Ból jąder. Przyczyny, objawy, leczenie

Ostry lub przewlekły, łagodny lub silny ból jąder to symptomy nieswoiste. Mogą mieć różne przyczyny, jednak każdy taki przypadek należy skonsultować z lekarzem. Niektóre stany męskich gonad trzeba operować w ciągu kilku godzin. Sprawdź, jak należy postępować!

ból jąder

Czasami występuje bolesność jednego jądra, w niektórych przypadkach obu gonad. Dolegliwości bólowe mogą mieć też charakter rzutowany. Problem nie dotyczy gruczołów płciowych, tylko narządów unerwionych z tej samej części rdzenia kręgowego. Rzutowany, przeniesiony ból jąder towarzyszy m.in. tętniakowi aorty brzusznej, guzom w przestrzeni zaotrzewnowej, zapaleniu wyrostka robaczkowego czy zwyrodnieniom kręgosłupa krzyżowego i lędźwiowego. Do tego może sygnalizować wiele chorób i przypadłości samych jąder. Najczęściej przyczyną są niewielkie urazy mechaniczne, ale nie można wykluczać poważniejszych schorzeń.

Najczęstsze przyczyny bólu jąder, podbrzusza, pachwiny

U nastolatków w okresie dojrzewania mogą pojawić się bóle wzrostowe. Niektóre dolegliwości są spowodowane noszeniem niedopasowanej (nacisk) lub niezmienianej bielizny (brud sprzyja rozwojowi bakterii i zakażeniom moszny). Bolesność gonad może mieć związek z aktywnością seksualną – silne podniecenie, długotrwały wzwód, wielokrotne zbliżenia w końcu skończą się przekrwieniem jąder. Mężczyzn boli również stymulacja, która zbyt długo nie kończy się wytryskiem.

Co może oznaczać ból jąder?

Ból jąder może być spowodowany różnymi schorzeniami układowymi, infekcjami, stanami zapalnymi i ich konsekwencjami. Nie można też wykluczać podrażnienia zakończeń nerwowych i dolegliwości spoza układu rozrodczego. Wśród chorób jąder oraz schorzeń wywołujących bolesności gonad są między innymi:

  • skręt jądra wokół własnej osi;
  • zapalenie, ropień jąder i najądrza;
  • plamica Schönleina-Henocha;
  • żylaki powrózka nasiennego;
  • zmiany nowotworowe, rak jąder;
  • przepuklina pachwinowa;
  • kamica moczowodowa;
  • wodniak jądra;
  • torbiel najądrza;
  • choroby przenoszone drogą płciową – np. chlamydia, rzeżączka.

Ból jąder może mieć źródło w urazach i nadmiernym ucisku na gonady

Główne przyczyny uszkodzeń mechanicznych męskich gruczołów płciowych to zdarzenia podczas uprawiania sportu oraz wypadków. Różnego rodzaju ochraniacze zmniejszają prawdopodobieństwo urazów i powstania krwiaka, który mógłby uciskać gonady. Jednak nie gwarantują zabezpieczenia przed bólem jąder. Doskonale wiedzą to choćby fani boksu. Osoby uprawiające sport powinny zwrócić szczególną uwagę na wykorzystywany sprzęt, np. niedopasowane siodełko rowerowe i spowodowany tym nadmierny ucisk jądra.

Zobacz też  Ból pod pachą – o czym świadczy? Przyczyny i objawy dolegliwości

Bolesność spowodowana uderzeniem najczęściej mija samoczynnie. Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy udać się do lekarza. – wylew krwi i pęknięcia gonad wymagają specjalistycznej pomocy. Niektórzy pacjenci dostają dłuższe zwolnienie lekarskie online od urologa. Mechaniczne urazy jąder czasami doprowadzają do skrętu gonad.

