Clemastinum

Nazwa: Clemastinum
Kategoria: leki na alergie, leki dermatologiczne
Status: dostępny na receptę
Forma: tabletki, syrop
Substancja czynna: klemastyna
Dawka: 1 mg / 10 ml
Opakowanie: 30 kapsułek / 100 ml syropu
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13092/leaflet

Clemastinum - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Clemastinum to lek stosowany w alergologii, czyli zwalczający schorzenia alergiczne. Występuje on w formie tabletek i syropu. Jego substancją czynną jest klemastyna o działaniu przeciwhistaminowym, czyli blokujące receptor histaminowy. Clemastinum dostępny jest na receptę. Ku wygodzie pacjentów można uzyskać ją bez wychodzenia z domu za pomocą specjalnego internetowego formularza. Po uzupełnieniu go o dane dotyczące stanu zdrowia pacjenta, lekarz może wystawić e-receptę do okazania w aptece. Również za pomocą internetu pacjenci mogą umawiać się na e-wizyty lekarskie.

Clemastinum – na co stosuje się lek?

Clemastinum zaleca się stosować w celu łagodzenia objawów alergii skórnych oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Do objawów, jakie zwalcza Clemastinum, należą: świąd skóry, obrzęk naczynioruchowy, kontaktowe zapalenie skóry, łzawienie, wodnista wydzielina z nosa, kichanie czy pokrzywka. Clemastinum ma działanie nie tylko przeciwhistaminowe, ale i cholinolityczne, blokując aktywność neuroprzekaźnika acetylocholiny w synapsach nerwowych w układzie przywspółczulnym. Substancja czynna łagodzi objawy alergii, hamując reakcje alergiczne wywołane wyrzutem histaminy.

Co znajduje się w składzie leku Clemastinum?

Substancją czynną w leku Clemastinum jest klemastyna w postaci fumaranu. Klemastyna działa przeciwhistaminowo i cholinolitycznie, hamując reakcje alergiczne. W składzie tabletki znajdują się substancje pomocnicze, m.in.: laktoza jednowodna, celuloz mikrokrystaliczna, stearynian magnezu czy bezwodna krzemionka koloidalna. W składzie syropu natomiast z substancji pomocniczych znajdują się m.in.: maltitol ciekły, glikol propylenowy, dwuwodna sacharyna sodowa, fosforan dipotasu i dwuwodny diwodorofosforan propylu.

Jak wygląda działanie leku Clemastinum?

Histamina występująca w organizmie bierze udział w powstawaniu procesów zapalnych. Wytwarzana jest m.in. w płucach, w skórze czy w błonie śluzowej nosa. Na skutek pobudzenia receptorów histaminy dochodzi do np.: skurczu mięśni gładkich, powstania obrzęku i bąbli na skórze, rozszerzenia naczyń krwionośnych, podrażnienia zakończeń nerwowych, świądu i bólu. Substancja czynna leku – klemastyna – działa przeciwhistaminowo, uniemożliwiając łączenie się histaminy z jej receptorami. Dzięki temu zapobiega reakcjom alergicznym, zarówno skórnym, jak i związanym z błoną śluzową nosa.

Jak zażywać i dawkować lek Clemastinum?

Clemastinum przyjmuje się doustnie. Lek w postaci syropu zalecany jest dla młodszych pacjentów, w szczególności dla dzieci poniżej 12 miesiąca życia. Zalecane dawkowanie dla pacjentów dorosłych to 1 tabletka lub 10 ml syropu dwukrotnie w ciągu doby. Maksymalna dopuszczalna dawka dla osób dorosłych dzienna to 6 mg klemastyny na dobę, co odpowiada 6 tabletkom i 60 ml syropu. W przypadku dzieci wielkość dawki jest ściśle zależna od wieku pacjenta. Dzieciom i młodzieży powyżej 12 roku życia zaleca się 10 ml syropu 2 razy na dobę – rano i wieczorem. Natomiast małym dzieciom w wieku od roku do lat 3, zaleca się podawać maksymalnie 5 ml syropu dwukrotnie w ciągu dnia.

Kiedy nie należy stosować leku Clemastinum?

Clemastinum nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na nadwrażliwość czy alergię na substancje obecne w składzie preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest również uczulenie na substancje o podobnej budowie chemicznej do klemastyny, np. chlorfeniraminę.

Czy Clemastinum może wywoływać efekty uboczne?

Każdy lek może, choć nie musi wywoływać działań niepożądanych. Do najczęściej występujących efektów ubocznych przy stosowaniu Clemastinum należą: bóle żołądka, nudności, senność, zawroty i bóle głowy, zaburzenia koordynacji, zwiększenie gęstości wydzieliny w drogach oddechowych czy nadciśnienie tętnicze. Rzadziej mogą występować: nadmierne pobudzenie, trudności w oddawaniu moczu, dreszcze, nadwrażliwość na światło, suchość błony śluzowej czy też zaburzenia skóry i tkanki podskórnej. Jeżeli efekty uboczne znacznie utrudniają funkcjonowanie pacjenta, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Clemastinum może być stosowany przez dzieci?

Tak, Clemastinum nadaje się do leczenia alergii u dzieci i w tej grupie pacjentów najlepiej stosować lek w formie syropu, by zmniejszyć ryzyko zadławienia. Należy jednak podkreślić, że Clemastinum nie może być stosowany przez niemowlęta poniżej 12 miesiąca życia.

Czy Clemastinum może być stosowany w ciąży czy karmiąc piersią?

W przypadku ciąży Clemastinum powinien być zażywany z zachowaniem ostrożności i pod kontrolą lekarza. Klemastyna przenika przez barierę łożyskową, chociaż nie stwierdzono wpływu jej nadmiaru na płód. Dla bezpieczeństwa ciężarnej i dziecka zaleca się jednak podawać Clemastinum tylko w razie konieczności. Clemastinum nie jest wskazany dla kobiet karmiących piersią, ponieważ klemastyna przenika do mleka kobiecego i może mieć negatywny wpływ na dziecko.

Czy Clemastinum można łączyć z alkoholem?

Nie, w trakcie zażywania Clemastinum nie powinno się spożywać alkoholu, ponieważ klemastyna może nasilić szkodliwy wpływ alkoholu etylowego na ośrodkowy układ nerwowy.

Z jakimi lekami nie należy łączyć Clemastinum?

Niektóre leki stosowane razem z Clemastinum mogą hamować jego działanie lub wywoływać niekorzystne efekty uboczne. Clemastinum nie powinien być stosowany równocześnie: z lekami z grupy inhibitorów MAO, z lekami hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego oraz z lekami przeciwcholinergicznymi.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!