» Strona główna » Ból » Ból w lewym boku – o czym może świadczyć? Problemy ginekologiczne, kolki nerkowe, trzustka i nie tylko!
Ból w lewym boku oraz kłucie może wskazywać na wiele dolegliwości. Przede wszystkim kojarzy się z chorobami narządów układu pokarmowego. Może również świadczyć o problemach żołądkowych czy ginekologicznych.
Osoby, które odczuwają kłucie i ból w lewym boku, nie zawsze kojarzą to z poważną chorobą. Tymczasem jeśli dolegliwość jest przewlekła, ma charakter nawracający lub pojawi się nagły, silny ból, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem w celu poznania bezpośredniej przyczyny. Ból brzucha po lewej stronie może świadczyć o wielu dolegliwościach, które wymagają leczenie.
Ból w lewym boku jest trudny do zdiagnozowania. Najczęstszą przyczyną są choroby, które nie są niebezpieczne dla życia i z powodzeniem leczy się je w domu. Wtedy pomocna okazuje się recepta online – dzięki niej pacjent nie musi martwić się o swój zapas leków. Zdarza się jednak, że ból po lewej stronie brzucha wynika z urazu narządów wewnętrznych lub jest jednym z objawów poważnej przypadłości. Z tego powodu należy obserwować swój organizm i jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują, natychmiast zgłosić się do lekarza.
Ból w lewym boku to charakterystyczny symptom problemów z trzustką. Organ pełni ważne funkcje w ludzkim organizmie. Przede wszystkim dostarcza do jelita cienkiego enzymy, które ułatwiają trawienie pokarmów. Poza tym jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, regulujących poziom glukozy we krwi. Kiedy pojawia się ostry ból umiejscowiony w nadbrzuszu z lewej strony (nieco poniżej linii żeber), a także wymioty, można podejrzewać zapalenie trzustki. Oprócz tego w ten sposób objawiają się również torbiele rzekome trzustki lub nowotwory.
Nie tylko trzustka charakteryzuje się bólem w lewym boku, który zlokalizowany jest pod żebrami. Chorzy często biorą z tego powodu L4 online, pozwalające im uporać się z przykrymi symptomami. Dolegliwości w tym obszarze mogą wskazywać na problemy ze śledzioną, będące wynikiem powiększenia tego narządu. Dochodzi do tego na przykład w wyniku pęknięcia śledziony, choroby nowotworowej czy pojawienia się torbieli. Ból pod żebrami może być spowodowany również przez inne czynniki, m.in.:
Objaw bólowy może świadczyć o pojawieniu się tętniaka aorty brzusznej. To stan potencjalnie zagrażający życiu, zwłaszcza jeżeli zmiana jest już duża. O tętniaku mówimy wtedy, gdy światło tętnicy zwiększa się przynajmniej o połowę w stosunku do normalnej wielkości. Jej ścianki stają się coraz cieńsze, co grozi ich pęknięciem oraz wywołaniem krwotoku do jamy brzusznej.
Ból w lewym boku dotyczy również dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli pojawia się po jedzeniu, może świadczyć o problemach z trawieniem. Zwykle towarzyszą dodatkowe objawy jak zaparcia, wzdęcia oraz gazy. Wówczas zwykle wystarczy przejść na bardziej lekkostrawną dietę. Niekiedy przyczyny bólu należy dopatrywać się w zapaleniu uchyłków, będących jedną z chorób jelita grubego. Przyczyną jest jego nieprawidłowa flora bakteryjna, a objawy nasilają się po jedzeniu. Inne choroby, które warto wziąć pod uwagę, to na przykład:
Tego rodzaju symptomy mogą pojawiać się przy chorobach układu moczowego. Warto skupić się przede wszystkim na nerkach, które pełnią funkcję filtrów całego organizmu. Taki ból charakterystyczny jest między innymi dla kolki nerkowej. Chorobę wywołują między innymi kamienie, które blokują odpływ moczu z nerek. Typowe objawy tej przypadłości to między innymi częste parcie na mocz, skąpomocz, a także nudności, wymioty oraz wzdęcia. Bardzo często ból promieniuje do podbrzusza lub pleców. Ból w lewym boku pojawia się również przy infekcji lewej nerki. Dodatkowym symptomem wskazującym na tę chorobę jest gorączka, ból podczas mikcji, nudności i wymioty. Tego rodzaju objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem, należy bowiem szybko wdrożyć antybiotykoterapię. Konieczne może okazać się również zwolnienie lekarskie online, które pozwoli pacjentowi skupić się wyłącznie na szybkim powrocie do zdrowia.
