» Strona główna » Zdrowie » Brodawki na szyi – jak powstają? Czy można się ich skutecznie pozbyć?
Brodawki na szyi to zmiany skórne, które nie są właściwie szkodliwe dla zdrowia. Dla pacjentów uciążliwe są ze względów estetycznych. Wiele osób szuka więc sposobów na ich usunięcie. W tym celu należy udać się do dermatologa, który dokładnie przyjrzy się zmianom i oceni, czy jest możliwość ich usunięcia. Dowiedz się więcej o brodawkach na szyi!
Różnego rodzaju zmiany skórne bywają naprawdę kłopotliwe. Brodawki na szyi same w sobie nie są szkodliwe, ale dla niektórych osób stanowią kłopotliwy problem estetyczny. Poszukują one wtedy skutecznego sposobu na pozbycie się brodawek. Zanim dowiesz się, jakie są sposoby na usunięcie brodawek, warto poznać przyczynę ich powstawania.
Brodawki na szyi powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka HPV. Jest to schorzenie powszechne, które występuje na całym świecie. Same brodawki to niewielkie zmiany skórne o szorstkiej i nierównej powierzchni. Mogą być one koloru różowego, białego, brązowego lub cielistego. Czasami we wnętrzu brodawki znajdują się czarne drobinki. Tego rodzaju zmiany skórne bolesne są tylko, gdy znajdują się na podeszwach stóp. Osoby leczone immunosupresyjnie oraz zakażone wirusem HIV mają zwiększoną szansę na zakażenie wirusem HPV. Dolegliwość występuje u około 10% osób na świecie. Brodawki pojawiają się najczęściej u dzieci, ale obserwuje się również ich tworzenie u dorosłych. Zwykle zlokalizowane są na dłoniach, szyi, palcach, stopach oraz okolicach płciowych (gdy wirus przeniesiony został drogą płciową).
Występuje kilka rodzajów brodawek:
Jeżeli masz problemy ze zdrowiem, warto skontaktować się z lekarzem przez internet. Konsultacje lekarskie online to nowoczesny sposób na uzyskanie profesjonalnej porady!
Jak już wcześniej wspominaliśmy, brodawki na szyi powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Na świecie jest ponad 100 typów tego wirusa. To właśnie dlatego brodawki mają tak zróżnicowany wygląd. Brodawczaki skóry lub kurzajki są wysoce zaraźliwe. Przenoszą się one nie tylko po ciele pacjenta, ale łatwo można zarazić nimi innych. Jak przenosi się wirus? Najczęściej poprzez dotyk, ale jest również wiele przypadków, gdy do zakażenia doszło w wyniku współdzielenia przedmiotów higieny, czyli między innymi ręczników. Nawet noszenie ubrań po innych osobach może doprowadzić do przeniesienia wirusa. Uważać należy również na basenie oraz siłowni, gdyż wirus może długo przetrwać na powierzchniach, gdy ma sprzyjające warunki.
Kurzajki oraz brodawki na szyi nie są groźne. Wiele osób zastanawia się jednak, w jaki sposób je usunąć ze względów estetycznych. Warto jednak zaznaczyć, że nagłe pojawienie się dużej liczby brodawek wymaga pilnego skonsultowania z dermatologiem, bo może to być objaw choroby nowotworowej.
Zdarzają się sytuacje, gdy brodawki znikają samoistnie kilka tygodni po pojawieniu się. Nie zawsze jednak do tego dochodzi. Brodawki an szyi są dla wielu osób kłopotliwym problemem. Dlatego szukają one skutecznego rozwiązania. Leczenie brodawek na szyi jest uzależnione od zaawansowania schorzenia. Często wykorzystywane jest leczenie miejscowe, czyli kremy, maści oraz płyny na brodawki. Nie należy brodawek leczyć na własną rękę za pomocą domowych sposobów. W wyniku takich działań mogą powstać brzydkie blizny i znamiona. Należy udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki. Aby usunąć brodawki, często stosuje się kwas retinowy, czyli pochodną witaminy A. Ten składnik znajduje się w dużej liczbie kremów na brodawki. Skuteczne mogą być również preparaty na bazie kwasu salicylowego albo 5-fluorourycylu. Czasami lekarze przepisują środki z siarką lub rezorcyną.
Pamiętaj, że receptę na leki możesz otrzymać przez internet. E-recepta online to bardzo szybki i wygodny sposób na otrzymanie dokumentu uprawniającego do wykupienia leków z apteki!
Usunięcie brodawek powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, do usuwania brodawek wykorzystuje się najczęściej kremy oraz maści, w których znajdują się duże ilości kwasów. Preparaty prowadzą do łuszczenia martwego naskórka. Nie zaleca się ich stosowania na twarzy lub w okolicy narządów płciowych, bo może dojść do zniszczenia tkanki skórnej. Innym rozwiązaniem jest kardiochirurgia. Zabieg ten jest przeprowadzany przez lekarza i polega na wymrażaniu zmian skórnych przy użyciu ciekłego azotu. Jeżeli krioterapia zawiedzie, to można jeszcze zdecydować się na zabieg laserowy. Laseroterapia jest uważana za obecnie najskuteczniejszy sposób na pozbycie się brodawek. Wyróżnić można również elektrokoagulację, która polega na niszczeniu brodawek za pomocą prądu zmiennego. Dochodzi wtedy do koagulacji i ścięcia białek, z których zbudowana jest brodawka łojotokowa. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, by pacjent nie odczuwał nieprzyjemnego bólu.
Jeżeli masz problemy ze zdrowiem i nie możesz udać się do pracy, to rozwiązaniem dla ciebie może być zwolnienie lekarskie online! Jest to bardzo szybki i wygodny sposób!
Brodawki na szyi nie są niebezpieczne. Jeżeli przeszkadzają ci ze względów estetycznych, to możesz zdecydować się na jedną z wyżej wymienionych metod ich usuwania. Na twojej skórze twarzy lub innej części ciała pojawiły się nagle duże ilości brodawek? Nie lekceważ tego! Może być to objaw nowotworu, dlatego pilnie skontaktuj się z lekarzem.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.