» Strona główna » Kobieta » Czy od tabletek antykoncepcyjnych rosną piersi? Działanie leków antykoncepcyjnych
Tabletki antykoncepcyjne uważane są za wysoce skuteczną metodę zapobiegania niechcianej ciąży, z tego względu cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentek. Oprócz chronienia przed zapłodnieniem, przez wpływ na gospodarkę hormonalną mogą […]
Tabletki antykoncepcyjne uważane są za wysoce skuteczną metodę zapobiegania niechcianej ciąży, z tego względu cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentek. Oprócz chronienia przed zapłodnieniem, przez wpływ na gospodarkę hormonalną mogą także pomóc w przypadku bolesnych menstruacji. Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na zahamowaniu jajeczkowania oraz zatrzymaniu plemników dzięki produkcji gęstego śluzu przez macicę. Jednak stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiązać się może ze skutkami ubocznymi, o czym z pewnością poinformuje pacjentkę lekarz ginekolog. W związku z często powtarzanymi mitami i faktami na ten temat pojawia się m.in. pytanie, czy od tabletek antykoncepcyjnych rosną piersi?
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych efektów ubocznych, dotyczących np. wahania nastroju czy wzrostu masy ciała. Jednym ze skutków wynikających z antykoncepcji hormonalnej jest…powiększenie piersi. Dlaczego tak się dzieje?
Otóż większość tabletek antykoncepcyjnych, aby ingerować w gospodarkę hormonalną, zawiera duże stężenie estrogenów i progestagenów – hormonów odpowiedzialnych m.in. za wykształcenie drugorzędowych i trzeciorzędowych cech płciowych. Wpływają zatem na mięsień macicy, rozrost jajowodów, tkankę tłuszczową czy rozwój sutków. Skutki uboczne wynikające z przyjmowania tych hormonów obejmują mdłości, zaburzony apetyt, spadek libido oraz zwiększenie masy ciała, a co za tym idzie – rośnięcie piersi, nierzadko występujący wraz z ich bólem.
Przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, piersi mogą zatem rosnąć, ponieważ są obrzmiałe – efekt ten wywołują płyny fizjologiczne, zgromadzone w przestrzeniach międzykomórkowych piersi. Na skutek antykoncepcji hormonalnej płyny uciskają komórki tłuszczowe, co powoduje powiększenie biustu. Podobny proces zachodzi podczas cyklu miesiączkowego, w trakcie którego zmienia się właśnie poziom produkcji estrogenów.
Odpowiedź na pytanie, czy od tabletek antykoncepcyjnych rosną piersi, jest więc dwojaka: tak i nie. Tak, ponieważ przyjmowanie tych leków faktycznie może przyczynić się do powiększenia piersi. Nie, dlatego że nie jest to spowodowane samym stosowaniem tabletek – jest to tylko skutek uboczny, które może, ale nie musi wystąpić u pacjentki używającej antykoncepcji hormonalnej.
Warto zaznaczyć silne powiązanie między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a biustem. Przed zdecydowaniem się na tabletki antykoncepcyjne dobrze byłoby wykonać badanie USG piersi pod kątem wykrycia zmian nowotworowych, które należą do szeregu przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Dla niektórych kobiet nagły obrzęk piersi może wydać się na tyle niepokojący, że postanowią przerwać stosowanie leków antykoncepcyjnych. Po tym biust wróci do normy sprzed rozpoczęcia terapii, lecz ten efekt uboczny nie powinien wywoływać większego niepokoju. Zalecanym rozwiązaniem może być zmiana leków. Chęć zmiany tabletek antykoncepcyjnych można przedstawić lekarzowi, a ten dobierze leki właściwe dla każdej pacjentki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Może się więc okazać, że jedne wywołają rośnięcie piersi, a inne nie. W trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej, każdą zmianę leków bezsprzecznie należy konsultować z ginekologiem.
Obrzęk piersi wywoływany jest najczęściej przez tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, a więc, jak wspomniano wyżej, zawierające wysokie stężenie estrogenów (odpowiedzialnych za przyrost piersi) oraz progestagenów. Tabletki te stosowane są nie tylko w celu zapobiegania ciąży, ale i w walce z trądzikiem bądź endometriozą (czyli obecnością błony śluzowej macicy poza jej jamą).
W aptekach w całej Polsce można zakupić mnóstwo leków antykoncepcyjnych o podanym składzie. Najpowszechniej występującymi są tabletki powlekane Vibin czy Vibin Mini, które powodują statystycznie mniej działań niepożądanych, typowych dla pozostałych leków hormonalnych. Wśród tabletek dwuskładnikowych odnajdziemy także np. Yasminelle, które pomimo przynależności do tej grupy, według lekarzy zwykle nie powodują rośnięcia biustu. Okazuje się więc, że choć obrzęk piersi przypisywany jest skutkom ubocznym leków dwuskładnikowych, nie musi on być efektem ich zażywania.
Stosowane tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z możliwością występowania różnych niepożądanych symptomów, o czym ostrzegają nas nie tylko ulotki leków, ale i ginekolodzy podczas konsultacji. Każda pacjentka może liczyć na to, że lekarz uważnie dobierze odpowiednie dla niej leki, zaś w przypadku doskwierających efektów ubocznych istnieje szansa na zmianę tabletek na inne.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.