Migrena – domowe sposoby

Przewlekła, pierwotna choroba układu nerwowego o nierozpoznanej do końca etiologii, czyli migrena. Domowe sposoby na walkę z silnym bólem głowy dla niektórych pacjentów są jedynym rozwiązaniem – leki przeciwbólowe mają […]

migrena domowe sposoby

Przewlekła, pierwotna choroba układu nerwowego o nierozpoznanej do końca etiologii, czyli migrena. Domowe sposoby na walkę z silnym bólem głowy dla niektórych pacjentów są jedynym rozwiązaniem – leki przeciwbólowe mają szereg przeciwwskazań medycznych. Zobacz, jak rozwiązać ten problem!

Lekarze i naukowcy nie wiedzą, co dokładnie powoduje migrenę. Za to wiadomo, jak powstają bóle migrenowe – „winne” są rozszerzające się naczynia krwionośne, które uciskają na nerwy. Taką reakcję mogą wywołać m.in. zmiany hormonalne, stres, gwałtowne emocje, wystawianie się na promienie słoneczne, pogoda, hałas, brak snu, niski poziom wody w organizmie oraz wiele innych czynników. Statystycznie kobiety częściej doświadczają dolegliwości, jaką jest migrena – domowe sposoby są szczególnie ważne dla przyszłych matek, które z uwagi na swój stan nie powinny przyjmować silnych środków farmakologicznych. Podstawowa metoda to usunięcie czynnika, który pośrednio wywołuje dotkliwy ból.

Czym jest migrena? Domowe sposoby na ból głowy to nie jedyne rozwiązanie

Bóle migrenowe mają charakter pulsujący i jednostronny – ognisko pojawia się zwykle na zewnątrz od jednego z oczodołów, a napad trwa przez 4–72 godziny. Specjaliści szacują, że cierpi na nie ok. 18% dorosłych oraz ok. 8% dzieci i młodzieży do lat 18. Według WHO migrena to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. Czasami bolesności są poprzedzone tzw. aurą – zaburzeniami widzenia, mrowieniem i drętwieniem różnych części ciała, zwiększeniem wrażliwości na dotyk. Duże znaczenie ma to, jak często pojawiają się migreny. Domowy sposób będzie dobrym wyjściem w przypadku pojedynczego ataku. Częstsze napady powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Kompetentny lekarz online jest dostępny za pośrednictwem naszego serwisu.

Zobacz też  Migrena w ciąży

Leczenie bóli migrenowych najczęściej ma charakter objawowy. Jeżeli migrena pojawia się z dużą częstotliwością, konieczna może być kierunkowa terapia. U pacjentów, którzy nie mają przeciwwskazań, stosuje się przede wszystkim tryptany oraz leki przeciwbólowe (niesteroidowe, nieopioidowe). To głównie preparaty dostępne w aptekach tylko po wystawieniu zlecenia lekarskiego. E-recepta online pozwala je uzyskać w najszybszy możliwy sposób. Wśród leków przepisywanych przez lekarzy są m.in.:

Uciążliwa migrena – domowe sposoby łagodzenia bóli migrenowych

Substancjami bezpiecznymi dla większości pacjentów powinny być paracetamol, kwas acetylosalicylowy oraz kofeina. Picie kawy może złagodzić ból głowy, ale przy zbyt dużej dawce spowoduje nasilenie migreny. Domowe sposoby, które stosuje się i zaleca najczęściej, mają na celu przede wszystkim uspokojenie i przywrócenie naturalnej równowagi organizmu. W tym można wypróbować skrajnie odmienne metody. 

Do najpopularniejszych należą:

  • relaks i odpoczynek w ciemnym pomieszczeniu, w ciszy;
  • chłodne okłady na czoło;
  • ciepły prysznic lub kąpiel – byle krótko, przez 15–30 min;
  • picie herbat ziołowych, zwłaszcza melisy;
  • techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia jogi;
  • medycyna alternatywna – akupunktura, akupresura.

Masaż głowy i twarzy będzie skuteczny pod warunkiem wykonywania odpowiednich ruchów i delikatnego nacisku na właściwe punkty. Należy ucisnąć właściwe miejsce opuszkami palców, a potem zataczać nimi niewielkie okręgi. Główne punkty, które mogą wpłynąć na złagodzenie migreny, to:

  • skroń (skrzyżowanie łuku brwiowego i zewn. kącika oczodołu);
  • między nosem a czołem, na wysokości brwi;
  • na przedramieniu, nieco powyżej nadgarstka od wewn.;
  • pod potylicą, w zagłębieniu tuż poniżej linii włosów;
  • w centralnej części podeszwy, w ⅓ jej długości od końcówek palców stopy.

Migreny mogą być związane z innymi dolegliwościami zdrowotnymi

W takich przypadkach mówi się o migrenach wtórnych. Wtedy leczenie koncentruje się na pierwotnych dolegliwościach zdrowotnych. Nie sposób wymienić wszystkie choroby, urazy czy sytuacje, które mogą przynieść komplikacje w postaci bóli migrenowych – wtedy domowe sposoby na migrenę mogą okazać się niewystarczająco skuteczne. Niezbędne będą szczegółowe badania, by ustalić i potwierdzić faktyczne źródło wszystkich problemów.

Zobacz też  Migrena siatkówkowa, oczna, wzrokowa

Migrena to nie tylko ból głowy – mogą jej towarzyszyć inne symptomy, np. światłowstręt, nudności i torsje, przyspieszenie bicia serca. Czasami dodatkowe objawy to także sygnał innych chorób, które mogą wymagać specjalistycznego leczenia. Wtedy pacjent powinien skupić się na rekonwalescencji i dochodzeniu do zdrowia. Jeśli domowe sposoby na migrenę nie wystarczają, warto rozważyć pójście na L4. Wniosek o zwolnienie lekarskie online złożysz przez formularz na e-lekarz24h.pl.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.