Erytrocyty w moczu – o czym świadczy wysoki poziom erytrocytów? Jaka jest norma?

Regularne badanie moczu to jedno z działań prewencyjnych. Pozwala bowiem już we wczesnym stadium wykryć wiele potencjalnie niebezpiecznych chorób. Czy jeśli wyniki wskazują na erytrocyty w moczu, są duże powody do obaw? Wyjaśniamy!

erytrocyty w moczu

Profilaktyczne poddawanie się badaniom to nawyk, który może uratować życie. Morfologia czy badanie ogólne moczu pozwalają bowiem rozpoznać szereg groźnych chorób jeszcze we wczesnym stadium. Stanowią również podstawowe narzędzie diagnostyczne lekarzy. Jak należy interpretować erytrocyty w moczu? Ich niewielka ilość nie stanowi powodu do obaw, jednak krew w moczu może być objawem poważniejszych schorzeń.

Czym są erytrocyty? Ich rola w organizmie

Erytrocyty to czerwone krwinki, które wchodzą w skład krwi. Są zbudowane z hemoglobiny oraz białka. Właśnie dzięki nim ten płyn ustrojowy ma swoją charakterystyczną barwę. Jednak nie jest to ich najważniejsza funkcja. Odpowiadają bowiem za transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Odbierają również dwutlenek węgla, dostarczając go do płuc. Za ich produkcję odpowiada szpik kostny, a proces ich powstawania to erytropoeza. W ciągu minuty może powstać nawet 120 milionów czerwonych krwinek! Żywotność krwinek czerwonych jest ograniczona (do 120 dni), a one same usuwane w śledzionie. Zatem erytrocyty w moczu to naprawdę rzadki przypadek, który w zasadzie nie powinien mieć miejsca. Dlatego osoby, które zaniepokoi na przykład jego barwa, powinny skorzystać z udogodnienia, jakim jest konsultacja lekarska online. W ten sposób – bez wychodzenia z domu – można przedstawić swoje obawy specjaliście oraz uzyskać poradę.

Erytrocyty w moczu – norma

Jak wspominaliśmy, obecność krwinek czerwonych w moczu nie jest standardową sytuacją. W ten sposób wydalane są produkty przemiany materii, takie jak woda, mocznik, kwas moczowy, amoniak oraz sole mineralne. W dużych ilościach mogą być szkodliwe dla organizmu, a tego na pewno nie można powiedzieć o erytrocytach. Jednak w przypadku śladowej obecności nie ma dużych powodów do niepokoju, chociaż zawsze warto powtórzyć badanie. Natomiast gdy jest ich więcej niż 3-4 w polu widzenia, zawsze trzeba skonsultować to z lekarzem. W takiej sytuacji specjalista zleca najczęściej morfologię, badania obrazowe, a także sprawdza, czy nie pojawiają się nieprawidłowości związane z pracą nerek. Co oznaczają wyniki badań moczu?

  • 2-3 ery/μl – norma;
  • powyżej 5 ery/μl – krwinkomocz;
  • powyżej 1000 ery/μl – krwiomocz.
Zobacz też  Bakterie w moczu – znaczenie, przyczyna, przebieg leczenia

Erytrocyty wyługowane a erytrocyty świeże

Podczas badania osadu moczu laboratorium określa również, czy pojawiły się tam erytrocyty świeże, czy wyługowane. Na obecność świeżych, wskazuje między innymi kolor moczu. Zdrowy powinien mieć słomkowożółtą barwę. Natomiast w tym przypadku pojawia się krwinkomocz, co oznacza jego różowe zabarwienie. Ich obecność wskazuje na choroby cewki moczowej, pęcherza – dolnych odcinków układu moczowego. Erytrocyty wyługowane mają wypłukaną hemoglobinę oraz innych kształt niż świeże. Dzieje się to wskutek przenikania hipotonicznego moczu po przejściu przez kłębuszki nerkowe. Jeśli to one znajdą się w moczu, mogą świadczyć o dolegliwościach górnego odcinka układu moczowego, kamicy nerkowej czy nawet nowotwory nerek. Mocz nabiera wtedy ciemnej, nawet brunatnej barwy, ale nie jest to regułą. Zabarwienie moczu zmienia między innymi dieta, a także przyjmowanie niektórych leków. Z tego powodu warto obserwować swój organizm

