Ból piszczeli – co wywołuje ból kości piszczelowej?

Ból piszczeli to bardzo częsta dolegliwość w obrębie kończyn dolnych, na którą skarżą się przede wszystkim biegacze. Może wynikać również z wad postawy, czy w końcu źle dobranego obuwia. Do czego może prowadzić ból w piszczelach i jak sobie z nim poradzić?

Odczucie bólu piszczeli bardzo często towarzyszy osobom, które regularnie biegają. Jest skutkiem nadmiernego przeciążenia oraz krótkich okresów regeneracji pomiędzy treningami. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że dolegliwości bólowe w okolicy piszczeli mogą być związane z wadami postawy, siedzącym trybem życia czy w końcu taką „błahostką”, jak źle dobrane obuwie. Do czego prowadzi zbagatelizowanie bólu kości piszczelowej i jak sobie z tym radzić? Odpowiedzi znajdują się w kolejnych akapitach.

Jakie są przyczyny bólu piszczeli?

Ból piszczeli może mieć wiele przyczyn, takich jak choroby, urazy lub niewłaściwa postawa ciała. W zależności od tego może wystąpić w różnych częściach kończyny, choć zwykle odczuwany w całym podudziu. Do najczęstszych przyczyn bólu piszczeli zalicza się zapalenie stawów, okostnej kości piszczelowej, bóle reumatyczne, zapalenie ścięgien i choroba zwyrodnieniowa stawów. Leczenie tych przypadłości często wymaga regularnego przyjmowania leków. O niezbędny ich zapas pozwoli zadbać e-recepta.

Inne przyczyny bólu kości piszczelowej

Oprócz tego ból piszczeli może być objawem innych dolegliwości lub wynikać z innych uwarunkowań, m.in.:

  • źle dobranych butów (zbyt ciasnych, obuwia na obcasie itp.), które wywołują stany zapalne tkanek, czy degradację ścięgna Achillesa;
  • braku równowagi mięśniowej, która spowodowana jest na przykład przez zbyt mocne napięcie mięśni wynikające z przeciążeń;
  • błędów treningowych, takie jak pomijanie rozgrzewki czy bieganie po zbyt twardym podłożu;
  • urazy okolicy kości piszczelowej, takie jak złamania czy kontuzje zmęczeniowe;
  • nieprawidłowa postawa ciała;
  • niewyleczony uraz stawu skokowego, który ogranicza jego ruchomość.
Zobacz też  Ból wątroby – co robić, gdy wątroba boli? Sprawdź, kiedy skonsultować się ze specjalistą!

Ból piszczeli – charakterystyczne objawy

Ból piszczeli to niepokojący problem, objawy tego schorzenia są różne i zazwyczaj nasilają się wraz z poruszaniem się, a także długim przebywaniem w jednej pozycji. Zazwyczaj ból piszczeli jest skoncentrowany w okolicy stawu skokowego, ale można go odczuwać także w przedniej części podudzia. Dlatego ważne jest, aby zdiagnozować przyczynę bólu i rozpocząć odpowiednie leczenie. Objawy bólu piszczeli mogą obejmować bolesność, sztywność, obrzęk, zaczerwienienie lub skurcze mięśni w okolicy piszczeli. Częstym symptomem dolegliwości jest tkliwość wzdłuż kości piszczelowej. Jeśli dolegliwości utrudniają ci pracę, skorzystać z L4 online. Dzięki temu skupisz się na rekonwalescencji.

Shin splints – co to jest?

Shin splints, inaczej zwane zapaleniem piszczeli, to najczęstsza przypadłość biegaczy. Jest to ból pojawiający się w pobliżu kości piszczelowej, najczęściej na przedniej stronie uda, i może wystąpić zarówno u początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Zazwyczaj powstaje z powodu zbyt intensywnego treningu, szczególnie jeśli podczas ćwiczeń biegacz nie stosuje odpowiednich technik. W konsekwencji powstaje nadmierny ucisk na kości i mięśnie, co często prowadzi do shin splints. Czasami ból piszczeli jest tak silny, że trudno stać na własnych nogach. Na szczęście jego leczenie jest stosunkowo proste, a biegacze zazwyczaj wracają do normalnego treningu w ciągu kilku tygodni. 