Skręt jądra – ostry, promieniujący ból i konieczność szybkiej operacji

Męskie gonady wewnątrz skórnego worka mosznowego spoczywają na tzw. powrózku nasiennym. To „kłębek” z naczyń krwionośnych, nasieniowodów i unerwienia. Zmiana położenia gonady powoduje nacisk, który może je nawet całkowicie zamknąć. W przypadku skrętu jądra dochodzi do niedotlenienia i martwicy – operację przywracającą dopływ krwi do gonad trzeba wykonać w ciągu 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Po 24 godzinach nie ma już absolutnie żadnych szans na uratowanie gonady. Czasami lekarze podejmują decyzję o usunięciu gruczołu wcześniej, jeśli martwica obejmie zbyt dużą jego część. Bólowi jądra przy skręcie towarzyszą;

  • zaczerwienienie;
  • obrzęk moszny;
  • rzadziej mdłości i wymioty.

Co powinno być powodem do niepokoju?

Jeśli mężczyzna odczuwa ból brzucha – zwłaszcza poniżej pępka – powinien jak najszybciej poddać się badaniom pod kątem skrętu powrózka nasiennego i gonad. Na groźny stan wskazuje również tkliwość, czyli nadwrażliwość na dotyk. Mniej poważne konsekwencje ma skręt przyczepka jądra lub najądrza, czyli pozostałości z okresu płodowego. Przyczepki nie pełnią żadnej istotnej funkcji. Dolegliwości z nimi związane najczęściej dotykają chłopców przed dojrzewaniem. Wśród objawów są bóle jąder i błękitna kropka widoczna przez mosznę. W zaawansowanym stadium zaczyna przypominać ostre zapalenie jądra i najądrza.

Bóle jąder przy zapaleniu najądrza oraz samych gonad

Stan zapalny jądra najczęściej pojawia się w wyniku bakteryjnych infekcji układu moczowego oraz chorób wenerycznych. Najczęściej jest diagnozowany u młodych, aktywnych seksualnie mężczyzn. U chłopców zdarza się zapalenie gruczołów płciowych na skutek powikłań po zakażeniu wirusem świnki. Bólowi jądra objętego stanem zapalnym może towarzyszyć szereg różnych, zazwyczaj łagodnych objawów:

  • opuchnięcie, powiększenie gonad;
  • nadwrażliwość na dotyk;
  • bolesne lub częste oddawanie moczu;
  • napięcie, zaczerwienienie moszny;
  • symptomy ogólne:
  • gorączka lub stan podgorączkowy;
  • dreszcze;
  • nudności;
  • osłabienie, rozbicie
  • zimne poty.

Dolegliwości bólowe a zaniechanie leczenia

W wielu przypadkach stan zapalny najpierw rozwija się w obrębie najądrzy, a potem przenosi na gonady. Brak leczenia może skutkować pojawieniem się ropni i koniecznością usunięcia gruczołu, co spowoduje spadek płodności pacjenta. Bolesność jąder może być też jednym z objawów plamicy Schönleina-Henocha, czyli zapalenia naczyń włosowatych. Choroba obejmuje również układ pokarmowy, nerki, stawy oraz skórę. Dlatego manifestuje się zarówno bólem jąder i plamami na mosznie, jak i krwią w moczu oraz stolcu czy problemami ze strukturami stawowymi. Przebieg nie musi być identyczny w każdym przypadku.

Zobacz też  Ból korzonków – objawy zapalenia korzonków nerwowych, sposoby leczenia

Ból lewego jądra może wskazywać na żylaki powrózka nasiennego

O częstszym występowaniu zmian w naczyniach przy lewej gonadzie decyduje budowa anatomiczna wewnątrz moszny (przebieg tętnic i żył, nasieniowodów, unerwienia czy mięśnia dźwigacza jądra) i niższe położenie samego organu. Poszerzenie światła naczyń żylnych i zaburzenia pracy zastawek powodują wzrost ciśnienia w naczyniach żylnych – krew „zalega” zamiast wracać do serca. Ból jąder przy żylakach powrózka nasiennego najczęściej pojawia się podczas aktywności fizycznej i seksualnej. Schorzenie ma 3 stopnie zaawansowania.

Ta przypadłość to jedna z podstawowych przyczyn niepłodności u mężczyzn. Jądro ulega niedotlenieniu, przekrwieniu i przegrzaniu. Wzrost temperatury obniża ilość wytwarzanych gamet i żywotność plemników. Leczenie żylaków powrózka nasiennego najczęściej polega zazwyczaj na odpowiednim przecięciu i podwiązaniu odpowiedniej żyły jądrowej. Czasami stosuje się też substancje zwężające i zamykające naczynia krwionośne.

