Ibuprom a tabletki antykoncepcyjne

Skuteczność stosowania tabletek antykoncepcyjnych zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych form ochrony przed niechcianą ciążą – ich zapobieganie dzięki antykoncepcji hormonalnej sięga nawet 99%. Wiele pacjentek zażywa tego rodzaju leki […]

ibuprom a tabletki antykoncepcyjne

Skuteczność stosowania tabletek antykoncepcyjnych zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych form ochrony przed niechcianą ciążą – ich zapobieganie dzięki antykoncepcji hormonalnej sięga nawet 99%. Wiele pacjentek zażywa tego rodzaju leki także w celu zmniejszenia dolegliwości uciążliwych i bolesnych miesiączek albo problemów z cerą trądzikową. Ze względu na ingerencję w gospodarkę hormonalną, tabletki antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę. Pojawić może się wątpliwość, czy stosowanie innych leków, np. Ibupromu, podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest bezpieczne?

Na czym polega działanie antykoncepcji hormonalnej? Ibuprom a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są doustnie. Zawierają wysokie stężenie hormonów, np. estrogenów, które w istotny sposób wpływają na układ hormonalny pacjentki. Ten rodzaj antykoncepcji hamuje owulację, niejako oszukując organizm, aby sądził, że doszło do zapłodnienia. Jednocześnie powoduje zgęstnienie śluzu szyjki macicy, zatrzymując plemniki.

Przy stosowaniu terapii hormonalnej należy wziąć pod uwagę możliwość występowania efektów ubocznych, o których poinformuje nas i ginekolog, i ulotka dołączona do leku. Niepożądane skutki różnią się u każdej pacjentki zarówno w zależności od jej indywidualnego stanu zdrowia, jak i składu oraz rodzaju tabletek antykoncepcyjnych, które przyjmuje.

Czy połączenie tabletek antykoncepcyjnych z innymi lekami powoduje skutki uboczne?

Skutki uboczne, mimo że mają miejsce, powinny być słabo zauważalne, aby nie uniemożliwiać pacjentce poprawnego funkcjonowania. Najczęściej występują one na samym początku terapii hormonalnej i objawiają się nieprawidłowym krwawieniem, lecz objawy te powinny zniknąć po krótkim okresie czasu. Inne efekty uboczne to np.: wahania nastroju, drażliwość, bóle głowy, pojawienie się trądziku bądź zwiększenie masy ciała.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne a palenie. Czy palaczki mogą stosować antykoncepcję hormonalną?

Różnorodne efekty niepożądane mogą wystąpić przede wszystkim w przypadku antykoncepcji nieodpowiednio dobranej, w związku z czym należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Także połączenie tabletek antykoncepcyjnych z innymi lekami może budzić w nas pewne obawy. Czy słusznie? Otóż okazuje się, że niektórych środków rzeczywiście nie powinno się stosować w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ może to poskutkować działaniami niepożądanymi – od zwykłego zmniejszenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej, po inne zmiany w organizmie, np. incydenty zakrzepowe. Jaka zachodzi natomiast zależność między Ibupromem a tabletkami antykoncepcyjnymi?

Ibuprom – co znajdziemy w jego składzie? Czy ibuprofen zaburza działanie terapii hormonalnej?

Ibuprom to powszechnie stosowany lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy oraz przeciwzapalny, dostępny bez recepty w każdej aptece, drogerii, a nawet w supermarketach. Występującą w nim substancją czynną jest ibuprofen – związek chemiczny, który znajdziemy także w składzie innych leków przeciwbólowych jak Nurofen, Ibum czy Ibufen. Zatem czy ibuprofen wpływa na gospodarkę hormonalną? Czy zażywanie Ibupromu podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zaburzy ich działanie?

Tabletki antykoncepcyjne – wpływ innych leków na działanie antykoncepcji hormonalnej

Każdy organizm to kwestia indywidualna. Różne leki potrafią mieć na pacjentów zupełnie odmienny wpływ, także mogą występować zróżnicowane przeciwskazania w przypadku stosowania danych środków. W przypadku łączenia tabletek antykoncepcyjnych i leków przeciwbólowych sprawa wygląda podobnie. Ogólnie uważa się, że Ibuprom czy inne środki zawierające ibuprofen nie powinny mieć wpływu na skuteczność terapii hormonalnej.

W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych warto jednak do każdego innego leku podchodzić z ostrożnością. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinnyśmy skonsultować je z odpowiednim lekarzem. Warto w typ wypadku skorzystać z wygodnej i dostępnej całodobowo porady online.

Ibuprom a tabletki antykoncepcyjne. Jakie leki osłabiają działanie antykoncepcji hormonalnej?

Tabletki antykoncepcyjne zawierają substancje o działaniu hormonalnym, które blokują uwalnianie naturalnych hormonów odpowiedzialnych za owulację. Substancje te (najczęściej estrogeny) mogą wejść w interakcję z innymi lekami, dlatego podczas konsultacji z ginekologiem istotne jest poinformowanie go o wszelkich przyjmowanych przez nas środkach. Połącznie niektórych leków z tabletkami antykoncepcyjnymi może bowiem nie tylko zmniejszyć skuteczność ich działania, ale i wywołać niekomfortowe skutki uboczne, np. krwawienie.

Zobacz też  Biegunka a tabletki antykoncepcyjne. Czy w trakcie rozwolnienia tabletki antykoncepcyjne zachowują swoją skuteczność?

Do leków, których nie należy łączyć z zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych nie należą środki przeciwbólowe zawierające ibuprofen. Lista leków zakazanych podczas terapii hormonalnej obejmuje m.in. środki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, ziołowe czy antybiotyki. Jeżeli pacjentka stosuje terapię hormonalną, ale zostały jej przepisane leki z grupy niewskazanych do łączenia z tabletkami antykoncepcyjnymi, zaleca się skonsultować to z lekarzem. Możliwe, że w tym wypadku konieczne będzie po prostu połączenie antykoncepcji hormonalnej z innymi formami zabezpieczeń (np. prezerwatywami), aby nie niepokoić się potencjalnym obniżeniem skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.