Ból brzucha po alkoholu – objaw podrażnienia śluzówki układu pokarmowego

Ból brzucha po alkoholu to częsta dolegliwość spowodowana działaniem substancji toksycznej, jaką jest etanol. Zazwyczaj dolegliwości tego rodzaju są krótkotrwałe, dość łagodne i same przemijają. Przeczytaj, jak radzić sobie z bólem żołądka po wypiciu alkoholu.

ból brzucha po alkoholu

Spożycie alkoholu wywołuje często wiele nieprzyjemnych dolegliwości, w tym żołądkowo-jelitowych. Mogą to być nudności i wymioty, biegunka, ale także ból brzucha. Najczęściej pojawia się na drugi dzień i ma łagodny charakter. Przyczyną bólu jest podrażnienie układu pokarmowego przez silną toksynę (etanol). Zazwyczaj nie wymaga podejmowania żadnych konkretnych działań – wystarczy zadbać o nawodnienie organizmu. Lepiej nie stosować środków przeciwbólowych, które w połączeniu z alkoholem mogą doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego i wątroby. W przypadku bardzo silnego bólu konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Ból brzucha po alkoholu – skąd ta dolegliwość?

Osoby sięgające po alkohol często skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Etanol jest substancją silnie drażniącą, dlatego sieje w organizmie prawdziwe spustoszenie. Skutki spożywania alkoholu to przede wszystkim:

  • uszkodzenie komórek nabłonka jelit i zwiększenie przepuszczalności błony śluzowej;
  • zmiana mikroflory bakteryjnej;
  • zwiększenie ilości wydzielanego kwasu żołądkowego;
  • odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby.

Wpływ alkoholu na organizm zależy jednak od wielu czynników. Znaczenie mają rodzaj alkoholu, zawartość etanolu, czas jego spożywania, płeć, przyjmowane leki, choroby, czynniki genetyczne. Alkohol wchłania się w żołądku i jelicie cienkim w niezmienionym stanie, docierając do wszystkich tkanek i płynów ustrojowych. Większość jest metabolizowana do aldehydu octowego w komórkach wątroby i śluzówki żołądka. To właśnie ten związek wykazuje szkodliwe działanie – odpowiada za pojawienie się objawów kaca, ale także prowadzi do uszkodzeń głównych narządów (trzustka, wątroba). Należy jednak zaznaczyć, że metabolizm alkoholu jest znacznie ograniczony. Oznacza to, że wątroba jest w stanie poradzić sobie w ciągu godziny z 10 gramami czystego etanolu. Zatem w sytuacji, gdy mocne trunki przyjmowane są w szybszym tempie, metabolizm nie nadąża, a stężenie alkoholu we krwi znacznie wzrasta.

Zobacz też  Suchy kac. Głód alkoholowy, zespół abstynencyjny alkoholika

Ból żołądka, biegunka, wymioty po wypiciu alkoholu

Wypity alkohol osłabia funkcje obronne żołądka, powoduje zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego – problem nasila się, jeżeli alkohol spożywany jest wraz z obfitym posiłkiem. Konsekwencja takiego działania to najczęściej ból żołądka, a także wymioty oraz biegunka. Na tym jednak nie koniec – wiele osób skarży się na wzdęcia, zgagę, nadmierne gazy, niestrawność (zwłaszcza po spożyciu piwa). Osoby cierpiące z powodu schorzeń układu pokarmowego mogą odczuwać ból już w trakcie picia alkoholu.

Częste spożywanie alkoholu grozi rozwojem wielu poważnych schorzeń. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje również, że nadmierne spożycie alkoholu jest jednym z czynników zwiększających ryzyko przedwczesnej śmierci lub niepełnosprawności. Warto zaznaczyć, że nadużywanie trunków prowadzi do rozwoju chorób układu pokarmowego, ale również układu nerwowego.

Wpływ alkoholu na organizm – choroby układu pokarmowego

Nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Najbardziej narażony jest układ pokarmowy. Jakie choroby mogą się rozwinąć u osób sięgających zbyt często po trunki? Są to:

  • choroba refluksowa przełyku;
  • stan zapalny żołądka, zanik śluzówki, choroba wrzodowa;
  • ostre i przewlekłe zapalenie trzustki;
  • choroby wątroby – alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, marskość;
  • nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, wątroby, jelita grubego.

Najpoważniejsze konsekwencje rodzi nadmierne spożywanie alkoholu. W skrajnych przypadkach może dojść do reakcji zapalnej uogólnionej, a nawet wielonarządowej niewydolności.

Ból brzucha po alkoholu – jak sobie radzić z przykrym objawem?

