Structum

Kategoria zwyrodnienie stawów
Substancja czynna siarczan chondroityny (chondroitin sulfate)
Dawka 500 mg
Opakowanie 60 kapsułek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12767/leaflet

Structum - opis i informacje o leku



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Structum to kapsułki doustne odpowiednie przede wszystkim dla tych, którzy zmagają się z chorobą zwyrodnieniową stawów. Lek ten oddziałuje bowiem na układ kostno-mięśniowy w organizmie. Tabletki Structum są zatem idealnym wyborem w przypadku łagodzeniu objawów i wspomaganiu leczenia chorób reumatoidalnych. W jaki sposób dokładnie działa lek Structum? Jaki jest jego skład i dla kogo jest przeznaczony? Kto nie powinien go zażywać? Dowiesz się tego z opisu poniżej oraz ulotki dołączonej do opakowania. By zakupić lek, umów się na teleporadę i szybko oraz sprawnie zdobądź e-receptę.

Structum – jakie jest zastosowanie tego leku?

Lek Structum stworzony jest na bazie kwaśnego siarczanu chondroityny, który ma za zadanie zapobiegać zmianom zwyrodnieniowym stawów i wspierać odbudowywanie się znajdujących w nich chrząstek. Oprócz zatrzymywania procesu niszczenia chrząstki stawowej jest lekiem o możliwościach regeneracyjnych, dzięki czemu nie tylko walczy z chorobą, lecz także odbudowuje i zmniejsza dolegliwości bólowe u osoby go zażywającej.

W jakich sytuacjach można zażyć lek Structum?

Medykament ten wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku uzupełnienia leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, w tym bólu kręgosłupa. Hamuje on bowiem aktywność enzymów litycznych w obrębie chrząstki, a co za tym idzie – przeciwdziała zanikaniu struktur w stawach i skutecznie je regeneruje. Dzieje się tak za sprawą substancji czynnej, znajdującej się w leku Structum, czyli siarczanu chondroityny, który jest jednym z kluczowych elementów budulcowych kości i chrząstek.

Kto może stosować lek Structum?

Lek Strutum przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych i dostępny do kupna jedynie w przypadku przepisania go przez lekarza na receptę. Podobnie jak w przypadku innych leków tego typu, takich jak Biofenac, stosowanie ich przez młodzież i dzieci nie jest wystarczająco przebadane, by leczenie za ich pomocą było skuteczne i bezpieczne.

Co w przypadku pominięcia dawki leku Structum?

W przypadku pominięcia dawki leku nie należy podwajać jej w celu uzupełnienia brakującej kapsułki. Zażycie większej niż sugerowanej na ulotce dawki, może prowadzić bowiem do przedawkowania leku, a tym samym spowodować niepożądane skutki uboczne u przyjmującego go pacjenta. W przypadku, gdy doszło do przedawkowania Structum, konieczne jest pilne skontaktowanie się z lekarzem.

Co znajduje się w opakowaniu oraz wygląda lek Structum?

W opakowaniu leku Structum znaleźć można 60 kapsułek barwy błękitnej. Substancją czynną jest siarczan chondroityny, a do pozostałych składników należą takie substancje, jak talk, żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171) oraz indygotyna. Ich występowanie zapewnia chrząstkom stawowym odporność mechaniczną i nadaje im elastyczność, by mogły skutecznie zapewniać amortyzację podczas styku powierzchni stawowych. Lek Structum należy przechowywać w miejscu niewidocznym, odpowiednio zabezpieczonym przed uszkodzeniami oraz z dala od dzieci w temperaturze poniżej 25°C.

Jakie jest dawkowanie leku Structum?

Zazwyczaj dawka dobowa leku Structum to 1 gram, zażywany w postaci dwóch kapsułek zawierających 500 mg medykamentu w ciągu doby. Dobierana jest przez lekarza indywidualnie za każdym razem przy wypisywaniu recepty. Specjalista wyznacza odpowiednią dawkę na podstawie rozległości problemu, stopnia bólu i koniecznej długości trwania leczenia. Ważne jest, by przyjmować tabletkę doustnie, nie dzieląc jej oraz nie przegryzając, a następnie popijając odpowiednią ilością płynów.

Structum a picie alkoholu

Na ulotce dołączonej do opakowania nie zamieszczono żadnych informacji na temat niepożądanej reakcji leku Structum z napojami wysokoprocentowymi. Warto jednak zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przez planowanym wypiciem alkoholu, by minimalizować ryzyko skutków ubocznych wynikających z przyjmowania leku oraz obecnej oceny stanu zdrowia danego pacjenta.

Lek Structum odpowiedni dla kobiet w ciąży?

Choć nie ma bezpośrednich przeciwwskazań co do stosowania leku Structum u kobiet planujących czy będących w ciąży oraz karmiących piersią, w celu zachowania należytej ostrożności zaleca się o niestosowanie tego medykamentu w tym okresie. Stosowanie leku podczas ciąży i karmienia piersią należy jednak skonsultować z lekarzem bądź farmaceutą. Nie wykazano jednak, by lek miał wpływ na płodność kobiety.

Przeciwskazania do stosowania leku i możliwe działania niepożądane

Głównym przeciwskazaniem do stosowania leku Structum jest uczulenie na substancję czynną bądź na którykolwiek ze znajdujących się w jego składzie składników. W przypadku wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych konieczne jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Do typowych objawów towarzyszącym niepożądanym konsekwencjom przyjmowania leku nalezą zazwyczaj zawroty głowy, biegunka czy nudności, a rzadziej obrzęk twarzy, wysypka czy świąt. Bardzo rzadko zaobserwować można również wymioty czy obrzęk naczynioruchowy. Nie ma danych na temat przeciwwskazań co do prowadzenia i obsługiwania pojazdów i maszyn w trakcie leczenia z pomocą tego leku.

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!