» Strona główna » Ból » Ból korzonków – objawy zapalenia korzonków nerwowych, sposoby leczenia
Ból korzonków to dość powszechna przypadłość, z którą zmagają się ludzie niezależnie od wieku czy płci. Najczęstszą przyczyną choroby jest ucisk na korzenie nerwowe, choć symptomy bólowe mogą mieć również inne podłoże. Jak sobie radzić z takim bólem pleców?
Ból korzonków to zespół objawów, którymi określamy zapalenie korzonków, rwę kulszową czy zespoły korzeniowe. Tego rodzaju dolegliwości bólowe zwykle są jednostronne i ogniskują się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale mogą pojawić się również w górnych partiach ciała. Wszystko zależy od miejsca, w jakim nastąpił ucisk nerwu. Dodatkowo możemy mówić o czynnikach, które przyczyniają się do występowania tej dolegliwości. To między innymi siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej czy otyłość. Leczenie dolegliwości najczęściej polega na uśmierzaniu bólu, co nie znaczy, że pacjent powinien rezygnować z wizyty u lekarza.
Korzonki to potoczna nazwa korzeni nerwowych, które są przyczepione do rdzenia kręgowego i odchodzą od niego, wykorzystując przestrzenie pomiędzy kręgami. To bardzo delikatne struktury, pełniące ważną funkcję – odpowiadają między innymi za czucie oraz ruch. Każdy człowiek ma 31 par korzeni nerwowych, które po opuszczeniu kanału kręgosłupa splatają się ze sobą. W ten sposób tworzony jest na przykład splot lędźwiowo-krzyżowy – odchodzą od niego nerwy kończyny dolnej, czyli nerw udowy oraz nerw kulszowy. Ból korzonków zwykle kojarzony jest z dolegliwościami kręgosłupa lędźwiowego. W jego uśmierzeniu pomocne mogą okazać się środki apteczne, a do ich wykupu uprawnia recepta online.
W wielu przypadkach za ból korzonków odpowiedzialny jest ucisk nerwów rdzeniowych, od których odchodzi nerw kulszowy. W takiej sytuacji mówimy o rwie kulszowej, chociaż przyczyną mogą być również zwyrodnienia, dyskopatie, skolioza czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Dolegliwości bólowe w obrębie włókien nerwowych mogą być wywołane również przez różnego rodzaju przeciążenia kręgosłupa. Wpływa na to nie tylko brak ruchu, ale także nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń czy gwałtowny ruch. Często towarzyszy chorobom, takim jak infekcje wirusowe lub bakteryjne, zapalenia kości oraz stawów. To jednak nie wszystko, silny ból korzonków może być kamuflażem dla innych chorób, m.in.:
Jak długo trwa ból kręgosłupa wywołany przez korzonki? Zazwyczaj symptomy powinny minąć w ciągu kilku godzin od przyjęcia środków przeciwbólowych. Jeżeli jednak utrzymują się lub wręcz nasilają, konieczne będzie wezwanie pomocy. W przypadku zapalenia korzonków objawy powinny ustąpić samoistnie, a proces regeneracji zakończyć się po upływie 1-1,5 miesiąca. Za pewnością na początku niezbędne może okazać się pozostawanie w pozycji leżącej, co pozwoli odciążyć kręgosłup. W tym czasie niezbędne może okazać się L4 online. Nie wiadomo bowiem, jak długo potrwa atak, a to rozwiązanie pozwala otrzymać zwolnienie z obowiązków służbowych bez konieczności wychodzenia z domu.
Jak rozpoznać, że pacjent zmaga się z zapaleniem korzonków? Oczywiście jednym z najważniejszych symptomów jest ból. Występuje w dolnej części kręgosłupa, może też promieniować niżej – do pachwin, pośladków oraz kończyn. Warto zaznaczyć, że choroba może obejmować również splot ramienny. Wtedy stan zapalny dotyka korzonków szyjnych, ból promieniuje na kark, łopatki oraz klatkę piersiową. Należy zaznaczyć, że dolegliwość bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ból towarzyszący zapaleniu skutkuje ograniczeniem ruchomości, trudno jest się przemieszczać po domu, nie mówiąc już o dłuższych dystansach.
Ból w dolnej części pleców nie stanowi jedynych symptomów tej dolegliwości. Pacjenci skarżą się dodatkowo na mrowienie, drętwienie, utratę siły mięśniowej kończyn górnych lub dolnych, a także przykurcz mięśni przykręgosłupowych, a w konsekwencji jego skrzywienie. To jednak nie wszystko, ponieważ objawy nie zawsze dotyczą układu ruchu. Chorzy mogą zmagać się z gorączką, bólem głowy i stawów oraz kaszlem. Przypadłość łatwo w takiej sytuacji pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Niekiedy pojawiają się również trudności z oddawaniem moczu albo stolca. Taka sytuacja bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej.
