Częste bóle głowy – dowiedz się, co je powoduje i jak sobie z nimi radzić

Ból głowy – z pewnością każdy zmagał się z nim przynajmniej raz w życiu i  na pewno nie kojarzy go z niczym przyjemnym. Uciążliwy, pulsujący ból, osłabienie nastroju, a czasami […]

częste bóle głowy

Ból głowy – z pewnością każdy zmagał się z nim przynajmniej raz w życiu i  na pewno nie kojarzy go z niczym przyjemnym. Uciążliwy, pulsujący ból, osłabienie nastroju, a czasami nawet mdłości czy wrażliwość na głośne dźwięki i  jasne światło – wszystkie te objawy mogą skutecznie utrudnić wykonywanie choćby najprostszych czynności. Bóle głowy występują stosunkowo często. Dokonuje się ich rozróżnienia na podstawie natężenia dolegliwości, miejsca występowania, przyczyn, które je powodują oraz częstotliwości pojawiania się. Zwykle bóle głowy nie budzą w nas obaw i traktowane są jako niegroźne. Czy jednak zawsze tak jest? Co w przypadku, gdy pojawiają się bardzo często? Kiedy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o częstych bólach głowy

Częste bóle głowy – charakterystyka 

Jak wiadomo, przyczyn pojawiania się bólu głowy jest naprawdę wiele. Może on być objawem wskazującym na to, że cierpimy na jakąś poważniejszą chorobę, jednak nie zawsze musi tak być. Często występuje niezależnie od innych schorzeń. W związku z tym wyróżnia się dwa ogólne typy bólu głowy – pierwotny i wtórny. Pierwszy z nich pojawia się samoistnie i nie jest symptomem, poprzez który ujawnia się możliwa inna choroba, natomiast drugi – wręcz odwrotnie, sugeruje, że możemy być na coś chorzy, a ból głowy jest tylko jednym z  towarzyszących temu schorzeniu objawów.

Czym jeszcze różnią się oba te typy? Jak w ogóle powstaje ból głowy? Otóż w  przypadku wtórnego bólu głowy, bardzo dużo zależy od schorzenia, które jest jego główną przyczyną. Można jednak scharakteryzować mechanizm jego powstawania nieco ogólnie – wtórny ból głowy powstaje na skutek różnego rodzaju ucisku na struktury takie jak na przykład żyły, tętnice czy opony mózgowe. Zdarza się też, że ten typ bólu związany jest ze zmianami i  uszkodzeniami okostnej lub kości.

Jeśli chodzi o ból pierwotny, jego najczęściej występującą postacią jest migrena, czyli uciążliwe i częste bóle głowy, podczas których występuje szereg innych dolegliwości. W tym przypadku ból wywoływany jest poprzez wszelkie nieprawidłowości w procesie przepływu impulsów nerwowych lub różnego rodzaju uszkodzeń tkanek takich jak nerwy czy naczynia krwionośne. Warto zapamiętać, że w przypadku tego bólu nie dochodzi do powstawania zmian w  mózgu. 

Zobacz też  Ból głowy w nocy – czego jest objawem?

Co może powodować częste bóle głowy?

Podobnie jak rodzajów, tak samo powodów występowania dolegliwości bólowych głowy może być naprawę wiele. Często nie sposób jednoznacznie określić, co tak naprawdę leży u jego podstaw. W przypadku przewlekłego bólu najczęściej wyróżnia się migrenę i napięciowy ból głowy.

Migrena przewlekła pojawia się wskutek zaniedbanego lub niepoprawnego leczenia migreny epizodycznej. Ta występuje zazwyczaj sporadycznie i nie jest poprzedzona nadwrażliwością na jasne światło i wysokie dźwięki oraz nie towarzyszą jej wymioty i mdłości. Z czasem nieleczona migrena pojawia się znacznie częściej. Ból nie jest bardzo silny, jednak skutecznie i chronicznie utrudnia funkcjonowanie. Czasami nieświadomie sami możemy przyczynić się do występowania przewlekłej migreny. Niektóre czynniki powodują większe prawdopodobieństwo pojawiania się częstych bólów głowy. Są to na przykład:

  • Stałe napięcie nerwowe i funkcjonowanie pod wpływem przewlekłego stresu,
  • Nadużywanie alkoholu oraz kofeiny,
  • Zażywanie zbyt dużej ilości leków,
  • Brak odpowiedniej ilości snu lub jego zła jakość,
  • Otyłość i zaburzenia psychiczne. 

Napięciowy ból głowy występujący chronicznie ma swoje podłoże w  nadmiernym zmęczeniu i przewlekłym stresie. Pojawia się zwykle z obu stron głowy lub dotyka jej określonej części, np. tylnej lub czoła. Cierpiący ma wrażenie ucisku lub rozpierania w głowie. Ból nasila się zazwyczaj podczas np. kaszlu, ale poza tym nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy. 

Na występowanie częstych bólów głowy wpływ mogą mieć również czynniki związane ze środowiskiem, w którym przebywamy. Niekorzystnie wpływać będzie długotrwałe wdychanie zapachu silnych środków chemicznych. Podobnie mogą również wpływać intensywne perfumy. Zdecydowanie źle wpływa palenie papierosów, nawet bierne, i to nie tylko w przypadku chronicznych bólów głowy. Niewskazane jest także spożywanie żywności wysoko przetworzonej, czekolady i  serów.

Warto również mieć na uwadze fakt, że przewlekłe bóle głowy występują u  dzieci, których przynajmniej jeden z rodziców cierpi na podobne dolegliwości.

