Tabletka „dzień po” – skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej i przeciwwskazania do jej stosowania

Stosowanie metody antykoncepcyjnej, jaką stanowi EllaOne czy Escapelle, zalecane jest tylko w uzasadnionych przypadkach. Co warto wiedzieć o tabletce „dzień po”? Skutki uboczne poznasz po lekturze tekstu. Jakie działania niepożądane […]

skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej

Stosowanie metody antykoncepcyjnej, jaką stanowi EllaOne czy Escapelle, zalecane jest tylko w uzasadnionych przypadkach. Co warto wiedzieć o tabletce „dzień po”? Skutki uboczne poznasz po lekturze tekstu.

Jakie działania niepożądane mogą wynikać z przyjęcia antykoncepcji awaryjnej, takiej jak EllaOne czy Escapelle? Tak naprawdę wiele zależy od organizmu konkretnej kobiety i jego wrażliwości na substancje czynne zawarte w poszczególnych preparatach. Czasem mogą one znacząco wpływać na krwawienie miesiączkowe i cykl owulacyjny. Zdarza się, że dość poważnie zaburzają gospodarkę hormonalną, a innym razem powodują jedynie ból głowy czy nudności. Jeśli chodzi o tabletkę „dzień po” – skutki uboczne mogą objawiać się w naprawdę różny sposób. Warto przy tym poznać dokładnie mechanizm działania tabletek tego rodzaju.

Czym jest tabletka „dzień po”? EllaOne i Escapelle

Na rynku dostępne są tak naprawdę dwa preparaty w ramach antykoncepcji awaryjnej – EllaOne oraz Escapelle. Warto wiedzieć, że każdy z nich możesz kupić tylko wtedy, gdy otrzymasz stosowną receptę od lekarza. Choć skutek ich zażycia jest bardzo podobny, to różnią się one od siebie mechanizmem działania oraz substancją czynną.

W przypadku EllaOne octan uliprystalu hamuje owulację i dzięki temu uniemożliwia przedostanie się plemników do komórki jajowej. Co istotne, aby preparat okazał się skuteczny, należy zażyć go najpóźniej 120 godzin (czyli ok. 5 dni) od niezabezpieczonego stosunku. Jeśli chodzi o Escapelle, na jego przyjęcie masz natomiast tylko 72 godziny. W tym przypadku substancją czynną jest lewonorgestrel. Dowiedziono jednak, że największą skuteczność zapewnia zastosowanie tabletki „dzień po” w ciągu 24 godzin od współżycia. Choć nie jest to w pełni bezpieczne dla organizmu kobiety, antykoncepcja awaryjna uznawana jest za dość efektywną metodę zapobiegania ciąży.

Tabletka „dzień po” – skutki uboczne są możliwe do uniknięcia

Poza tym, że po przyjęciu tabletki „dzień po” skutki uboczne mogą się pojawić, warto mieć świadomość, że istnieje szereg przeciwwskazań do zażywania tabletek EllaOne czy Escapelle. Jeśli się do nich zastosujesz, być może unikniesz konieczności radzenia sobie z działaniami niepożądanymi albo przynajmniej będziesz na nie przygotowana.

Zobacz też  Czy tabletki antykoncepcyjne opóźniają menopauzę? Odpowiadamy czy antykoncepcja hormonalna może przesunąć w czasie przekwitanie

Do najważniejszych przeciwwskazań związanych z tzw. antykoncepcją po stosunku, zaliczają się:

  • karmienie piersią;
  • nowotwory hormonozależne; 
  • ciąża;
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe;
  • regularna antykoncepcja hormonalna.

Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej. Czy skuteczność tabletek jest tego warta?