Ból piszczeli przy chodzeniu i bieganiu

Wrażenie bólu w obrębie piszczeli może mieć różne przyczyny. Co oznacza, jeśli pojawia się przy czynności chodzenia i biegania? Czy to oznaka poważnych urazów układu ruchu? Przyczyny bólu kości piszczelowej mogą obejmować uszkodzenia stawu, choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenie stawów, urazy i infekcje. Przypadłość bardzo często pojawia się u ludzi, którzy unikają aktywności fizycznej i prowadzą siedzący tryb życia. Skarżą się na nią również osoby uprawiające sport wyczynowo lub powracający do niego po dłuższej przerwie. Wtedy niebezpieczne są urazy oraz złamania zmęczeniowe, zespół ciasnoty powięzi czy zespół przeciążeniowy.

Zobacz też  Ból z tyłu kolana – przyczyny i leczenie

Leczenie bólu piszczeli

Ból piszczeli na pewno należy skonsultować z lekarzem. Może bowiem prowadzić do wielu problemów układu ruchu, których dałoby się uniknąć. Aby skutecznie go leczyć, ważne jest określenie bezpośredniej przyczyny. Jeśli lekarz podejrzewa uraz lub poważniejszą chorobę, często zleca badania obrazowe, na przykład zdjęcie RTG. Leczenie bólu piszczeli może polegać na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych (stosowanie maści albo tabletek), ogrzewaniu, wykonywaniu okładów z lodu, ćwiczeniach wzmacniających mięśnie, noszeniu ortezy, wkładek ortopedycznych lub operacji. Ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty są ważną częścią terapii bólu piszczeli. Niekiedy konieczne bywa zwolnienie lekarskie online.

Leki, które mogą pomóc uśmierzyć ból

Ulgę w bólu przynoszą również środki farmakologiczne. Warto od razu sięgnąć po sprawdzone leki, które w kilka minut uśmierzą dolegliwości. Wśród polecanych farmaceutyków znajdują się między innymi:

Jak zapobiegać bólom piszczeli przy bieganiu?

Ból piszczeli to powszechny problem wśród biegaczy. Może sprawić, że bieganie stanie się nieprzyjemne i męczące. Jednak istnieją sposoby, które można wdrożyć w swoją rutynę treningową, aby zapewnić sobie długotrwałe i zdrowe bieganie. Rozgrzewka jest kluczowa dla zapobiegania bólowi piszczeli. Pomaga rozluźnić i rozciągnąć mięśnie, przygotowując je do biegania, a także pozwala zredukować liczbę mikrourazów. Dobrym pomysłem jest również noszenie odpowiednich butów do biegania, które mają wyściełane wnętrze i są wyposażone w amortyzatory. Warto pamiętać również o innych kwestiach:

  • dostosowanie treningu do swoich potrzeb i umiejętności;
  • bieganie po miękkich nawierzchniach, twarde powodują nadmierne obciążenia mięśni i stawów;
  • stosowanie odpowiedniej techniki biegania – np. zmiana tempa, utrzymywanie odpowiedniego kąta stawów;
  • zapewnienie mięśniom i kościom czasu na regenerację po treningu.

Sposoby na ból kości piszczelowej. Jak złagodzić ból piszczeli?

 Osoby cierpiące na ból w tej okolicy często szukają skutecznych sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych odczuć. Najważniejszym aspektem, jeśli chodzi o złagodzenie bólu kości piszczelowej, jest odpowiednia rehabilitacja. Ważne jest również, aby używać odpowiednich butów, które wygodnie wspierają stopę i piszczel. Należy unikać butów na wysokim obcasie, które mogą powodować nacisk na stopę i piszczel. Zimne okłady zmniejszają stan zapalny i zmniejszają obrzęk. Żele i maści przeciwbólowe zawierają składniki, które łagodzą ból i zapobiegają dalszemu podrażnieniu dotkniętego obszaru. Poza tym warto na czas rekonwalescencji ograniczyć albo zawiesić treningi. Do aktywności można wrócić, kiedy ból całkowicie minie.

Zobacz też  Ból drugiego palca w stopie – o czym świadczy i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli to często przewlekła dolegliwość, która można jednak skutecznie wyleczyć. Warto jednak pamiętać, by nie decydować o tym samodzielnie. Terapia przeprowadzana jest bowiem w zależności od przyczyny. Dlatego warto odwiedzić lekarza i skonsultować z nim swoją dolegliwość.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.