» Strona główna » Zdrowie » Złe samopoczucie po alkoholu i sposoby na kaca
Dobra zabawa i mocno zakrapiana impreza wieczorem często oznaczają złe samopoczucie po alkoholu na następny dzień. Zwykle to kac, syndrom dnia następnego/poprzedniego. Może też dojść do poważnego zatrucia alkoholowego. Sprawdź, kiedy zgłosić się do lekarza!
Spożywanie alkoholu jest równoznaczne z dostarczaniem wielu toksycznych substancji. Aby zapobiec zatruciu, organizm musi wydalić toksyczne związki – w większości poprzez rozkład w wątrobie. Przekształcanie jest wolniejsze od wchłaniania, więc czasami ciało musi skierować wszystkie wysiłki na walkę z truciznami. Złe samopoczucie po alkoholu to wypadkowa działania toksyn z trunków, odwodnienia, utraty elektrolitów oraz procesu odtruwania. Jednym z mechanizmów obronnych są wymioty, zwykle poprzedzone nudnościami. W ten sposób organizm usuwa z żołądka wszystko, co może mu potencjalnie zagrozić. Objawy kaca zależą od wielu czynników, nie tylko ilości wypitego alkoholu.
Wypicie nawet jednego kieliszka słabszego napoju wyskokowego może skończyć się boleśnie. Więcej substancji toksycznych dla wątroby – metanolu, estrów, kwasów, aldehydów, acetonu etc. – zawierają gatunki ciemne, szlachetne, o bogatszym składzie. Alkohol etylowy, czyli podstawowy składnik większości odurzających trunków, jest rozkładany przez wątrobę na aldehyd octowy, a potem kwas octowy, aż ostatecznie rozpada się na wodę i dwutlenek węgla. Najbardziej toksyczny jest aldehyd octowy. Tempo metabolizmu alkoholu przez wątrobę jest stałe, ale inne dla każdego człowieka. Na możliwości zdolności przerobowe organu wpływają:
Niektóre praktyki podczas picia zwiększają tempo wchłaniania alkoholu. Tym samym rośnie też ryzyko kaca lub zatrucia. Picie alkoholu w dużym tempie i ilościach sprawia, że szybko wzrasta jego stężenie. Niekorzystne działanie ma też mieszanie trunków (napoje gazowane przyspieszają wchłanianie, trudniejsza kontrola wypitej ilości alkoholu), picie przez słomkę, przegryzanie tłustymi i słonymi przekąskami, nieodpowiednia ilość wody w organizmie, a nawet brak odpoczynku przed imprezą. Wiesz o tym wszystkim, a i tak nie udało ci się uniknąć kaca? W razie złego samopoczucia po alkoholu lepiej wziąć L4 online i przechorować nieprzyjemne objawy. Prowadzenie samochodu i wykonywanie wielu innych prac przy osłabieniu organizmu to duże ryzyko. Nawet przy 0,0‰ na alkomacie.
Znasz mechanizm powstawania kaca. W przypadku spożywania alkoholu trzeba się liczyć z dużą utratą wody, glukozy, cynku, magnezu, potasu, wapnia oraz witamin B i C. Średnio 100 ml napojów wyskokowych powoduje ubytek 400 ml wody. U skacowanych występują różne symptomy, nie zawsze takie same.
Objawy złego samopoczucia po alkoholu to najczęściej:
Nadmierne spożycie alkoholu względem tempa metabolizmu organizmu zwiększa ryzyko, że wątroba nie poradzi sobie z toksynami. Szkodliwe substancje osłabiają i wyniszczają układ nerwowy oraz poszczególne narządy. Główne symptomy ulegają nasileniu, przy niewystarczającej przemianie alkoholu trwają dłużej (zwykle kac trwa do 24 h), pojawiają się kolejne dolegliwości. W takich przypadkach należy natychmiast zgłosić się do lekarza na badania, samo zwolnienie lekarskie online to za mało. Dodatkowe objawy zatrucia alkoholowego to m.in.:
Czasami nawet zastosowanie wszelkich środków zapobiegawczych nie uchroni przed złym samopoczuciem po wypiciu umiarkowanej ilości alkoholu. Uczucie kaca nie należy do przyjemnych – aby złagodzić jego objawy, należy przede wszystkim nawodnić organizm i uzupełnić elektrolity. Można je przyjmować zarówno w postaci suplementów, jak i spożywanych produktach spożywczych. Wśród polecanych produktów są m.in. kwaśne zupy, tłusty rosół, kefir, maślanka, banany, miód, marchew, jajka, soki (pomidorowy, cytrynowy, z kiszonych ogórków) i wiele innych. Na kaca pomogą też:
Przy złym samopoczuciu po alkoholu należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i środków przeciwbólowych z paracetamolem, w przypadku ibuprofenu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy zachować ostrożność. Farmaceutyki w połączeniu z alkoholem i jego metabolitami mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka i działać destrukcyjnie na wątrobę. Jesteś w trakcie farmakoterapii i nie chcesz uniknąć powikłań? Wystawiona e-recepta powinna zawierać wszelkie informacje o zażywaniu i potencjalnych interakcjach danego leku z alkoholem.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.