Ze względu na dość silną ingerencję w organizm kobiety, każda zażyta pigułka „dzień po” może wywoływać różne skutki uboczne wpływające na codzienne funkcjonowanie. Do najczęściej występujących należą:

  • poczucie niepokoju;
  • bóle i zawroty głowy, 
  • problem z zasypianiem;
  • nudności i wymioty;
  • dyskomfort w obrębie jamy brzusznej;
  • bóle pleców;
  • ból brzucha;
  • wahania nastrojów; 
  • wydzielina z dróg rodnych;
  • obrzęk i tkliwość piersi.

Poza wyżej wymienionymi objawami stosowanie antykoncepcji awaryjnej może, choć nie musi, prowadzić również do znacznie poważniejszych powikłań.

Stosowanie tabletki „dzień po. Poznaj przeciwwskazania

Wiesz już więcej o tabletce „dzień po”. Skutki uboczne to jednak nie jednego ograniczenie. Istnieje bowiem grupa kobiet, którym zdecydowanie odradza się ten typ antykoncepcji. Są one szczególnie narażone na wynikające z nich działania niepożądane. Są to panie borykające się z zaburzeniami wątroby czy nerek, a także astmą oskrzelową. Warto także wcześniej zweryfikować, czy nie masz uczulenia na substancję czynną zawartą w danym preparacie. Pamiętaj, że istnieje wiele leków i substancji, z którymi hormony mogą wchodzić w niekorzystne reakcje, np.:

  • fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, fosfenytoina, prymidon, okskarbazepina (leczenie padaczki);
  • efawirenz, rytonawir, newirapina (leczenie HIV);
  • ryfabutyna, ryfampicyna (leczenie gruźlicy);
  • wykorzystywane w leczeniu depresji i lęku ziele dziurawca oraz inne produkty, które je zawierają.

Tabletka „dzień po”. Skutki uboczne w kontekście krwawienia miesiączkowego

Co do zasady po przyjęciu jednej tabletki krwawienie miesiączkowe powinno nastąpić zgodnie z cyklem, jednak dość często zdarzają się tutaj wyjątki. Jak już powiedzieliśmy, stosowanie tabletki „dzień po” ma doprowadzić do zablokowania lub opóźnienia owulacji. Tym samym plemniki nie mają szansy, by zagnieździć się w komórce jajowej. W związku z tym może dojść do opóźnienia krwawienia miesiączkowego, np. o kilka dni. Pamiętaj zatem, że to jeszcze nie powód, by podejrzewać ciążę. Powinnaś jednak wykonać test lub udać się na konsultację do lekarza ginekologa, jeśli opóźnienie wydaje ci się zbyt duże. Pomimo tego, że zażyłaś tabletkę po stosunku, może się okazać, że jednak doszło do zapłodnienia komórki jajowej.

Ponadto kolejne miesiączki po przyjęciu tabletki Escapelle czy EllaOne mogą okazać bardziej skąpe niż zwykle lub wręcz przeciwnie – bardziej obfite. Tego rodzaju zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą zdarzać się dość często. W niektórych przypadkach może także pojawiać się plamienie lub tzw. krwawienie międzymiesiączkowe. Objawy te po niedługim czasie powinny się uregulować.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne bez recepty – czy możliwe jest ich uzyskanie?

Stosowanie antykoncepcji po stosunku – czy każdy może z niej skorzystać?

Poza wymienionymi już sytuacjami, w których nie powinno się przyjmować tabletki „dzień po” po stosunku bez zabezpieczenia, istnieją jeszcze dodatkowe przeciwwskazania. Tabletka „po” a torbiel na jajniku – czy w takich okolicznościach działanie tabletek antykoncepcyjnych może zaszkodzić?

Niestety przy torbieli na jajniku nie każdą tabletkę „dzień po” będzie można zażyć. W pierwszej kolejności powinnaś oczywiście udać się na konsultację ginekologiczną. Tylko w ten sposób uzyskasz wiarygodne informacje, zalecenia oraz przeciwwskazania co do antykoncepcji awaryjnej. Czy po zastosowaniu tabletki „dzień po” skutki uboczne mogą okazać się groźne? Sprawdź najpierw, czym jest torbiel na jajniku.