Czerwone krwinki w moczu – przyczyny krwiomoczu

Obecność w moczu erytrocytów nigdy nie jest przypadkowa. Pojawiają się wskutek uszkodzenia bariery filtracyjnej. W wielu przypadkach świadczy to o chorobach nerek czy układu moczowego. Przyczyną takiego stanu może być również uraz. Bardzo ważne jest, by pacjenci nie bagatelizowali sytuacji, kiedy w moczu zauważają krew. Konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz przeprowadzenie dalszych badań diagnostycznych. Po rozpoznaniu wystawiana jest e-recepta online i wdrażana farmakologia. Jakie objawy wywołuje zwiększona liczba czerwonych krwinek? Może się zmienić barwa moczu, ale nie tylko:

  • pojawia się stan podgorączkowy;
  • trudności podczas oddawania moczu;
  • ból w podbrzuszu.

O czym świadczy podwyższony poziom erytrocytów?

O czym mogą świadczyć podwyższone erytrocyty? Przede wszystkim o dolegliwościach w obrębie dróg moczowych, nerek lub pęcherza. Dokładną przyczynę lekarz poznaje dopiero po przeprowadzaniu diagnostyki. Jednak zazwyczaj taki stan wskazuje na zapalenie pęcherza, cewki moczowej albo kamicy dróg moczowych. To jednak nie wszystko. Należy pamiętać, że erytrocyty w moczu pojawiają się także w innych sytuacjach, takich jak:

  • problemy z nerkami (na przykład kamica, torbiele, zakrzepica żył nerkowych, kłębuszkowe zapalenie nerek lub uraz narządu);
  • choroby nowotworowe układu moczowego oraz układu rozrodczego;
  • endometrioza, obfite krwawienia podczas menstruacji;
  • zapalenie gruczołu krokowego (u mężczyzn);
  • marskość wątroby;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • niewydolność krążenia;
  • żylaki odbytu.

Obecność w moczu dziecka czerwonych krwinek

Erytrocyty w moczu, które mogą świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, nie stanowią wyłącznie przypadłości osób dorosłych. Problem często dotyczy również dzieci – jednak wynika z nieco innych przyczyn. Specjaliści wskazują przede wszystkim na zaburzenia metabolizmu. Oprócz tego świadczy między innymi o tym, że wraz z moczem organizm w nadmiarze pozbywa się jonów wapnia oraz szczawianów. Jeśli sytuacja nie zostanie w porę opanowana, może przekształcić się w o wiele bardziej niebezpieczną przypadłość. Dziecku grozi kamica, a nawet poważne zaburzenia pracy nerek. Erytrocyty pojawiają się także przy skazie krwotocznej, zapowiadają również zapalenie wyrostka robaczkowego.

Zobacz też  Alkohol – jak wpływa na nasze zdrowie?

Obecność krwi w próbce moczu może świadczyć też o takiej przypadłości jak łagodny rodzinny krwinkomocz. Aby go zdiagnozować, należy przebadać również innych członków najbliższej rodziny. Na pewno nie należy rezygnować z diagnostyki, która zapobiega przykrym konsekwencjom zdrowotnym. Jeśli jednak maluch zachoruje, rodzicowi przysługuje e-zwolnienie online na opiekę nad dzieckiem.

Obecność erytrocytów w moczu kobiet w ciąży

Podwyższone erytrocyty często pojawiają się u kobiet w ciąży. Nie stanowi to jednak powodu do zamartwiania się, ponieważ przyczyną zazwyczaj bywają niegroźne infekcje. Wynikają one z faktu powiększenia macicy, która z kolei uciska drogi moczowe. Ciężarne często nie mogą do końca opróżnić pęcherza. Nie oznacza to, że widząc krwinkomocz, można przejść nad tą sytuacją do porządku dziennego. Trzeba poinformować o tym swojego ginekologa, który zastosuje odpowiednią antybiotykoterapię. Wybrane przez niego leki będą bezpieczne dla rozwijającego się płodu, a przy tym pomogą przyszłej mamie pozbyć się dolegliwości. W przeciwnym razie stan zdrowie kobiety może ulec pogorszeniu, co może doprowadzić na przykład do przedwczesnego porodu.

