Ból brzucha – przyczyny, objawy oraz leczenie dolegliwości bólowych

Ból brzucha to przypadłość, z którą zmagał się każdy człowiek. Mimo że nie zawsze oznacza groźną sytuację, symptomu nie można bagatelizować. Szczególnie groźny jest nagły i silny napad, dlatego warto wiedzieć, jak postępować, kiedy boli brzuch.

ból brzucha

Raz na jakiś czas każdy odczuwa ból brzucha. Przypadłość może być spowodowana niegroźnymi problemami z trawieniem. Jednak w zależności od natężenia oraz czasu trwania wskazuje na choroby nie tylko układu pokarmowego. Co należy wiedzieć o tej przypadłości, jak sobie z nią radzić i kiedy zgłosić do lekarza? Dowiesz się tego z kolejnych akapitów.

Czym jest ból brzucha?

Dolegliwości bólowe to sygnał, który ostrzega przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Odczuwając go, człowiek zaczyna szukać przyczyn, co w rezultacie może prowadzić do wykrycia groźnej choroby, takiej jak nowotwór. Ból brzucha dotyczy narządów wewnętrznych, które znajdują się w jamie brzusznej, ale może być powiązany też z innymi układami. Tego rodzaju dolegliwości towarzyszą na przykład miesiączce, chorobom pęcherza moczowego czy chorobom nerek. Dlatego nie można bagatelizować tego objawu, ponieważ może świadczyć zarówno o powszechnej dolegliwości, jak i groźnej chorobie. Pacjenci zwykle zaczynają od usługi, jaką e-recepta. Szukają bowiem szybkiej pomocy w uśmierzeniu bólu brzucha.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha?

Ból brzucha może świadczyć o różnych przypadłościach. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się stan zapalny, który może towarzyszyć takim przypadłościom jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Oprócz tego ból występuje w sytuacji, kiedy narządy zwiększają swoją wielkość – dochodzi do obrzęku, rozciągnięcia lub rozdęcia. Dzieje się tak przy niedrożności jelit, występowaniu kamieni w pęcherzyku żółciowym lub w sytuacji powiększenia wątroby. Inne przyczyny dolegliwości to:

  • zespół jelita drażliwego, który charakteryzuje się występowaniem biegunek oraz zaparć;
  • niedokrwienie narządów w jamie brzusznej (to m.in. żołądek, trzustka, jelito cienkie i jelito grube);
  • ostre zapalenie żołądka i jelit, znane jako zatrucie pokarmowe;
  • urazy mechaniczne (mogą powodować ból przejściowy, ale także są potencjalnie niebezpieczne dla życia, zwłaszcza jeśli dojdzie do krwotoku).
Zobacz też  Ból przy przełykaniu – przyczyny, objawy i leczenie bólu podczas przełykania

Charakterystyczne objawy bólu brzucha

Ból brzucha to odczucie subiektywne. Do tego może pojawiać się w różnych miejscach, na przykład dolnej części brzucha. Przy dolegliwości pojawiają się także tzw. objawy towarzyszące. To między innymi biegunki, zaparcia, niestrawność, uczucie pełności, skurcze żołądka i jelit oraz wzdęcia. Pojawiają się wtedy, kiedy w jelitach znajduje się zbyt wiele gazów. Jest to powietrze połykane wraz z pokarmem oraz napojami. Wzdęcia mogą występować po spożyciu produktów mlecznych lub bogatych w błonnik.

Warto zdawać sobie sprawę, że ból brzucha może być objawem choroby, która toczy się poza układem pokarmowym. Czasami tak odbierany jest ból dolnej części płuc czy serca. W takiej sytuacji, kiedy dolegliwości nie ustępują, warto zdecydować się na L4 online. Ten czas pozwoli skupić się na powrocie do zdrowia i odzyskaniu sił, które potrzebne są w pracy zawodowej.

Co oznacza ból brzucha u dzieci?

Odczucie, jakim jest ból brzucha, to bardzo częsta dziecięca przypadłość. Maluchy zwykle doświadczają jelitówki, często diagnozowane jest także zapalanie wyrostka robaczkowego. Należy pamiętać, że jeśli zbagatelizuje się jego objawy, stanowi to zagrożenie życia dziecka. Jeśli uskarża się ono na bóle brzucha, nie można zawsze zrzucać ich na karb niestrawności. Trzeba koniecznie szukać pomocy lekarza. Jednak większość tego typu przypadłości wywołuje zaburzona motoryka oraz nadwrażliwość jelit. Często ból brzucha u dzieci pojawia się w wyniku:

  • kolka niemowlęca;
  • zespół jelita drażliwego;
  • nietolerancja lub alergia pokarmowa.

