» Strona główna » Zdrowie » Na czym polega badanie MCV? Jaka jest norma?
MCV wchodzi w zakres morfologii krwi obwodowej. Za jego pomocą określa się średnią objętość erytrocytów. Dzięki wskaźnikowi można o wiele trafniej zdiagnozować anemię, a przede wszystkim określić przyczynę dolegliwości.
Każdy, kto wykonywał morfologię krwi, wie, że jedną z jej ważniejszych składowych stanowi MCV. Pomaga specjalistom określić przyczynę niedokrwistości, a później zaproponować najlepszą terapię. Z przeprowadzeniem tego typu testów diagnostycznych lepiej nie zwlekać zbyt długo. Lekarze zalecają, by badać się regularnie – przynajmniej raz w roku. Pozwoli to wykryć ewentualne nieprawidłowości jeszcze we wczesnym stadium, kiedy możliwa jest szybka reakcja.
MCV to skrót angielskiego terminu Mean Corpuscular Volume, który można przetłumaczyć jako średnią objętość krwinki czerwonej. Dzięki określeniu tego wskaźnika lekarz może sprawdzić, czy czerwone krwinki mają odpowiednią wielkość. Wynik otrzymuje się poprzez dzielenie hematokrytu przez liczbę bezwzględną erytrocytów. Dlaczego jest to tak ważne? Erytrocyty pełnią niezwykle istotną funkcję – zawierają hemoglobinę, która bierze udział w transporcie tlenu z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Oznaczenie tego parametru pozwala określić ilość czerwonych krwinek oraz hematokrytu, a w konsekwencji stwierdzić ewentualne nieprawidłowości i wdrożyć leczenie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia warto umówić się na konsultację. Idealnym rozwiązaniem jest lekarz online, który rozwieje największe wątpliwości i zaleci dalsze postępowanie.
Badania morfologii krwi warto wykonywać prewencyjnie, by znać stan swojego zdrowia. Podczas każdego testu laboratoryjnego określane jest także MCV. Szczególną uwagę na ten parametr lekarz zwraca w diagnostyce niedokrwistości. Objawy wskazujące na anemię, które mogą skłonić go do przyjrzenia się średniej objętości czerwonych krwinek, to przede wszystkim:
Oznaczanie wskaźnika odbywa się w ramach każdej morfologii. Aby je wykonać, potrzebne jest osocze pacjenta. Materiał pobiera się z żyły łokciowej, a następnie przekazuje do laboratorium. Wyniki badania są gotowe już po jednym dniu od przekazania próbek. Aby były miarodajne, należy odpowiednio się przygotować do tej procedury.
Norma tego parametru nie zależy od płci. O wiele większe znaczenie ma wiek badanej osoby. Wskaźnik określa się w femtolitrach (fl). W przypadku osób dorosłych norma mieści się w granicach 82-92 fl. Każde odchylenie powinno być konsultowane z lekarzem. Jednak trzeba pamiętać, że to tylko jeden z parametrów – dopiero uwzględnienie wszystkich badanych czynników pozwoli dokładniej określić stan zdrowia badanej osoby.
W przypadku dzieci te wartości wyglądają inaczej niż u osób dorosłych. Najwyższe osiągają noworodki oraz niemowlęta, natomiast parametry spadają w miarę dorastania dziecka. Tak prezentuje się średnia objętość erytrocytów u dzieci:
Bardzo istotne jest, by ciężarne regularnie oznaczały wskaźnik średniej objętości krwinek czerwonych. MCV dostarcza bowiem wiedzy o ewentualnej anemii, która dla przyszłych matek może okazać się groźna. Jeśli wyniki tylko trochę odbiegają od normy, nie ma dużego powodu do niepokoju. Zupełnie normalne jest MCV powyżej normy dla osób dorosłych. Nie można jednak całkowicie bagatelizować stanu swojego zdrowia. Skutki ciężkiej anemii u kobiet ciężarnych to między innymi wady rozwojowe i zatrzymanie wzrostu płodu, poronienia oraz przedwczesny poród. Aby zminimalizować ryzyko, warto przyjmować preparaty z żelazem (pod okiem lekarza), a także suplementować się witaminą C. Kwas askorbinowy powoduje, że pierwiastek łatwiej się wchłania.
Po otrzymaniu wyników morfologii należy je jeszcze odpowiednio zinterpretować. Co oznacza sytuacja, gdy wartość znacznie przekracza normę? Wysokie MCV oraz obecność erytrocytów makrocytowych wskazuje, że pojawiła się niedokrwistość makrocytarną. Towarzyszy ona chorobie alkoholowej, a także schorzeniom wątroby. Taka sytuacja może wskazywać również na inne dolegliwości, m.in. niedoczynność tarczycy, ciążę, niedokrwistość hemolityczną lub mielodysplastyczną, odwodnienie hipotoniczne, gammapatia monoklonalna czy zaawansowana niewydolność nerek. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać w ograniczonym wchłanianiu witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Podwyższona wartość MCV zwykle wymaga leczenia za pomocą suplementacji związkami, których brakuje organizmowi chorego. Warto skontaktować się także z lekarzem, by mógł przepisać odpowiednie preparaty – w ten sposób wystawiana jest też e-recepta online.
