Biofenac

Kategoria tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne
Substancja czynna aceklofenak (aceclofenac)
Dawka 100mg
Opakowanie 20 / 60 tabletek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/25096/leaflet

Biofenac - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Potrzebujesz leku, który skutecznie pomoże w przypadku przewlekłych chorób stawów, a tym samym uwolni od bólu i wyleczy stan zapalny? Zmagasz się z problemami reumatoidalnymi i żaden inny stosowany dotychczas lek, nie był wystarczająco skuteczny? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi tak, Biofenac jest niezawodnym lekiem na tego typu dolegliwości. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na jego temat i sprawdź, czy jest odpowiednim wyborem dla Ciebie. Skorzystaj z e-wizyty i w ciągu kilku minut odbierz receptę na adres mailowy!

Biofenac – czym jest i w jakim przypadku go stosować?

Biofenac to tabletki powlekane przepisywane głównie w przypadku terapii bólu i stanów zapalnych w chorobach związanych z zaburzeniami reumatoidalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Medykament wykorzystywany jest zatem głównie w przypadku leczenia chorób układu ruchu w obrębie stawów. Lek Biofenac należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.

Jak działa Biofenac?

Biofenac zawiera substancję czynną aceklofenak, która wchłaniając się do przewodu pokarmowego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu jego stosowanie łagodzi ból i stan zapalny związany z zaburzeniami reumatoidalnymi i zwyrodnieniowymi stawów. Jako tabletka powlekana łagodzi obrzęk, sztywność i ból, tym samym blokując powstawanie stanów zapalnych.

Jak należy stosować lek Biofenac?

Biofenac należy stosować doustnie, nie przekraczając dziennej dobowej dawki leku, znajdującej się na ulotce dołączonej do opakowania. Według producenta maksymalną dawką są dwie tabletki na dobę, przyjmowane w 12-godzinnym odstępie. Zaleca się zatem, by pierwsza dawka była przyjmowana rano, a druga – wieczorem. Tabletek nie należy dzielić, a po połknięciu popić odpowiednią ilością płynów. Nieistotne jest to, czy lek przyjmuje się wraz z posiłkiem czy poza nim. Jak w przypadku każdego leku przyjęcie dawki większej niż zalecana musisz zostać koniecznie skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Ponadto, w przypadku pominięcia zalecanej dawki dobowej, nie należy jej uzupełniać. Następną dawkę należy przyjąć zgodnie z dotychczasowym cyklem dawkowania medykamentu.

Jaki jest skład leku Biofenac?

W opakowaniu leku Biofenac znajduje się 20 lub 60 białych, okrągłych i obustronnie wypukłych tabletek powlekanych w blistrach. Każda z nich zawiera 100 mg substancji czynnej aceklofenak, będącej niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego.

Czy Biofenac jest lekiem dostępnym bez recepty?

Nie, Biofenac jest lekiem przepisywanym wyłącznie na receptę. O jego stosowaniu decyduje zatem lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Lek zawiera bowiem substancje, które mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne, dlatego o jego wprowadzaniu musi zdecydować specjalista.

Kto może stosować tabletki Biofenac?

Lek Biofenac przeznaczony jest do wyłącznego stosowania przez osoby dorosłe. Nie zaleca się zatem podawania go dzieciom i młodzieży ze względu na niewystarczającą wiedzę na temat skuteczności i bezpieczeństwa przyjmowania specyfiku. Zaleca się skonsultowanie stosowania Biofenacu przez kobiety w pierwszym i drugim trymestrze ciąży lub planujące w nią w najbliższym czasie zajść. Ponadto, w trzecim trymestrze ciąży dawkowanie leku jest przeciwskazane. Nie należy także prowadzić pojazdów ani obsługiwać niebezpiecznych narzędzi i maszyn, jeśli po przyjęciu dawki leku występują zawroty głowy, nudności czy inne zaburzenia związane z ośrodkowym układem nerwowym. Osoby, o której stwierdzono choroby wątroby powinny ograniczyć zalecaną dawkę dobową do jednej tabletki dziennie. Każda zmiana dawkowania powinna być jednak skonsultowana z lekarzem lub farmaceutą. Należy także poinformować lekarza o obecnie lub niedawno stosowanych medykamentach. Niektóre leki mogą bowiem wpływać na skuteczność działania Biofenacu i być może niezbędne będzie dokonanie przez specjalistę zmian w ich dotychczasowym dawkowaniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Biofenac?

Każdy lek może wywołać niepożądane skutki uboczne, choć większość z nich jest łagodna i dotyczy niewielkiej liczby ludzi stosujących medykament. Niezwłocznie należy jednak przerwać stosowanie Biofenacu w przypadku pojawienia się reakcji alergicznych, zauważonych w sytuacji wystąpienia obrzęku twarzy, trudności w połykaniu, trudności z oddychaniem, spadku ciśnienia, owrzodzeń i krwawień z przewodu pokarmowego czy reakcji skórnych, potencjalnie zagrażających życiu, którym towarzyszą świąd wysypka, pojawiające się pęcherze i zaczerwienienia na skórze. Oprócz tych wymienionych, mogą wystąpić także inne skutki uboczne. Szczegółowa lista znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania leku. Należy także pamiętać, by wszelkie działania niepożądane, towarzyszące dawkowaniu leku Biofenac niezwłocznie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!