» Strona główna » Zdrowie » Niedociśnienie tętnicze – co wpływa na hipotonię i jak ją leczyć?
Niedociśnienie tętnicze (inaczej hipotonia, hipotensja) to dolegliwość ujawniająca się w organizmie pod postacią nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia, co może wpływać niekorzystnie na pracę innych narządów. Choć zazwyczaj problem ten […]
Niedociśnienie tętnicze (inaczej hipotonia, hipotensja) to dolegliwość ujawniająca się w organizmie pod postacią nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia, co może wpływać niekorzystnie na pracę innych narządów. Choć zazwyczaj problem ten nie wymaga podjęcia skomplikowanego leczenia, objawy niedociśnienia potrafią utrudnić życie i normalne funkcjonowanie. Dlatego warto wiedzieć, co wpływa na hipotonię, jakie są jej objawy i jak im zaradzić. W jakich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie? Jak samemu złagodzić dolegliwości warunkowane niskim ciśnieniem tętniczym? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Niedociśnienie tętnicze (niskie ciśnienie tętnicze krwi) występuje u ok. 15% społeczeństwa – najczęściej wśród dorastających i dojrzałych kobiet, ale również u osób szczupłych oraz tych, które uprawiają regularny sport. Mamy z nim do czynienia w momencie, kiedy ciśnienie skurczowe spada poniżej 90/60 mmHg u kobiety i poniżej 100/70 mmHg u mężczyzny. Wówczas krążąca w żyłach krew dużo wolniej dociera do organów, co zakłóca ich prawidłowe funkcjonowanie. Objawy niedociśnienia nie są tak niepokojące jak objawy nadciśnienia, o którym mówi się częściej w kontekście powikłań. Jednak nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie i być przyczyną przewlekłych chorób, a nawet w niektórych przypadkach zagrażać życiu.
Zawroty, bóle głowy i gorsze samopoczucie związane ze zmianą pogody to tylko niektóre z objawów niedociśnienia, na które warto zwrócić uwagę. Osoby zmagające się z hipotonią mogą doświadczyć innych, lżejszych symptomów takich jak mroczki przed oczami, blednięcie twarzy, zimne kończyny, napady nudności, spadek temperatury ciała lub pocenie się w nocy, zmęczenie i osłabienie, a także kłopoty z koncentracją. Niedociśnienie tętnicze może również powodować poważniejsze objawy takie jak zaburzenia rytmu serca, przyśpieszone tętno, a nawet utratę przytomności, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. W przypadku tych ostatnich objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Czasem hipotonia nie daje żadnych widocznych objawów, ponieważ nie towarzyszą jej inne choroby skojarzone.
Hipotonia wtórna (występująca okresowo) z reguły towarzyszy różnym chorobom, do których można zaliczyć anemię, padaczkę, niedoczynność nadnerczy i cukrzycę. Może ona również być konsekwencją długotrwałego odwodnienia, rozległego oparzenia, krwotoku lub stresu, a także wynikać z zażywania określonych leków, np. psychotropowych, odwadniających czy antyarytmicznych. Niedociśnienia tętniczego wtórnego można się pozbyć poprzez leczenie schorzenia, które jest jego przyczyną. Inaczej jest w przypadku hipotonii pierwotnej, która ma podłoże genetyczne i w większości przypadków wynika z nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych, do których zaliczyć można mniejszą elastyczność ścianek naczyń tętniczych (zwiększoną wiotkość) oraz zmniejszone napięcie przepływu krwi.
W przypadku podejrzeń o niedociśnienie tętnicze należy wykonać dodatkowe badania moczu, morfologię, EKG, a niekiedy również USG serca. Dobrze jest również przeprowadzić analizę stężenia biopierwiastków we krwi oraz holter ciśnieniowy, dzięki któremu można dowiedzieć się czy mamy do czynienia z hipotonią pierwotną, czy wtórną. Wówczas można podjąć odpowiednie leczenie farmakologiczne w postaci leków stymulujących takich jak glikokortykosteroidy, efedryna czy metylofenidat, które podwyższają ciśnienie. Warto pamiętać, że lekarstwa co prawda ustabilizują ciśnienie na właściwym poziomie, ale lepiej je odpowiednio wspomóc. Doraźną pomocą jest aktywny styl życia, zbilansowany i zdrowy sposób żywienia oraz wdrożenie odpowiednich nawyków, które zniwelują przykre dolegliwości niedociśnienia tętniczego.
Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji takich jak nudności, zawroty głowy i omdlenia, niskociśnieniowcy powinni przestrzegać kilku ważnych zasad, które poprawią ich komfort życia i korzystnie wpłyną na dobre samopoczucie. Powinni oni unikać długiego stania na słońcu oraz gwałtownych zmian pozycji, np. nagłego wstawania z łóżka, korzystać z naprzemiennych chłodno-ciepłych pryszniców oraz postawić na systematyczne ćwiczenia. Ważny jest również regularny sen i wypoczynek, rezygnacja z używek takich jak papierosy oraz dieta złożona z małych, ale często podawanych porcji. Dobrze jest pić ok. 2 litrów płynów dziennie, szczególnie podczas upałów i zwiększonego wysiłku fizycznego, oraz skorzystać z kuracji ziołowych. Najważniejsza jest jednak regularna kontrola wysokości ciśnienia oraz badania, dzięki którym można w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.