Czym jest torbiel na jajniku?

Jest to patologiczna zmiana w obrębie jajnika, która w większości przypadków nie daje jednak oczywistych objawów, choć dotyka coraz więcej kobiet i to w różnym wieku. W większości przypadków ma raczej łagodny charakter, jednak zawsze kobiety z takim problemem powinny pozostawać pod stałą, regularną kontrolą lekarza. Zwykle torbiele w układzie rozrodczym wykrywane są właśnie podczas rutynowej wizyty ginekologicznej. Niestety, mogą znacząco wpływać na samopoczucie kobiety, co w połączeniu z klasyczną antykoncepcją hormonami czy antykoncepcją awaryjną po odbyciu stosunku płciowego może prowadzić do trudnych momentów.

Pamiętaj, że zmiany na jajnikach, takie jak torbiele, nie wywołują niemożności zajścia w ciążę i nie stanowią naturalnej antykoncepcji, jak niektórym paniom może się wydawać. Jeśli stosujesz regularną antykoncepcję, a jesteś w takiej sytuacji, porozmawiaj o tym z lekarzem. Kiedy bierzesz pod uwagę preparaty w ramach antykoncepcji awaryjnej, musisz także uwzględnić w swoich planach wizytę u ginekologa, ponieważ nie każdy środek będziesz mogła przyjmować.

Tabletka „dzień po” – skutki uboczne omówisz z lekarzem nawet online!

Konsultacja lekarska, a w jej wyniku uzyskanie recepty na zakup tabletki „dzień po”, jest możliwa nie tylko stacjonarnie w przychodni lekarskiej, ale także za pośrednictwem internetu. Jak wiadomo, środek należy przyjąć jak najszybciej po nieplanowanym współżyciu, dlatego bardzo liczy się tutaj czas.

W każdej chwili możesz zapisać się na e-Wizytę na jednym z portali oferujących takie usługi. Dowolnie wybierasz datę, godzinę oraz nazwisko specjalisty, z którym chcesz porozmawiać. We wskazanym terminie lekarz zadzwoni do ciebie, by omówić twój przypadek i ewentualnie wystawić e-Receptę. Dokument otrzymasz mailowo, a na numer telefonu dostaniesz specjalny kod dostępu, dzięki któremu wraz z podaniem numeru pesel w każdej aptece zrealizujesz receptę w takiej formie.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne nazwy – przykłady skutecznych środków dostępnych w sprzedaży

W trakcie rozmowy możesz omówić ze specjalistą wszystkie wątpliwości, przeciwwskazania, a także skutki uboczne związane z przyjęciem antykoncepcji awaryjnej, szczególnie jeśli stosujesz ją po raz pierwszy. Oczywiście nic nie zastąpi rozmowy z zaufanym specjalistą w cztery oczy, dlatego jeśli tylko będziesz mieć taką możliwość, omów dostępne opcje podczas konsultacji stacjonarnej.

Jeśli chodzi o tabletkę „dzień po”, skutki uboczne zależą od wielu indywidualnych czynników związanych z organizmem kobiety oraz jego podatnością na działanie poszczególnych substancji aktywnych zawartych w tego rodzaju preparatach. Poza niekomfortowymi bólami w różnych częściach ciała, nudnościami czy wymiotami, taka antykoncepcja może wpływać znacząco także na cykl miesiączkowy i to na różne sposoby. Nie wpadaj jednak w panikę, jeśli twój okres się spóźnia lub nie pojawia się w ogóle. Skonsultuj jednak swój przypadek w gabinecie lekarskim, bo choć tabletki „dzień po” są uważane za środek o wysokiej skuteczności, to zawsze pozostaje minimalne ryzyko nieplanowanej ciąży. Z tego powodu test ciążowy, a następnie rozmowa z ginekologiem będą zawsze jak najbardziej wskazane.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.