Paracetamol a tabletki antykoncepcyjne. Czy tabletki przeciwbólowe mogą oddziaływać na pigłuki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym działaniem, jednak może ono być zaburzone przez interakcje z niektórymi lekami. Najpopularniejszym składnikiem preparatów, który znacznie osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, jest wyciąg z dziurawca. Kobiety […]

paracetamol a tabletki

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym działaniem, jednak może ono być zaburzone przez interakcje z niektórymi lekami. Najpopularniejszym składnikiem preparatów, który znacznie osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, jest wyciąg z dziurawca. Kobiety stosujące tę metodę antykoncepcji powinny unikać leków zawierających ten ekstrakt. Co ciekawe, działanie tabletek antykoncepcyjnych może być osłabiane również przez żywność. Hormony zawarte w pigułkach mogą wchodzić w interakcje, na przykład z sokiem z grejpfruta. W efekcie nie zostaną one odpowiednio wchłonięte, a tym samym pacjentka nie będzie mogła cieszyć się skutecznym działaniem antykoncepcyjnym. Wiele osób zastanawia się, czy leki przeciwbólowe mogą oddziaływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Preparaty te są często stosowane, ponieważ dzięki nim można osłabić ognisko bólowe, a tym samym znacznie zwiększyć komfort życia pacjenta. Czy w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych może być stosowany paracetamol lub inna substancja czynna zawarta w tabletkach przeciwbólowych? Odpowiadamy!

Paracetamol a tabletki antykoncepcyjne. Czy może dojść do interakcji między tymi lekami?

Tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z różnymi preparatami leczniczymi. Może się to zdarzyć również w przypadku paracetamolu. W tym przypadku interakcja w głównej mierze będzie dotyczyć działania i wchłaniania poszczególnych leków. Jak wiadomo tabletki antykoncepcyjne zawierają estrogen oraz progestagen. Estrogen w połowie w formie niezmienionej przenika do krwi, natomiast jego druga połowa jest metabolizowana w jelitach i w wątrobie. To właśnie w jelitach zachodzi wiele istotnych procesów, które w efekcie prowadzą do łączenia się estrogenów z kwasem glukuronowym, a następnie przenikania połączonej substancji do przewodu pokarmowego, gdzie zostanie ona wchłonięta do krwioobiegu. Zastosowanie paracetamolu w trakcie tych przemian mogłoby skutkować nasileniem procesu glukoronizacji leku przeciwbólowego, a tym samym zmniejszenia jego skuteczności. W efekcie wymagane byłoby przyjęcie większej dawki, co mogłoby skutkować nasileniem się działań niepożądanych.

Zobacz też  Ucisk w głowie po alkoholu – skąd bierze się ból głowy po wypiciu alkoholu?

Czy paracetamol może być stosowany w trakcie kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi?

Według lekarzy nie ma konkretnych przeciwskazań do tego typu kuracji, więc tabletki przeciwbólowe zawierające paracetamol mogą być zażywane podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Pacjentki decydujące się na to rozwiązanie powinny przestrzegać jednak ważnych zasad:

  • Pomiędzy przyjęciem dawki antykoncepcji w postaci tabletki, a zastosowaniem leku przeciwbólowego z paracetamolem wymagane jest zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego. 
  • W trakcie trwania wspomnianej kuracji należy przestrzegać zaleceń lekarza.
  • Nie wolno przekraczać zalecanych dawek leku. 

Dzięki zastosowaniu tych reguł w praktyce, zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i środki przeciwbólowe będą charakteryzowały się wysoką skutecznością i prawidłowym działaniem. Nie dojdzie między innymi do interakcji, a pacjentka nie będzie narażona na pojawienie się skutków ubocznych.

Paracetamol a tabletki antykoncepcyjne. Czy połączenie to może prowadzić do spotęgowania skutków ubocznych?

Zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i paracetamol charakteryzują się silnym i zaawansowanym działaniem, przez co preparaty te mogą powodować występowanie skutków ubocznych w trakcie trwania kuracji. Pacjenci stosujący to połączenie mogą zaobserwować u siebie:

  • zwiększone ryzyko powstania zakrzepów,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • wysypkę,
  • biegunkę,
  • bóle brzucha,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Wspomniane działania niepożądane mogą wynikać przede wszystkim z potrzeby przyjęcia większej ilości paracetamolu, niż jest to zalecane, ponieważ jego działanie jest osłabiane przez tabletki antykoncepcyjne.

Jakie inne środki przeciwbólowe można wykorzystać w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów stosowanych w leczeniu bólu. Różnią się one między sobą zawartą substancją czynną, a także jej stężeniem. Wiele z nich można uzyskać bez recepty. Istnieją również takie preparaty, które charakteryzują się bardziej zaawansowanym działaniem, przez co do ich zakupu wymagana jest recepta wygenerowana przez uprawnionego lekarza. Wśród substancji czynnych, które najczęściej występują w środkach przeciwbólowym, można wymienić:

  • paracetamol,
  • ibuprofen,
  • kwas acetylosalicylowy.
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne a stosunek pełny. Czy w trakcie współżycia wymagane jest zastosowanie dodatkowej metody antykoncepcji?

Przed rozpoczęciem stosowania danego leku należy zapoznać się z jego ulotką, a tym samym z jego działaniem. Uzyskanie takiej wiedzy pozwoli na wybranie preparatu, który spełni oczekiwania pacjentki. 

Pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne powinny informować swojego lekarza o innych przyjmowanych lekach, a także zaplanowanych kuracjach. Dzięki temu można będzie uniknąć powstania groźnych interakcji, które  mogłyby osłabiać działanie jednego lub drugiego preparatu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.