Uczulenie na pot – co to za przypadłość?

Uczulenie na pot oznacza nadmierną wrażliwość skóry na białko ludzkie występujące w pocie. Przypadłość ta dotyczy najczęściej młodych mężczyzn. Objawem są wykwity skórne o charakterze bąbli. Przeczytaj, jak sobie radzić […]

uczulenie na pot

Uczulenie na pot oznacza nadmierną wrażliwość skóry na białko ludzkie występujące w pocie. Przypadłość ta dotyczy najczęściej młodych mężczyzn. Objawem są wykwity skórne o charakterze bąbli. Przeczytaj, jak sobie radzić z uczuleniem!

Zapamiętaj!

  • Uczulenie na pot to głównie przypadłość młodych mężczyzn.
  • Objawem są wykwity skórne, bąble.
  • Symptomy mijają samoczynnie, jednak zaleca się schłodzenie ciała.
  • W terapii stosuje się leki przeciwalergiczne, uspokajające i zmniejszające potliwość.
  • Problem znika bezpowrotnie zazwyczaj po kilku latach. 

Uczulenie na pot – przyczyny

Uczulenie na pot nazywane jest pokrzywką cholinergiczną. Problem dotyczy najczęściej mężczyzn w wieku 15-25 lat, dlatego czasem można spotkać się z określeniem choroby młodych mężczyzn. Badania pokazują, że za powstawanie reakcji alergicznej odpowiedzialne jest białko będące składnikiem potu. Zjawisko nadmiernej wrażliwości na pot wciąż jest analizowane przez lekarzy. Odkryto, że acetylocholina, czyli związek wpływający na pracę gruczołów potowych, u chorych pobudza również produkcję histaminy, która odpowiada za wywoływanie reakcji alergicznej. 

Pojawieniu się objawów uczulenia, czyli pokrzywki, sprzyja wiele czynników zewnętrznych:

  • wysiłek fizyczny, np. związany z uprawianiem sportu;
  • wysoka temperatura otoczenia;
  • spożywanie ostrych i gorących dań;
  • zbyt gorąca kąpiel;
  • choroby przebiegające z wysoką gorączką;
  • zbyt ciasne i obcisłe ubrania;
  • stres i silne emocje.

Wszystkie te czynniki powodują wydzielanie potu, który działa drażniąco na skórę chorego.

Co ciekawe, zaobserwowano, że choroba samoczynnie znika po kilku latach. 

Uczulenie na pot – objawy

Gdy chory zaczyna się pocić, pojawiają się drobne bąble o średnicy do 4 mm, otoczone czerwoną obwódką. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby ciało pokryła pokrzywka. Pacjenci odczuwają silny świąd i potrzebę drapania. Może temu towarzyszyć pieczenie i zaczerwienienie. Zazwyczaj objawy znikają po kilkunastu, czasem kilkudziesięciu minutach. Reakcja alergiczna może oznaczać nie tylko charakterystyczny problem skórny, niekiedy chory cierpi także z powodu innych objawów – może pojawić się ból głowy, brzucha, biegunka, czy przyspieszona akcja serca.

Zobacz też  Objawy uczulenia na penicylinę. Sprawdź, czy masz alergię na antybiotyk!

Wysypka najczęściej pojawia się na klatce piersiowej, plecach, ale także pod pachami. W przypadku intensywnych objawów należy skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli pokrzywka występuje także na twarzy lub okolicy krtani. Chory zawsze może skontaktować się ze specjalistą przez internet. Podczas konsultacji lekarz wypisze receptę (e-recepta), może skierować na badania. Warto pamiętać, że ma także możliwość wypisać L4 online. Zawsze należy ustalić przyczynę problemów, pamiętając, że uczulenia mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Jak leczyć nadwrażliwość na pot?

Pierwszym krokiem jest diagnostyka. Trzeba jednak pamiętać, że bywa ona utrudniona w przypadku wszelkiego rodzaju uczuleń, nadwrażliwości. W terapii najczęściej stosowane są leki przeciwhistaminowe:

W niektórych przypadkach specjalista może zlecić środki uspokajające. Ratunkiem dla chorych mogą być także preparaty zmniejszające potliwość. W skrajnych przypadkach, gdy zastosowane leczenie nie przynosi rezultatów, podaje się syntetyczne androgeny.

Uczulenie na pot – jak zapobiegać?

Osoby, u których zdiagnozowano uczulenie na pot mogą starać się unikać sytuacji powodujących nadmierne pocenie się, np. zbyt intensywnych treningów, czy spożywania ostrych potraw. Jakie działania można podjąć, by ograniczyć ryzyko występowania nieprzyjemnych i męczących objawów?

  • Wziąć chłodny prysznic, np. po intensywnym wysiłku, przegrzaniu;
  • wybierać ubrania z tkanin przewiewnych, ubierać się odpowiednio do panujących warunków;
  • spożywać posiłki częściej, w mniejszych ilościach, unikać ostrych przypraw.

Jeśli poziom stresu jest bardzo wysoki, chory nie może poradzić sobie z problemem, konieczna może być psychoterapia. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do wycofania się z życia towarzyskiego, społecznego. Chory może potrzebować odpoczynku (zwolnienie lekarskie online) i wsparcia specjalisty.

Nadmierna potliwość to problem, z którym wiele osób nie umie sobie poradzić. Dodatkowe trudności pojawiają się w przypadku uczulenia na pot. Tego rodzaju zjawiska nie należy bagatelizować, zwłaszcza że często dotyczy bardzo młodych mężczyzn (okres dojrzewania). W przypadku zaobserwowania objawów należy skorzystać z porady lekarza.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.