Mdłości i ból podbrzusza – co mogą oznaczać te objawy?

Mdłości i ból podbrzusza to objawy nieswoiste, które mogą wiązać się z wieloma różnymi chorobami. Z pewnością pewnym naprowadzeniem będzie lokalizacja dolegliwości bólowych oraz ich natężenie. Pewne jest, że nie […]

Mdłości i ból podbrzusza

Mdłości i ból podbrzusza to objawy nieswoiste, które mogą wiązać się z wieloma różnymi chorobami. Z pewnością pewnym naprowadzeniem będzie lokalizacja dolegliwości bólowych oraz ich natężenie. Pewne jest, że nie należy bagatelizować tych symptomów.

Kiedy pojawiają się mdłości i ból podbrzusza trudno normalnie funkcjonować. Jest to bowiem stan, w którym pacjent czuje potrzebę wymiotowania. Dochodzi do tego w wyniku napięcia układu współczulnego i nadmiernego stymulowania ośrodka wymiotnego, znajdującego się w rdzeniu przedłużonym. Ten nieprzyjemny symptom towarzyszy wielu dolegliwościom, więc warto znaleźć bezpośrednią przyczynę i ją wyeliminować.

Mdłości i ból podbrzusza po jedzeniu

Mdłości i ból podbrzusza, które pojawiają się po jedzeniu, mogą świadczyć o typowej dolegliwości, jaką jest przejedzenie. Wtedy sprawdzą się domowe sposoby albo zawsze skuteczna e-recepta. Jest to stan, w którym jemy zbyt dużo, dlatego układ trawienny nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości enzymów, które są niezbędne do strawienia pokarmu. Objawy przejedzenia to zgaga, ból i uczucie ciężkości w żołądku, mdłości i ból podbrzusza.

Inne przypadłości, na które mogą wskazywać te symptomy to między innymi:

Mdłości i ból podbrzusza a wyrostek robaczkowy

Symptomy pojawiają się również, kiedy dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego. Jest to narząd, który znajduje się na prawym boku brzucha, powyżej jelita grubego. Głównymi objawami wyrostka robaczkowego jest ból brzucha, który może być napadowy. Ból może promieniować do pleców, ramion lub żeber. Dodatkowo pacjenci skarżą się na wzdęcia, mdłości, wymioty i zaburzenia stolca.

Zobacz też  Tępy ból brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

Przy takich objawach konieczna jest wizyta u lekarza. W większości przypadków wymagana jest hospitalizacja, a później zazwyczaj skorzystanie z L4 online.

Mdłości i ból podbrzusza a zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki jest poważną chorobą, która może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Objawy są dość charakterystyczne, obejmują nie tylko mdłości i ból podbrzusza, które mogą występować po jedzeniu lub bez wyraźnego powodu. Dolegliwości bólowe są głównie skoncentrowane w górnej części brzucha i rozprzestrzeniają się na plecy. Oprócz tego pojawia się gorączka oraz wymioty. 

Ból może być bardzo silny, czasem nawet nie do zniesienia. Z tego powodu należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeżeli atak bólowy jest wyjątkowo silny, trzeba szybko wezwać pomoc. Późniejsza rekonwalescencja często wymaga przedłużenia nieobecności w pracy, w czym pomaga zwolnienie lekarskie online.

Mdłości i ból podbrzusza a kamica pęcherzyka żółciowego

Kamica pęcherzyka żółciowego jest jedną z chorób, które najczęściej powodują mdłości i ból podbrzusza. Objawy te mogą wystąpić samodzielnie lub być towarzyszami innych dolegliwości. Symptomy bólowe ogniskują się w środkowej części brzucha lub po prawej stronie jamy brzusznej. Ból może promieniować do prawego boku i dalej do pleców.

Jak leczyć mdłości i ból podbrzusza?

Jeżeli objawy nasilają się lub utrzymują dłuższy czas, należy odwiedzić lekarza. Wywiad oraz badanie fizykalne to podstawowe metody diagnostyczne. W przypadku kiedy trudno odkryć, skąd pochodzą mdłości i ból podbrzusza, stosuje się badania laboratoryjne i obrazowe. Bardzo ważne jest wykonanie USG lub TK jamy brzusznej. Gdy dolegliwości są silne, robi się dodatkowo badania krwi, moczu lub enzymatyczne. Leczenie zależy od bezpośredniej przyczyny.

Leki, które pomagają w uśmierzeniu bólu

Jeśli bólowi brzucha i mdłościom nie towarzyszą wymioty, silne dolegliwości można łagodzić środkami farmakologicznymi. To zwykle leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe, takie jak:

Zobacz też  Ból brzucha ze stresu – dlaczego z nerwów boli brzuch? Jak radzić sobie z dolegliwością?

Mdłości i ból podbrzusza mogą być kojarzone z wieloma dolegliwościami, dlatego nie należy ich bagatelizować. W przypadku kiedy trwają od dłuższego czasu, warto udać się do lekarza po poradę. Z wezwaniem pomocy nie można natomiast czekać, jeśli atak ma silny i nagły charakter.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.