Jak wygląda ogólne badanie moczu?

Dla celów diagnostycznych niezbędne jest ogólne badanie moczu. Określa ono między innymi poziom erytrocytów i leukocytów. Próbka trafia do laboratorium, gdzie następuje badanie moczu pod mikroskopem. Należy wiedzieć, że aby otrzymać miarodajne wyniki, trzeba trzymać się określonych procedur. Przede wszystkim próbka powinna pochodzić z porannego moczu (ze środkowego strumienia). Oznacza to, że próbkę pobiera się po wydaleniu niewielkiej porcji. Najlepiej by gromadził się w pęcherzu przez całą noc (a co najmniej 4 godziny). Dzięki temu ma on większe zagęszczenie, a także odpowiedni skład. Należy używać sterylnych pojemników, które można kupić w aptece. Pacjent powinien zrobić wszystko, aby nie zanieczyścić moczu oddawanego do analizy laboratoryjnej.

Pobranie moczu – jak powinno wyglądać?

Podczas pobierania porcji moczu należy zwrócić uwagę nie tylko na porę. Trzeba się do tego dobrze przygotować. Bezpośrednio przed mikcją warto umyć strefy intymne wraz z ujściem cewki moczowej wodą, by nie zanieczyścić swojej próbki. Z tego samego względu kobiety powinny przełożyć badanie, jeśli przypada ono podczas ich miesięcznego krwawienia. Poza tym należy unikać czynności, które mogłyby zmienić skład i zagęszczenie moczu:

  • nie można zwiększać ani zmniejszać ilości przyjmowanych płynów (w znaczącym stopniu);
  • trzeba zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego (intensywnego treningu, biegania czy długich marszów);
  • na dobę przed oddaniem próbki do badania trzeba powstrzymać się przed stosunkiem (on również bywa przyczyną podwyższenia liczby erytrocytów w moczu).
Zobacz też  Posocznica – objawy i leczenie sepsy. Co warto wiedzieć?

Erytrocyty w moczu – leczenie

Podwyższony poziom erytrocytów sam w sobie nie jest chorobą, natomiast stanowi jeden z symptomów różnych dolegliwości. Ustabilizowanie składu moczu będzie więc wynikiem leczenia, które powinien wdrożyć lekarz zajmujący się pacjentem. Na wiele infekcji czy zapalnie pęcherza, będących najczęstszą przyczyną krwiomoczu, pomagają leki, takie jak:

Jak dbać o zdrowie dróg moczowych?

Oprócz tego warto codziennie dbać o zdrowie zarówno górnych, jak i dolnych dróg moczowych. Picie wody mineralnej pozwala zwiększyć produkcję moczu, co z kolei oczyszcza błony śluzowe z bakterii i zarazków. Ważne, by nie przetrzymywać go w pęcherzu, tylko regularnie odwiedzać toaletę. Oprócz tego warto stosować dobrze zbilansowaną dietę, w której znajdzie się między innymi żurawina. Jest bogata w witaminę C oraz A, a także witaminy z grupy B. Poza tym dla zdrowia układu moczowego ważne jest zachowywanie higieny stref intymnych, a przede wszystkim wykonywanie profilaktycznych badań moczu.

Erytrocyty w moczu to najczęściej symptom niegroźnej infekcji. Nie należy jednak bagatelizować tego objawu, ponieważ schorzenie, które jest nieleczone, bardzo często rozwija się w groźniejszą przypadłość. W przypadku takich objawów jak zmiana koloru moczu (na różowy lub brunatny), nie można zwlekać – należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Na pewno zleci wykonanie testu laboratoryjnego, a to z kolei pozwala wykryć i wyleczyć choroby w ich wczesnym stadium. To tym bardziej istotne, ponieważ niektóre przypadłości związane z obecnością erytrocytów w moczu przebiegają bez objawów. Jedyną szansą na ich wykrycie jest regularne przeprowadzanie badań.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.