Aby zdiagnozować ból korzonków, można zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do specjalisty. W tym celu najlepiej wybrać neurologa lub ortopedę. Poza tym warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Dzięki niemu pacjent może skupić się na rekonwalescencji – kluczową rolę gra tu bowiem odpoczynek. Wizyta lekarska rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Lekarz powinien wypytać o choroby przebyte, współistniejące, ważne jest również wykluczenie potencjalnych urazów.
Jeśli wywiad oraz badanie fizykalne nie dadzą jednoznacznych odpowiedzi, wtedy lekarz zleca badania laboratoryjne lub obrazowe. W przypadku niezidentyfikowanego bólu korzonków najczęściej wykonuje się RTG, rezonans magnetyczny albo tomografię komputerową. Poza tym warto wykluczyć choroby, które mogą być ukrytą przyczyną złego samopoczucia chorego. Mimo że w większości przypadków objawy ustępują samoczynnie, nie należy ich bagatelizować.
Leczenie korzonków polega przede wszystkim na stosowaniu środków, które powinny złagodzić ból. W tym celu chory przyjmuje leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. W początkowej fazie stosowane jest leczenie objawowe, więc w zupełności wystarczą preparaty dostępne bez recepty. Jednak jeżeli dyskomfort jest już zbyt duży, wtedy należy sięgnąć po mocniejsze środki. Poza tym bardzo często lekarz włącza leki rozluźniające mięśnie. W trakcie choroby są one bardzo mocno napięte, co powoduje ból krzyża. Bardzo ważne jest, by wobec chorych korzonków nie stosować samodzielnie farmakologii. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy w domu dostępne są mocniejsze środki przeciwbólowe.
Leczenie zapalenia korzonków w dużej mierze opiera się na łagodzeniu objawów. Dlatego warto stosować tylko sprawdzone preparaty, do których należą między innymi:
W przypadku korzonków sprawdzają się również metody niefarmakologiczne. Przede wszystkim należy odciążyć odcinek kręgosłupa, który został zaatakowany. Kiedy objawy są najbardziej dokuczliwe, trzeba leżeć. Natomiast gdy już się uspokoją, wówczas warto zdecydować się na fizjoterapię oraz rehabilitację. Specjaliści wykonują masaże oraz uczą ćwiczeń wzmacniających mięśnie. W celu zniwelowania bólu i powstrzymania nawrotu korzonków stosuje się też nagrzewanie lampą, krioterapię oraz laseroterapię.
W przypadku zwykłego bólu korzonków powinny wystarczyć nieinwazyjne metody oraz leczenie zachowawcze. Jednak jeżeli przyczyną dolegliwości są poważniejsze schorzenia kręgosłupa, wtedy konieczna bywa operacja. Przeprowadza się ją wtedy, kiedy ucisk na nerw jest tak silny, że powoduje objawy neurologiczne (np. niedowład). To kolejny argument, który przemawia za tym, by nie bagatelizować symptomów bólowych. W większości przypadków szybka reakcja minimalizuje ryzyko przeprowadzenia operacji.
Do najczęściej stosowanych domowych sposobów zalicza się przyjmowanie tabletek na korzonki, które dostępne są bez recepty. Niektórzy rozgrzewają również obolałe miejsce za pomocą plastrów, termoforu lub poduszki elektrycznej, a także sięgają po maści. Najczęściej jest to maść kamforowa lub tzw. maść końska. Jest to pomocne w łagodzeniu objawów rwy kulszowej. Natomiast na zapalenie korzonków polecane są chłodne kompresy. Według niektórych ulgę w bólu może przynieść akupunktura lub bańki – chociaż lepiej nie korzystać z tych metod na własną rękę.
Ból korzonków bardzo często wynika z zaniedbań profilaktyki schorzeń kręgosłupa oraz prowadzonego trybu życia. W tym przypadku wystarczą już drobne zmiany, by zmniejszyć ryzyko zachorowania. Przede wszystkim należy zadbać o aktywność fizyczną – nie trzeba od razu kupować karnetu na siłownię, na początek wystarczą energiczne spacery albo pływanie. Pozwoli to poprawić kondycję oraz zrzucić zbędne kilogramy. Można to zrobić, zmieniając swój jadłospis, w czym z pewnością pomoże dietetyk. Warto również zmienić materac na nieco bardziej twardy, co powinno polepszyć jakość snu.
Osoby, które zmagają się z bólem korzonków, wiedzą, jak ta przypadłość może utrudnić życie. Dlatego nie warto cierpieć, czekając, aż sam ustąpi. Warto spróbować sprawdzonych metod leczenia bólu, a przede wszystkim pozwolić sobie na wypoczynek.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.