Uczulenie na farbę do włosów. Jak zapobiegać i leczyć?

Uczulenie na farbę do włosów nie zdarza się często, ale może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Zanim zaczniesz farbować włosy, przeczytaj ulotkę i wykonaj próbę uczuleniową. Dowiedz się, jak postępować w razie wystąpienia niepokojących objawów!

uczulenie na farbę do włosów

Zapamiętaj!

  • Farby do włosów mogą powodować uczulenie.
  • Najczęstszym objawem jest świąd, pieczenie oraz wysypka.
  • Przed nałożeniem farby zaleca się wykonanie testu skórnego.
  • Przy objawach uczulenia należy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe.
  • Alternatywą dla chemicznych preparatów są farby naturalne.

Czy farba do włosów może uczulać?

Według statystyk 1 na 10 kobiet może mieć alergię na farbę do włosów. Oznacza to, że podczas farbowania będzie doświadczać nieprzyjemnych objawów jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie oraz wysypka. Co więcej, wyprysk może pojawić się nie tylko na skórze głowy, ale także twarzy, szyi. Inne symptomy wskazujące na reakcję alergiczną to:

  • wysuszenie i łuszczenie się skóry;
  • wypadanie włosów.

Choć uczulenie rzadko prowadzi do rozwoju poważnych zaburzeń, nie można wykluczyć, że u alergików pojawi się opuchlizna twarzy, czy problemy z oddychaniem. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. 

Dlaczego farby do włosów uczulają?

Uczulenie na farbę do włosów może pojawić się już po pierwszym kontakcie z preparatem lub dopiero po jego kilkukrotnym użyciu. Za wystąpienie reakcji alergicznej odpowiadają przede wszystkim dwa składniki preparatów do farbowania włosów:

  • PPD, czyli parafenylenodiamina zapewniająca trwałość koloryzacji; to amina aromatyczna, czarny barwnik występujący głównie w farbach barwiących na ciemno; 
  • amoniak odpowiadający za trwałość farbowania; może podrażniać skórę głowy, wysuszać włosy;
  • rezorcyna będąca składową częścią barwnika może powodować podrażnienia skóry;
  • nikiel;
  • parabeny.

Wszystkie te składniki mogą być odpowiedzialne za reakcję uczuleniową, która u każdej osoby będzie objawiać się nieco inaczej. Najczęściej jest to jednak problem typowo skórny. Warto pamiętać, że najbardziej szkodliwy PPD występuje w kosmetykach pod różnego rodzaju nazwami:

  • fenylenodiamina;
  • p-fenylenodiamina;
  • 4-aminoaniline;
  • 1,4-benzenodiamina;
  • paraphenylenediamine;
  • 1,4-diaminobenzen.
Zobacz też  Alergia na białko mleka krowiego – objawy, leczenie

Uczulenie na farbę do włosów – jak postępować?

Jeśli podczas farbowania pojawią się niepokojące objawy, należy jak najszybciej zmyć preparat z włosów, a następnie dokładnie umyć całą głowę. Zaleca się też jak najszybsze przyjęcie leku przeciwhistaminowego. Do najczęściej stosowanych preparatów należą:

Warto też umówić się na wizytę lekarską, aby przebadać się pod kątem alergii. Na początek może to być telekonsultacja, podczas której specjalista zbierze wywiad, wypisze odpowiednie leki przeciwalergiczne (e-recepta), a w razie konieczności wystawi zwolnienie lekarskie online.

Uczulenie na farbę do włosów – jak zapobiegać?

Uczulenie na farbę do włosów może dotyczyć każdego, dlatego do zabiegu warto podejść ostrożnie. Zwłaszcza alergicy, osoby, które wcześniej miały już złe doświadczenia z farbowaniem muszą uważać. Przede wszystkim zawsze należy zapoznać się z ulotką i zastosować się do zaleceń producenta. Nie powinno się używać starych farb, przeterminowanych, zamkniętych w uszkodzonym opakowaniu. Podczas farbowania trzeba stosować rękawiczki, starać się nie aplikować farby na skórę.

Przed rozpoczęciem farbowania zaleca się wykonanie próby uczuleniowej. To test, który da odpowiedź na pytanie o możliwe skutki uboczne zastosowania farby. Niewielką ilość preparatu należy zaaplikować na skórę za uchem lub w zgięciu łokcia i przez 48 godzin obserwować reakcję organizmu. Jeśli nieprzyjemne objawy nie wystąpią, można rozpocząć farbowanie.

Alternatywa dla farby do włosów

Osoby uczulone, które nie mogą stosować farb do włosów wcale nie muszą rezygnować z koloryzacji. Istnieją bezpieczne produkty, po które mogą sięgać alergicy. Na rynku coraz częściej pojawiają się naturalne farby do włosów, wzbogacane olejkami i ekstraktami roślinnymi. Nie zawierają one amoniaku, niklu, czy parabenów. Kolejną alternatywą dla chemicznych farb jest naturalna henna, senna, indygo (indyjskie zioła) pozwalające na bezpieczną i naturalną koloryzację. Efekt farbowania jest jednak dość nieprzewidywalny, a kolor nie jest trwały, co wymusza częstsze powtarzanie zabiegu farbowania.

Zobacz też  Uczulenie na miód – skąd się bierze? Leczenie

Osoby, które decydują się na tradycyjne farbowanie powinny szczególną uwagę zwrócić na właściwą pielęgnację włosów. Warto sięgać po łagodne kosmetyki do mycia, odżywki i olejki, które pomogą zadbać o kondycję skóry i włosów. 

Podejrzenie jakiejkolwiek alergii zawsze należy skonsultować z lekarzem. Być może konieczne będzie wykonanie badań, przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. W przypadku cięższych objawów konieczna może być hospitalizacja, czy odpoczynek w domu (przyda się L4 online). Symptomów alergii nie należy bagatelizować.

Choć uczulenie na farbę do włosów rzadko prowadzi do poważnych kłopotów, warto pamiętać, że skutki uboczne koloryzacji mogą pojawić się w każdym momencie – nawet jeśli wcześniej nic się nie działo. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.