Jeśli dziecko wymaga stałej opieki z powodu choroby, rodzic może poprosić o zwolnienie lekarskie online. Dotyczy to tych przypadków, kiedy nie ma możliwości, by ktoś innych zajął się maluchem.

Czy rodzaj i lokalizacja bólu mają znaczenie?

Osoby, które cierpią na ból brzucha oraz dolegliwości żołądkowe, niekiedy usiłują zlokalizować swoje odczucia. Jednak nie zawsze da się precyzyjnie określić, jaka dolegliwość wywołuje ten rodzaj bólu. Jeśli choroba jest zaawansowana, pojawia się ból trzewny. Ma on rozlany charakter i tworzy wrażenie, jakby obejmował całą jamę brzucha. Często towarzyszą mu nudności oraz wymioty. Są jednak przypadłości, które można rozpoznać również po umiejscowieniu bólu:

  • ból brzucha w okolicy okołopępkowej jest charakterystyczny dla wyrostka robaczkowego;
  • ból w nadbrzuszu świadczy o ostrym zapaleniu trzustki;
  • kłujący ból brzucha bez konkretnego umiejscowienia może świadczyć o zatruciu pokarmowym;
  • ciągły i przeszywający, który trwa od kilku minut do nawet kilkudziesięciu, to objaw kolki żółciowej.
Zobacz też  Ból gardła – przyczyny, objawy i leczenie

Czas trwania bólu brzucha

W określeniu jednostki chorobowej pomaga czas trwania bólu brzucha. Zwykle mówimy o ostrym oraz przewlekłym bólu. Ostry wariant choroby zazwyczaj nie świadczy o zagrożeniu życia. Pojawia się nagle i z czasem się nasila – najpierw tylko się tli, by później mocno dawać się we znaki. Jest to ból towarzyszący głównie zapaleniom, ale występuje także przy perforacji lub niedokrwieniu narządów. Wtedy należy natychmiast wezwać pomoc. W medycynie rozróżnia się również przewlekły ból brzucha, który jest charakterystyczny dla choroby wrzodowej czy endometriozy. Mówimy wtedy o nawracającym bólu brzucha lub stałym bólu brzucha. Nie ma on tak dużego nasilenia, jednak bardzo utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Diagnostyka bólu brzucha – kiedy do lekarza?

Jeśli zdarzenie miało charakter jednorazowy, wtedy nie ma powodu do obaw. Jeżeli jednak objawy nawracają, wtedy należy zgłosić się do lekarza – zwłaszcza gdy oprócz bólu pacjent dostrzega inne symptomy. Może to być na przykład niezamierzona utrata masy ciała czy zmniejszenie obwodu brzucha, świadczące o nowotworze. Proces diagnostyczny rozpoczyna się od wywiadu, a także przeprowadzenia badań fizykalnych. Często potrzebne są dodatkowe testy, takie jak badania krwi, moczu oraz kału. Lekarz może zlecić również badania obrazowe, w tym USG, tomografię komputerową lub bardziej inwazyjne badanie endoskopowe. Późniejsza terapia zależy bowiem od prawidłowego rozpoznania przyczyny bólu brzucha.

Leczenie bólu brzucha – skuteczne sposoby na tę dolegliwość

Leczenie bólu brzucha powinno przebiegać pod okiem lekarza. Jeżeli ból jest silny, nie powinno się sięgać do domowych metod czy leków z apteczki. Aby złagodzić dolegliwości w oczekiwaniu na pomoc można położyć na brzuch chłodny okład. Większość tego rodzaju ataków jest powodem do hospitalizowania chorego. Natomiast jeżeli ból brzucha wystąpił wskutek niestrawności (o czym świadczy pojawienie się go niedługo po jedzeniu), wtedy można zastosować łagodne metody. To przede wszystkim nawadnianie organizmy oraz lekkostrawna dieta. Sprawdzają się również zioła, które wspierają trawienie. Są to między innymi mięta pieprzowa, rumianek czy koper włoski.

Zobacz też  Ból prawej ręki – przyczyny, objawy i leczenie

Leki, które są pomocne w uśmierzaniu bólu

W uśmierzaniu bólu sprawdzają się również leki, które lekarz przepisuje na receptę. Wśród takich środków znajdują się między innymi:

Ból brzucha to symptom zarówno niestrawności, jak i bardzo poważnych chorób. Z pewnością nie można go bagatelizować, zwłaszcza gdy dolegliwości mają charakter nawracający, a nasilenie bólu zwiększa się z czasem. Trzeba poznać przyczynę, która wywołuje ból – to kluczowe dla leczenia tej dolegliwości.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.