Częste bóle głowy są tak powszechne, iż podjęto próby dokładnego ich opisania. CDH – skrót z języka angielskiego, który w polskim tłumaczeniu oznacza codzienny chroniczny ból głowy. Jest to jak nazwa wskazuje, specyficzny ból w  okolicach głowy, który pojawia się więcej niż 15 razy w ciągu jednego miesiąca i trwa stosunkowo długo, bo około czterech godzin w ciągu dnia. O codziennym chronicznym bólu głowy możemy mówić, gdy dolegliwości bólowe występują przez okres 3-6 miesięcy. Dodatkowo ważną cechą tej dolegliwości jest jej odporność na wszelkie środki przeciwbólowe. 

Kiedy należy udać się do lekarza z bólem głowy?

Mimo że zazwyczaj, gdy dotyka nas ból głowy, nie bierzemy go za symptom wymagający wizyty u lekarza, często może darzyć się, że takowa jest niezbędna. Z reguły przyjmujemy tabletki o działaniu przeciwbólowym i ignorujemy swój stan zdrowia. Faktem jest, że nie każdy ból głowy musi świadczyć o poważnej chorobie, jednak pewien odsetek schorzeń objawia się właśnie poprzez dolegliwości bólowe w okolicach głowy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Natężenie bólu – jeśli ból jest wyczuwalny, ale stosunkowo znośny, nie powinien wzbudzać zbytniego niepokoju. Sytuacja zmienia się, gdy przybiera on na sile i staje się uporczywy do tego stopnia, aż staje się nie do wytrzymania. Jest to jeden z pierwszych sygnałów, który powinien skłonić do wizyty u specjalisty. 
  • Czas trwania bólu – gdy objawy „męczą” nas dosyć krótko i same odpuszczają, zwykle nie odnotowujemy ich jako groźne dla zdrowia. Gdy natomiast ból utrzymuje się przez dłuższy okres, kwalifikuje go to do konsultacji z lekarzem.
  • Częstotliwość występowania – częste bóle głowy wymagają dokładnej diagnostyki w celu ustalenia ich przyczyn i dobrania możliwie najtrafniejszej metody ich leczenia. 
Zobacz też  Wysoki puls i ból głowy – co oznaczają te objawy?

Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć dolegliwości bólowych. Mawia się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc w myśl tej zasady warto kontrolować stan swojego zdrowia i nie bagatelizować coraz silniejszych lub częściej występujących bólów głowy, zwłaszcza, gdy dodatkowo pojawiają się towarzyszące symptomy, które wzbudzają niepokój, jak np. wymioty, światłowstręt czy szumienie w uszach. 

Diagnostyka bólów głowy 

Gdy Twoje dolegliwości skłonią Cię do wizyty u lekarza, warto abyś znał/a i przygotował/a wcześniej odpowiedzi na kilka pytań dotyczących Twojego stanu zdrowia i pojawiających się objawów. Może paść pytanie o charakter i siłę bólu, o jego umiejscowienie i częstotliwość występowania. Dodatkowo ważne będzie określenie, czy występują objawy towarzyszące, czy ból pojawia się w  jakichś konkretnych sytuacjach lub czy coś jest w stanie osłabić lub przeciwnie, nasilić dolegliwości. Wszelkie informacje będą cenne przy diagnozie lekarskiej. Jednak na samym wywiadzie prawdopodobnie się nie skończy. 

W leczeniu częstych bólów głowy lekarz może zalecić wykonanie szczegółowych badań krwi. Ponadto może skierować chorego także na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy. Wszystkie te badania mają na celu ustalenie przyczyn stanu zdrowia pacjenta oraz przede wszystkim wykluczenie poważnych schorzeń, takich jak guz mózgu czy zapalenie opon mózgowych. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, lekarz ma możliwość dostosowania odpowiedniego leczenia, które pozwoli na pozbycie się uciążliwych objawów.  

Jak poradzić sobie z bólem głowy?

Najczęstszym i najbardziej powszechnym sposobem radzenia sobie z  bólem jest zażycie pigułek ze środkami działającymi przeciwbólowo, np. ibuprofenem lub paracetamolem. To zazwyczaj skuteczna metoda w przypadku nieintensywnych bólów. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się nadużywać takich leków i w przypadku częstej konieczności zażywania ich, należy zgłosić się do lekarza – zagłuszanie objawów nie prowadzi do wyleczenia i zniwelowania źródła problemu. 

Zobacz też  Ból zęba i jego wpływ na bóle głowy 

Jednak oprócz przyjmowania leków istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w walce z bólem głowy. Oto kilka z nich:

  • Odpocznij i zrelaksuj się – dolegliwości bólowe głowy często związane są z  niewłaściwą postawą ciała lub nadmiernym spięciem mięśni karku w  wyniku stresu i przemęczenia. Daj sobie chwilę wytchnienia i odpręż się. Relaksujący i rozluźniający masaż karku również powinien pomóc. 
  • Aromaterapia – pewne zapachy wpływają kojąco na umysł i ciało, w tym na bolącą głowę. Olejek lawendowy pomoże Ci zredukować stres, a co za tym idzie, osłabi dolegliwości bólowe.
  • Akupunktura – jest to metoda, która polega na wbijaniu cieniutkich igieł w  konkretne miejsca w ciele. Może pomóc w łagodzeniu bólu i odprężeniu pacjenta. Sposobem, który działa w podobny sposób jest… wykonanie przekłucia ucha! Kolczyk typu daith jest nie tylko ozdobą ciała, ale wiele osób cierpiących na migrenę potwierdza jego skuteczność w walce z  bólem. Nie jest to jednak metoda potwierdzona klinicznie. 

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.