjent przebył chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, pacjent cierpi na ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca czy pacjent ma astmę. Wszystkie przeciwwskazania do stosowania leku powinny zostać przedstawione przez lekarza jeszcze przed zażyciem pierwszej dawki przez pacjenta.

Na jakie substancje zawarte w składzie leku Trosicam należy uważać?

Trosicam zawiera aspartam będący źródłem fenyloalaniny, w związku z czym lek ten nie jest zalecany dla osób chorych na fenyloketonurię lub też powinien być stosowany ze szczególną ostrożnością. Nadmiar fenyloalaniny występujący w tej chorobie prowadzi do upośledzenia umysłowego oraz zaburzeń neurologicznych. Zwiększenie poziomu tej substancji poprzez stosowanie aspartamu może być szkodliwe dla pacjenta. Trosicam zawiera także sorbitol, dlatego należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną nietolerancją niektórych cukrów. Dodatkowo, Trosicam może działać przeczyszczająco ze względu na występujący w składzie mannitol.

Meloksykam – jak działa substancja czynna leku Trosicam?

Substancja czynna – meloksykam – występuje jak związek chemiczny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jej działanie polega na zahamowaniu aktywności cyklooksygenazy uczestniczącej w syntezie prostaglandyn, które są odpowiedzialne za odczuwanie bólu. W ten sposób stosowanie meloksykamu zawartego w leku Trosicam skutkuje obniżeniem bólu i stanu zapalnego w chorobach kręgosłupa.
Trosicam – podstawowe informacje: • Kategoria: leki na bóle kręgosłupa, leki na zwyrodnienie stawów • Status: dostępny bez recepty • Forma: tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej • Substancja czynna: meloksykam • Dawka: 7,5 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 20, 30, 200



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!