Acnelec

Acnelec - opis i informacje o leku

Potrzebujesz e-recepty na potrzebny lek? Skorzystaj z konsultacji medycznej i otrzymaj e-receptę w prosty sposób na swój adres e-mail!

Trądzik to problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Dlatego w jego przypadku istotne jest dobranie odpowiedniego leczenia. Nie każdy pacjent toleruje farmakologię opartą na tabletkach podawanych doustnie. Wówczas wskazane jest używanie kremów lub żelów do stosowania miejscowego. Dzięki temu można skutecznie wyeliminować problematyczne dolegliwości związane ze zmianami skórnymi na twarzy, klatce piersiowej lub plecach. Borykasz się z trądzikiem od dłuższego czasu? Być może pomoże Ci lek Acnelec. Jednak zanim poprosisz o ten krem swojego lekarza, dowiedz się na czym polega terapia tym preparatem. Przeczytaj poniższy opis tego produktu farmaceutycznego, a w przypadku pytań – zamów płatną konsultację medyczną na naszej stronie internetowej. Podczas e-porady otrzymasz e-receptę na lek Acnelec w kilka minut.

Jak działa krem Acnelec?

Acnelec to lek w postaci kremu lub żelu do miejscowego użytku zewnętrznego. Stosuje się go w terapii zmian skórnych, a przede wszystkim w leczeniu trądziku w odmianie pospolitej, zaskórnikowej i grudkowo-krostkowej. Jego głównym składnikiem jest adapalen – substancja czynna, która normalizuje proces rogowacenia i różnicowania naskórka. Ponieważ ta pochodna witaminy A cechuje się dużą światłoczułością, rekomenduje się równoczesne używanie leku Acnelec z kremami z ochronnym filtrem przeciwsłonecznym. Preparat ten przeciwdziała również występowaniu zaskórników i redukuje zmiany zapalne, takie jak grudki i krosty. Acnelec nie jest refundowany i można go otrzymać w aptece wyłącznie w drodze okazania ważnej recepty.

Jak należy stosować lek Acnelec?

Z kremu Acnelec mogą korzystać osoby dorosłe oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat. Należy stosować go wyłącznie na zewnątrz, a dokładnie na miejsca chorobowo zmienione. Specjaliści zalecają nakładanie małej ilości specyfiku raz na dobę – najlepiej wieczorem przed snem. Ważne jest, aby przed aplikacją leku starannie umyć i osuszyć skórę, a potem odczekać przynajmniej kwadrans. Podczas rozprowadzania kremu należy uważać, aby nie dostał się on do oczu, ust i nosa, ponieważ może w ten sposób zaszkodzić pacjentowi. Po nałożeniu leku wskazane jest dokładne umycie rąk. W przypadku kiedy w ciągu 3 miesięcy preparat Acnelec nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami pacjenta, trzeba przemyśleć zasadność jego dalszego stosowania. Warto wówczas skontaktować się z lekarzem w celu otrzymania recepty na inny lek.

Kto nie powinien korzystać z leku Acnelec?

Z używania kremu Acnelec powinny zrezygnować osoby wykazujące alergię lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik tego leku. Nie należy go również stosować w przypadkach ciężkich odmian trądziku pospolitego lub wtedy, kiedy zmiany skórne występują na dużej powierzchni twarzy, klatki piersiowej lub pleców. Kremem Acnelec nie wolno też leczyć zmian innych niż trądzikowe oraz używać go na uszkodzoną (otarcia, skaleczenia) lub mocno opaloną skórę. Przeciwwskazaniem do korzystania z niego jest ciąża oraz wiek poniżej 12 lat. Kobiety karmiące piersią powinny skonsultować zasadność stosowania leku Acnelec z lekarzem. Jeśli specjalista poleci używanie tego preparatu, powinny pamiętać o tym, aby nie podawać go na klatkę piersiową, ponieważ może to doprowadzić do przypadkowego kontaktu kremu z karmionym w sposób naturalny dzieckiem. Podczas kuracji lekiem Acnelec nie jest wskazane stosowanie kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych na trądzik. Natomiast osoby, które w tym samym czasie przyjmują inne preparaty przeciwtrądzikowe zalecone przez lekarza, powinny zachować szczególną ostrożność.

Jakie działania niepożądane może wywołać Acnelec?

Acnelec, tak jak każdy inny lek, może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Wśród nich można wymienić przede wszystkim: nadmierną suchość skóry, odczucie pieczenia, świąd, podrażnienie i zaczerwienienie. Pacjenci stosujący ten preparat rzadko jednak mogą spotkać się z łuszczeniem naskórka, intensyfikacją choroby trądzikowej, obrzękiem, wypryskiem kontaktowym, obrzmiałością powiek lub zmianą odcienia skóry na jaśniejszy. W takich sytuacjach wskazane jest zasięgnięcie porady u dermatologa.

Acnelec a inne preparaty

Lek Acnelec może wchodzić w reakcje z innymi preparatami i substancjami. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku, kiedy pacjent stosuje jednocześnie inne produkty, które potencjalnie mogą wpływać na działanie leku przeciwtrądzikowego. Dotyczy to przede wszystkim preparatów zawierających siarkę, rezorcynol i kwas salicylowy. Najlepiej zakończyć stosowanie tych produktów przed rozpoczęciem kuracji lekiem Acnelec. W przypadku kiedy ze względów zdrowotnych zachodzi potrzeba stosowania kilku leków, wówczas wskazane jest stosowanie ich o różnych porach dnia. Nie należy również łączyć kremu Acnelec z innymi retinoidami lub maściami o podobnym działaniu, ponieważ preparat ten charakteryzuje się niskim stopniem wchłaniania – może więc nie być skuteczny.


Acnelec (krem, żel, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na trądzik Substancja czynna: adapalen Dawka: 1 mg / g Opakowanie: 30 g



Potrzebujesz e-recepty na potrzebny lek? Skorzystaj z konsultacji medycznej i otrzymaj e-receptę w prosty sposób na swój adres e-mail!