» Strona główna » Ból brzucha » Ból brzucha pod pępkiem i wzdęcia. Przyczyny, objawy i leczenie
Niepokojący ból brzucha pod pępkiem i wzdęcia to objawy nieswoiste. Mogą występować razem przy wielu różnych schorzeniach. Sposób leczenia zależy od diagnozy. Zobacz, jakie informacje mają największe znaczenie dla lekarzy i na co jeszcze zwracać pilną uwagę!
Dokładna lokalizacja ma kluczowe znaczenie w rozpoznaniu choroby. Poniżej linii pępka zaczyna się podbrzusze. Ognisko bólowe może znajdować się w jego centrum, bardziej po prawej lub lewej stronie, ale też rozlewać się na całą jamę brzuszną. Uciążliwy ból brzucha i wzdęcia najlepiej skonsultować z lekarzem – dopiero po badaniach można powiedzieć coś więcej o stanie konkretnego pacjenta. Nie wszystkie przypadłości są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia, ale nie wolno ich bagatelizować. Zawsze istnieje pewne ryzyko powikłań.
Jeśli bolesność jest zlokalizowana w podbrzuszu, zwykle ma związek ze schorzeniami jelit. Lekarze wymieniają m.in. nieswoiste stany zapalne, zapalenie uchyłków oraz zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie można też wykluczać schorzeń innych narządów. W gronie potencjalnych przyczyn są między innymi:
Najczęściej bóle brzucha pod pępkiem i wzdęcia pojawiają się razem z powodu zespołu jelita drażliwego lub przepukliny pępkowej. Pierwsza z przypadłości to przewlekła choroba układu pokarmowego, wpływa zarówno na jelita, jak i żołądek. Przepuklina pępkowa oznacza przemieszczenie narządów poza jamę brzuszną, czasami aż pod skórę. Dolegliwości bólowe połączone ze zwiększoną ilością gazów mogą też wskazywać na różnorodne infekcje układu pokarmowego oraz ich powikłania. Możliwości jest mnóstwo – weź zwolnienie lekarskie online i poświęć więcej czasu swojemu zdrowiu!
Dla przebiegu zespołu jelita drażliwego charakterystyczne są m.in. zmiany rytmu wypróżnień (zaparcia i biegunki), śluz zmieszany z kałem, bolesne skurcze mięśni. W konsekwencji występują zaburzenia koncentracji, wahania nastrojów, osłabienie, bóle i zawroty głowy. Szczególnie niepokojące są krwawienia z przewodu pokarmowego, długotrwałe torsje, niekontrolowana utrata wagi, gorączka i zaburzenia świadomości. Infekcjom bakteryjnym i wirusowym często towarzyszy uczucie przelewania w jamie brzusznej. W podobny sposób mogą objawiać się nietolerancje pokarmowe.
Ostateczne potwierdzenie lub wykluczenie wstępnego rozpoznania umożliwią zlecane badania diagnostyczne. Na wyznaczony termin możesz wziąć L4 online. W diagnostyce bólu brzucha pod pępkiem i wzdęć wykorzystuje się wiele sposobów, w tym:
Łagodne objawy zaburzenia perystaltyki jelit można złagodzić ogólnodostępnymi lekami rozkurczowymi oraz domowymi sposobami. W niektórych przypadkach wystarczy odpoczynek w odpowiedniej pozycji, powstrzymanie się od jedzenia lub ograniczenie wielkości porcji i ciepłe okłady – ważne, by realizować otrzymane porady lekarskie. W profilaktyce najważniejszy jest zdrowy tryb życia, czyli:
Niektóre schorzenia wymagają bardziej stanowczego działania – farmakoterapii lub operacji. Czas i forma leczenia zależą od diagnozy, postępów, zmian w stanie zdrowia pacjenta i wielu innych czynników.
W niektórych przypadkach trzeba będzie udać się do apteki, po tym jak przez lekarza zostanie wystawiona e-recepta. Poniższe farmaceutyki przepisuje się na konkretną chorobę – zespół jelita drażliwego:
Siłę i skład, dawkowanie czy czas przyjmowania leków dopasowuje się do indywidualnych potrzeb. Wielu pacjentów z bólem brzucha pod pępkiem i wzdęciami w ogóle o nich nie usłyszy, gdyż przyczyny dolegliwości mogą być zupełnie inne. Wszystko okaże się podczas badań – nie ma sensu odkładać wizyty u lekarza w nieskończoność.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.