Również niektóre dolegliwości ginekologiczne objawiają się bólem w okolicy lewej części brzucha. Można go łączyć z takimi schorzeniami jak zapalenie przydatków macicy (w tym przypadku ból może promieniować na całą jamę brzuszną), torbiel jajnika, nowotwór jajnika czy ciąża pozamaciczna. Dodatkowo tego typu symptomy czasami towarzyszą owulacji. Są jednak krótkotrwałe i niezbyt nasilone, więc nie ma powodu do obaw. Jeżeli jednak bólowi towarzyszy krwawienie lub pojawia się niepokojąca wydzielina, wówczas konieczna jest konsultacja lekarska.
Ciężarne również mogą doświadczać bólu w lewym boku, który często promieniuje do okolicy pleców. Zwykle nie jest to niebezpieczne zjawisko i wiąże się z ruchami dziecka. Rosnący płód mocno obciąża kręgosłup, co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie kobiety. Należy jednak pamiętać, że jeżeli schorzenie nawraca lub się nasila, trzeba zgłosić to lekarzowi prowadzącemu ciążę. Być może konieczne okażą się dodatkowe badania, które rozwieją wątpliwości związane z pochodzeniem bólu.
Zdarza się również, że ból ma charakter promieniujący. Zazwyczaj jego źródło znajduje się w lewej części jamy brzusznej, skąd rozchodzi się na inne części organizmu – może na przykład promieniować do pleców. Dzieje się tak wtedy, kiedy pojawiają się schorzenia krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Należą do nich dyskopatie, gdy dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy, a także zwyrodnienia. Poza tym ból w lewym boku pojawia się również z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego jako skutek bólów mięśni.
Ból w lewym boku może oznaczać szereg schorzeń, dlatego, by móc skutecznie z nimi walczyć, należy się poddać diagnostyce. Na początek trzeba umówić się z lekarzem rodzinnym, który zbierze wywiad dotyczący samopoczucia pacjenta. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Najczęściej zlecane są USG, tomografia komputerowa, endoskopia oraz rezonans magnetyczny. Jeśli lekarz podejrzewa zawał, wtedy wykonywane jest także EKG. Postawienie diagnozy niekiedy wymaga czasu i wiąże się z wizytami u wielu specjalistów.
Lekarz decyduje również czy pacjent powinien stosować leki przeciwbólowe. Uśmierzanie bólu zwykle jest elementem leczenia zachowawczego, a pomocne w tym mogą okazać się takie środki, jak:
Jak zaznaczyliśmy wcześniej, ból w lewym boku może być spowodowany wieloma różnymi schorzeniami oraz urazami. Aby poznać jego przyczynę, konieczna jest konsultacja lekarska. Do gabinetu należy się udać, kiedy pojawia się nagły ból, który pozornie nie ma konkretnego powodu. Dodatkowym bodźcem powinny być symptomy takie jak gorączka, nudności i wymioty, problemy z oddawaniem moczu, a także zaparcia, wzdęcia czy biegunki. Ból w lewym boku stanowi syndrom nietolerancji pokarmowych, jak i przewlekłych chorób, wymagających długotrwałego leczenia.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.