Najczęściej ból brzucha po wypiciu alkoholu nie wymaga podejmowania specjalnych działań. Najważniejsze jest zapobieganie odwodnieniu – trzeba pamiętać o spożyciu odpowiedniej ilości płynów. Wiele osób popełnia błąd, sięgając po leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Warto pamiętać, że ich połączenie z alkoholem może być groźne, np. prowadzić do uszkodzenia wątroby lub błony śluzowej żołądka i śluzówki przewodu pokarmowego (np. przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Nawet paracetamol, uznawany za bardzo bezpieczny lek, nie powinien być stosowany jako remedium na dolegliwości poalkoholowe.

Jeśli ból brzucha utrzymuje się dłużej niż 1-2 dni, jest intensywny, a przyjmowanie płynów jest utrudnione, może dojść do groźnego w skutkach odwodnienia. W takich sytuacjach zaleca się konsultację z lekarską – zdarza się, że konieczne jest dożylne podanie elektrolitów. Dzięki temu organizm zostanie wzmocniony, a równowaga wodno-elektrolitowa przywrócona. Jeżeli dolegliwości bólowe pojawiają się już w trakcie picia trunków, warto sprawdzić, czy nie jest to symptom rozwijającej się choroby układu pokarmowego. Warto skorzystać z możliwości, jaką jest konsultacja przez internet – specjalista może zlecić odpowiednie badania, a jeśli to konieczne wystawić L4 online. Pamiętaj, że w ten sposób może również zostać wypisana e-recepta.

Zobacz też  Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu – detoks alkoholowy

Ból brzucha po alkoholu – czy rodzaj i ilość trunków ma znaczenie?

Alkohol obciąża układ pokarmowy, niezależnie od tego, ile go wypijamy. Jednorazowe wypicia większej ilości alkoholu może skutkować łagodnymi dolegliwościami bólowymi, które ustępują same i zazwyczaj nie wymagają interwencji lekarskiej. Problematyczne jest systematyczne, częste przyjmowanie nadmiernej ilości trunków. Alkohol działa na wszystkie narządy wewnętrzne i zaburza ich funkcjonowanie. W każdym przypadku ból brzucha może oznaczać inne dolegliwości – alkohol powoduje m.in.:

  • ból żołądka wywołany podrażnieniem śluzówki przez etanol;
  • ból jelit i przyspieszoną motorykę objawiającą się biegunką;
  • ból w lewym boku wskazujący na rozwój choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy; pojawia się na skutek zaburzenia produkcji enzymów niezbędnych do procesu trawienia i wydzielania insuliny;
  • ból po prawej stronie związany z bardziej intensywną pracą wątroby, która odpowiada za metabolizm alkoholu.

Niewielka ilość okazjonalnie wypitego alkoholu nie powinna szkodzić, nie jest to jednak regułą. Niekiedy organizm wytwarza mniejszą ilość enzymów odpowiadających za rozkład alkoholu – w tym przypadku dolegliwości mogą pojawić się niezależnie od ilości i rodzaju wypitego trunku. Zdarza się również, że za reakcje organizmu odpowiadają dodatkowe substancje wykorzystywane przy produkcji np. wina czy piwa (chmiel, drożdże, owoce, zboża). Objawem alergii będą problemy jelitowe (wymioty i biegunka), bóle brzucha, ale również świąd skóry, rumień i kaszel.

Ból brzucha po alkoholu – domowe sposoby

Jeśli po wypiciu alkoholu boli brzuch, warto wypróbować kilka prostych domowych sposobów łagodzenia dolegliwości. Głównym celem jest złagodzenie podrażnień śluzówki przewodu pokarmowego. W tym celu możesz sięgnąć po naturalne substancje:

  • macierzanka działa przeciwbólowo i regenerująco;
  • ostropest plamisty wspiera działanie wątroby;
  • koper włoski polecany jest na wzdęcia, pomaga odtruwać wątrobę;
  • napar z siemienia lnianego uszczelnia ściany żołądka, pokrywa je śluzem.
Zobacz też  Kołatanie serca po alkoholu

Jeśli podejrzewasz, że ból brzucha po alkoholu związany jest z jakąś chorobą układu pokarmowego, musisz skonsultować się z gastroenterologiem, który wykona diagnostykę. Na czas badań i ewentualnego leczenia może być konieczne L4 – wykorzystaj zwolnienie lekarskie online i zadbaj o zdrowie.

Ból brzucha po alkoholu może pojawić się u każdego, niezależnie od tego ile wypije i po jakie napoje wyskokowe sięgnie. Trzeba mieć zatem świadomość, że picie alkoholu ma wpływ na zdrowie i kondycję organizmu – nie tylko obciąża przewód pokarmowy, ale poszczególne organy. W konsekwencji może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób; zatrucie alkoholowe jest natomiast stanem zagrożenia życia. Biegunka po alkoholu, uczucie niestrawności, nudności, wymioty i złe samopoczucie to częste symptomy tzw. kaca. Choć mijają, mogą po sobie pozostawić trwały ślad.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.