» Strona główna » Migrena » Migrena siatkówkowa, oczna, wzrokowa
Medycyna wyróżnia kilka rodzajów schorzeń i ataków migrenowych. Jedną z najpoważniejszych odmian jest migrena siatkówkowa, nazywana także oczną i wzrokową. Jak ją odróżnić od klasycznego ataku bólu głowy poprzedzonego aurą? […]
Medycyna wyróżnia kilka rodzajów schorzeń i ataków migrenowych. Jedną z najpoważniejszych odmian jest migrena siatkówkowa, nazywana także oczną i wzrokową. Jak ją odróżnić od klasycznego ataku bólu głowy poprzedzonego aurą? Poznaj główne symptomy i podstawowe zalecenia lekarskie!
Do rozpoznania migreny siatkówkowej nie potrzeba silnego i pulsującego bólu głowy, choć pojawia się on przy zdecydowanej większości ataków. Podstawowym wyróżnikiem są zaburzenia widzenia. W przeciwieństwie typowej do aury migrenowej występują tylko w jednym oku – po tej samej stronie, gdzie odczuwane są bóle głowy. Podczas ataku może dojść do częściowej lub całkowitej ślepoty jednoocznej. Powikłania mogą doprowadzić do permanentnej utraty wzroku w dotkniętym problemem oku. Pilne konsultacje lekarskie i diagnoza są konieczne również z uwagi na fakt, że podobne symptomy dają inne niezwykle groźne choroby.
Pierwotne źródła choroby, podobnie jak w przypadku klasycznej migreny, pozostają nieznane. Bezpośrednią przyczyną napadu są zmiany w obrębie naczyń krwionośnych i nerwu trójdzielnego – nacisk na włókna nerwowe powoduje ból głowy, a problemy z ukrwieniem odpowiadają za zaburzenia wzroku. Co może wywołać taki stan? Do napadu migreny siatkówkowej mogą się przyczyniać m.in.:
Podczas ataku migreny wzrokowej symptomy oczne mogą pojawić się równocześnie z dolegliwościami typowymi dla większości bólów migrenowych. Poważne zaburzenia widzenia w połączeniu z nudnościami, wymiotami i nadwrażliwością na dotyk, dźwięki światło czy zapachy praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Po migrenie siatkówkowej pacjent może potrzebować więcej czasu na dojście do siebie. W takich przypadkach warto wnioskować o zwolnienie lekarskie online, a także umówić się na szczegółowe badania.
Według MTBG migrena oczna to migrena z aurą, która przyjmuje postać pozytywnych lub negatywnych objawów wzrokowych, trwa 5–60 minut, a ból głowy pojawia się razem z nią albo najdalej po godzinie. Pozytywne symptomy wzrokowe to np. błyski, migotania i zygzaki, a negatywne – cienie, mroczki, zmniejszenie pola widzenia. Takie informacje są niezwykle istotne dla specjalistów podczas diagnostyki. Dostępny za pośrednictwem naszej strony lekarz online może przekazać ci wskazówki, jak sporządzić rysunek przedstawiający ubytek pola widzenia. Aparaturowe badania obszaru widzialnego oka należy wykonywać w trakcie ataku migreny siatkówkowej. Po jej ustąpieniu najczęściej wszystko wraca do normy.
Migrenę wzrokową można początkowo pomylić z wieloma innymi chorobami oczu. Dlatego każdy pacjent ze ślepotą jednooczną powinien być przebadany i poddany leczeniu profilaktycznemu. Podobny obraz kliniczny mają m.in.:
Podstawą postępowania jest profilaktyka, czyli unikanie czynników, które mogą wywoływać atak. Zalecenia lekarskie najczęściej koncentrują się wokół rzucenia palenia, uregulowania ciśnienia krwi (dieta, aktywność fizyczna), ograniczenia używek (alkoholu, kofeiny) oraz unikania nadmiernego stresu. W kwestii leczenia farmakologicznego migreny siatkówkowej należy zachować szczególną ostrożność. Nie wszystkie leki często przepisywane na bóle migrenowe (lista poniżej) będą w pełni bezpieczne:
Zanim poprosisz o konkretny produkt (np. stosowany wcześniej albo polecany przez znajomą osobę), zapytaj lekarza i koniecznie przedstaw wyniki badań. Pacjenci z migreną siatkówkową powinni unikać betaadrenolinotyków, ergotamin, sporyszu, tryptanów i ich pochodnych. Te substancje mogą bowiem ograniczyć przepływ krwi, a w konsekwencji doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Pamiętaj – najpierw dogłębna diagnoza, potem e-recepta przez internet oraz dokładne przestrzeganie wszystkich zaleceń!
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.