Gdy MCV jest obniżone, wtedy oznacza anemię wywołaną niedoborem żelaza albo niedokrwistość towarzyszącą chorobom przewlekłym. Aby poznać przyczynę, należy określić jeszcze wskaźnik RDW, czyli współczynnik zmienności rozkładu objętości erytrocytów. Jeśli RDW jest niskie, a MCV podwyższone, wtedy mamy do czynienia z niedoborem żelaza (niedokrwistość mitrocytarna). Natomiast gdy RDW jest w normie, a wynik badania MCV wskazuje na niewielkie erytrocyty, wtedy w grę wchodzi choroba przewlekła.
Anemia, która spowodowana jest niedoborem żelaza, bywa wywołana przez różne czynniki. Należą do nich m.in.:
Niedokrwistość z niedoboru żelaza może objawiać się kołataniem serca, bólem głowy, zawrotami oraz osłabieniem.
Jak wspominaliśmy, niskie MCV wywoływane jest także przez choroby przewlekłe takie jak nowotwory, przewlekłe stany zapalne czy choroby autoimmunologiczne. Bywają wyniszczające dla organizmu, dlatego w przypadku zaostrzenia objawów można skorzystać z możliwości, jaką jest e-zwolnienie online. L4 pozwoli odpocząć i nabrać sił do dalszej walki z chorobami. W tym przypadku organizm dysponuje zasobami żelaza, ale nie wykorzystuje ich w procesie powstawania krwinek czerwonych. Inne choroby przewlekłe, którym towarzyszy obniżenie parametru, to między innymi talasemia i anemia hemolityczna.
Najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby erytrocytów obecnych we krwi. Jeśli mamy do czynienia z niedoborem żelaza, wtedy należy wyrównać jego poziom w organizmie. Suplementy tego pierwiastka zawsze należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Można bowiem przesadzić z jego ilością, co może mieć dalsze konsekwencje zdrowotne. Oprócz tego organizm doceni dostarczanie witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Wchłanianie substancji przyspiesza również kwas askorbinowy.
Zanim dojdzie do sytuacji, kiedy konieczna będzie interwencja lekarza, każdy może samodzielnie wspomóc organizm w produkcji erytrocytów. Nieocenionym wsparciem w zapobieganiu niedokrwistość jest prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta. Powinny się w niej znaleźć produkty bogate w żelazo. Największą zawartością tego pierwiastka wyróżnia się wątróbka oraz chude czerwone mięso. Znajduje się on również w brokułach, szpinaku oraz roślinach strączkowych. W tworzeniu dobrej jakości czerwonych krwinek pomocne są także cynk, mangan, miedź oraz kobalt, dlatego również te mikroelementy powinny znaleźć się w prawidłowej diecie. Należy ich szukać między innymi w pełnoziarnistych produktach oraz orzechach. Bardzo ważne, by unikać produktów przetworzonych. Najlepszym wyborem są posiłki zawierające białko, zdrowe tłuszcze oraz złożone węglowodany. Oprócz tego w posiłkach powinny pojawiać się porcje owoców oraz warzyw.
MCV stanowi jeden z parametrów morfologii, którą najczęściej zleca lekarz POZ. Od tego najczęściej zaczyna proces diagnostyczny. Test pomaga określić nie tylko średnią objętość czerwonych krwinek, lecz także średnie stężenie hemoglobiny, hematokryt, średnią wagę hemoglobiny w krwince, liczbę białych krwinek czy liczbę płytek krwi. Dopiero komplet informacji pozwoli specjaliście ocenić stan zdrowia pacjenta. Wiele dolegliwości nie daje bowiem wyraźnych objawów lub są one przez pacjentów bagatelizowane. Może się jednak zdarzyć, że oznaczają postępującą chorobę. O ile u osób zdrowych morfologia krwi jest wskazana, ale nie obowiązkowa, o tyle koniecznie trzeba wykonywać ją w ciąży. Wiemy, że dla ciężarnych anemia wykrywana dzięki oznaczaniu MCV może okazać się szczególnie groźna. Inne wskazania do przeprowadzenia tego testu:
MCV to wskaźnik, który jest ważny dla odpowiedniej diagnosyki niedokrwistości. Pozwala określić jej rodzaj i przyczynę, a później wdrożyć prawidłowe leczenie. Zazwyczaj konieczne jest wdrożenie suplementów, które zawierają żelazo, witaminę B12 oraz kwas foliowy. Warto również pamiętać o zbilansowanej i zróżnicowanej diecie. Dostarczając odpowiednią ilość makro- oraz mikroelementów, można zadbać o jakość swojej krwi.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.