Przewlekłe bóle jąder – nowotwór i inne schorzenia

Rak jąder najczęściej występuje u mężczyzn w wieku 25–35 lat. W początkowej fazie zmian nowotworowych można nie odczuwać żadnych objawów – pierwszym powodem do niepokoju powinno być odczuwalne powiększenie jądra. Z tego powodu lekarze podkreślają znaczenie samodzielnych badań palpacyjnych. Jeżeli pacjent skarży się na ból jąder i pachwiny, najpewniej doszło już do przerzutów zaawansowanego nowotworu na pachwinowe węzły chłonne.

Przepuklina pachwinowa i kamica moczowodowa

Przepuklina pachwinowa może mieć charakter nabyty lub wrodzony, a do tego prosty, skośny lub kombinowany. Oznacza stan, w którym jakiś organ wystaje z jamy ciała przez tkanki i mięśnie – staje się wyczuwalny pod skórą. Zmiany przepuklinowe powodujące bóle jąder mogą występować również w obrębie moszny. Ich powstawaniu sprzyjają m.in. nadwaga i otyłość, nadmierny wysiłek fizyczny, urazy, przerost prostaty. Z kolei kamica moczowodowa to efekt wydalania złogów z kielichów nerkowych. Promieniujący ból podbrzusza, odczuwalny w pachwinach i jądrach, wynika z przesuwania kamieni w układzie moczowym.

Zalecenia urologów dla pacjentów z bólami jąder

Mężczyźni, którzy odczuwają ból okolic worka mosznowego, powinni jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej – najlepiej udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. O swoich dolegliwościach trzeba mówić wprost. Określenia typu „bóle u dołu jamy brzusznej” czy „bolesność krocza i pachwin” mogą wprowadzić personel placówki medycznej w błąd. W niektórych przypadkach brak pilnej interwencji przy bólu jądra skończy się trudnymi powikłaniami zdrowotnymi. Po wstępnym wywiadzie medycznym lekarze przeprowadzą badania fizykalne i diagnostyczne. Najczęściej zlecają:

  • dopplerowskie USG;
  • morfologię krwi;
  • badanie moczu;
  • analizę mikroskopową pobranego wycinka.
Zobacz też  Ból przy oddawaniu moczu – przyczyny, objawy i leczenie

Jak łagodzić dolegliwości?

Pacjentom z bólem jąder i objawami ogólnymi zaleca się odpoczynek w pozycji leżącej, z uniesioną moszną (np. z założonym suspensorium) oraz zażywanie przepisanych leków. Należą do nich antybiotyki, środki przeciwzapalne i przeciwbólowe – farmakoterapia zależy od rozpoznania. Czasami konieczne może być przedłużenie L4 online i dłuższa przerwa od obowiązków oraz wysiłku fizycznego. Bolesności można łagodzić okładami z czystej lub lekko kwaśnej wody na mosznę i pachwinę. W trakcie rekonwalescencji pacjent powinien zwracać szczególną uwagę na przebieg procesów fizjologicznych związanych z jedzeniem, trawieniem i wydalaniem.

Leki, które mogą pomóc na ból jąder

Nie należy uśmierzać bólu środkami farmakologicznymi na własną rękę, bez zgłaszania się do lekarza – głównie ze względu na ryzyko wystąpienia skrętu jądra. Niektóre preparaty stosuje się w ramach podstawowej terapii zdiagnozowanego schorzenia. Czasami po zabiegu chirurgicznym przepisuje się silniejsze leki do leczenia objawowego. Ważna recepta online od lekarza będzie niezbędna do wykupienia takich środków przeciwbólowych, jak:

Ból jąder może być wywołany przez wiele różnych czynników, dlatego w razie wystąpienia takiego objawu trzeba go skonsultować z lekarzem. Schemat postępowania i metody leczenia zależą od zdiagnozowanej przyczyny. Jeśli pacjent szybko zgłasza się po pomoc i udziela wyczerpujących informacji, zwiększa szanse na całkowite wyleczenie i brak komplikacji.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.