Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu się, podczas ruchu

Silny i nagły ból w klatce piersiowej przy poruszaniu od razu kojarzy się z zawałem serca. Jednak możliwych przyczyn jest więcej. Czasami dolegliwości bólowe mają łagodniejszy, ale przewlekły charakter. 

ból w klatce piersiowej przy poruszaniu

Silny i nagły ból w klatce piersiowej przy poruszaniu od razu kojarzy się z zawałem serca. Jednak możliwych przyczyn jest więcej. Czasami dolegliwości bólowe mają łagodniejszy, ale przewlekły charakter. 

Jedno jest pewne i niezmienne – jakikolwiek ból w klatce piersiowej (przy poruszaniu, ruchu wysiłku fizycznym i nie tylko) to niepokojący objaw, który wymaga diagnostyki. Możliwych przyczyn jest na tyle dużo, że najlepiej najpierw udać się do lekarza rodzinnego, a potem do wskazanego specjalisty. Oczywiście w razie poważnego stanu (np. innych objawów stanu przedzawałowego czy udaru) należy natychmiast jechać do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. O formie terapii zdecyduje wiele czynników, a przede wszystkim zdiagnozowana u pacjenta przypadłość.

Główne przyczyny bólu w klatce piersiowej przy poruszaniu

Według statystyk opublikowanych we wrześniu 2021 r. najwięcej przypadków kłującego bólu w klatce piersiowej dotyczy zaburzeń na tle nerwowo-mięśniowym (36%). Statystycznie najczęstszą przyczyną opisywanych bolesności są zdenerwowanie, nerwica, stres, i nadmierny wysiłek fizyczny – objawy występują epizodycznie. Symptomy na tle sercowo-naczyniowym i układu oddechowego (razem wzięte) występują ponad 2 razy rzadziej (16%). Więcej dolegliwości ma swoje źródło w zaburzeniach przewodu pokarmowego (19%).

Takie dane to nie powód, by bagatelizować nagłe bóle klatki piersiowej przy poruszaniu się czy podczas ruchu. Wiele czynników stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego lepiej umówić się na badania i wziąć na nie zwolnienie lekarskie online już po pierwszym sygnale ostrzegawczym. Najpoważniejsze przyczyny, które wywołują opisywany objaw, to:

  • zator w płucach;
  • odma opłucnej;
  • stan zapalny osierdzia, płuc, opłucnej, trzustki, mięśnia sercowego;
  • zawał serca;
  • tętniak aorty piersiowej i jej rozwarstwienie;
  • wypadanie płatka zastawki dwudzielnej;
  • dławica piersiowa;
  • wrzody;
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • podrażnienie, pęknięcie przełyku;
  • zmiany nowotworowe.
Zobacz też  Ból odbytu – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Przykłady innych schorzeń wywołujących ból klatki piersiowej

Specjaliści często podkreślają konieczność odpowiedniego różnicowania możliwych objawów i chorób. Pacjent może samodzielnie zgłosić niedyspozycję czy przedłużyć L4 online, ale nie uda się prawidłowo rozpoznać przyczyny. Bólami klatki piersiowej, przy poruszaniu lub w innych sytuacjach, objawiają się między innymi:

  • dyskopatie szyjne i piersiowe;
  • zwyrodnienia kręgosłupa;
  • zespół Tietzego (żebrowo-mostkowy);
  • kamica żółciowa i nerkowa;
  • hiperwentylacja;
  • półpasiec.

Pacjent z bólem w klatce piersiowej, przy poruszaniu się – diagnostyka

Jeśli pacjent odczuwa silne bóle w klatce piersiowej, przy poruszaniu się dochodzi do wystąpienia lub nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne. Podczas diagnozy lekarz może zlecić badania obrazowe (RTG, USG, TK, MRI) i laboratoryjne (np. morfologię krwi, testy wskaźników zapalnych) – wszystko w zależności od najbardziej prawdopodobnej w danym przypadku przyczyny. Na podstawie wyników określi przyczynę bolesności i zaordynuje odpowiednie leczenie.

Leki, które mogą pomóc na ból w klatce piersiowej przy poruszaniu

Lekarze przepiszą środki farmakologiczne z listy poniżej w celu złagodzenia objawów. Leczenie pierwotnej przyczyny niekoniecznie musi polegać na zażywaniu odpowiednich preparatów we właściwej dawce, tylko np. fizjo- i fizykoterapii, operacji, naświetlaniu i innych, czasami inwazyjnych metodach.

Do wykupienia tych preparatów potrzebna jest ważna e-recepta – nie można ich legalnie kupić w aptece bez zlecenia lekarskiego. Na złagodzenie silnego, przewlekłego bólu w klatce piersiowej przy poruszaniu się lekarz może przepisać między innymi:

Najbardziej niepokojące objawy towarzyszące bólowi w klatce piersiowej podczas ruchu

Dolegliwości sercowo-naczyniowe najczęściej manifestują się poprzez zmiany ciśnienia tętniczego krwi i tętna. Przy zapaleniu i zawale serca występują m.in. kołatania mięśnia sercowego, duszności, uczucie rozpierania oraz gniecenia za mostkiem, dezorientacja i niepokój. Z kolei kłujący ból klatki piersiowej promieniuje do lewego barku i żuchwy. Uszkodzenie opłucnej objawia się kaszlem, gorączką i nasilaniu bolesności podczas wdechów – a ruch może skłaniać do przyspieszenia oddechu. Lekarze radzą, by uważać również na objawy ogólne:

  • podwyższoną temperaturę ciała;
  • bóle i zawroty głowy;
  • osłabienie, rozbicie, zmęczenie;
  • zaburzenia koncentracji, mowy, równowagi i świadomości.
Zobacz też  Ból piersi – przyczyny, diagnostyka, co może oznaczać?

Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu może mieć wiele przyczyn, a każda z nich wywołuje szereg symptomów – nie każdy przypadek musi przebiegać identycznie u wszystkich pacjentów. Dlatego, zamiast radzić się „doktora Google”, lepiej skonsultować się z prawdziwym lekarzem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.