Ból z tyłu kolana – przyczyny i leczenie

Ból z tyłu kolana przez wiele osób jest bagatelizowany. Zwykle dolegliwości kładzione są na karb przeciążenia, które mogło pojawić się na przykład po intensywnym treningu. Tymczasem nie zawsze świadczy o błahej kontuzji – może być objawem poważnej choroby.

ból z tyłu kolana

Zazwyczaj ból z tyłu kolana rzeczywiście jest wynikiem przeciążenia lub urazu. Nie można go jednak całkowicie zlekceważyć, ponieważ w ten sposób dają o sobie znać m.in. torbiele, stany zapalne ścięgien oraz mięśni, a także zwyrodnienia stawu kolanowego. Te wszystkie przypadłości wymagają leczenia, więc nie warto odkładać konsultacji lekarskiej.

Ból z tyłu kolana – co warto wiedzieć?

Tylna część kolana to inaczej okolica podkolanowa. Związane z nią dolegliwości bólowe pacjenci często określają jako ból z tyłu kolana, ból za kolanem, ból poniżej kolana po zewnętrznej stronie czy ból pod kolanem. Takie nazewnictwo z pewnością nie jest precyzyjne, tym bardziej że może oznaczać różne przyczyny. Najczęściej powodem są stany zapalne mięśni i ścięgien stawu kolanowego, urazy, torbiele oraz zwyrodnienia rzepki. W takich sytuacjach w uśmierzeniu silnego bólu pomocna okazać się e-recepta.

Torbiel Bakera oraz inne częste przyczyn bólu kolana

Etiologia bólu w dole podkolanowym jest bardzo zróżnicowana. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się torbiel Bakera, zapalenia mięśni oraz oczywiście urazy. Bardzo często są wynikiem kontuzji, będących konsekwencją intensywnych treningów. Jednak nierzadko utrudniają funkcjonowanie na tyle, że pacjenci decydują się na L4 online. Wypoczynek i regeneracja to dobry sposób na odzyskanie sprawności oraz dojście do pełni sił.

Ból z tyłu kolana a torbiel Bakera

Torbiel Bakera, nazywana też torbielą podkolanową, to jedna z częstszych dolegliwości w obrębie stawu. Jest guzek wypełniony płynem, zlokalizowany w dole podkolanowym. Torbieli zazwyczaj towarzyszy obrzęk, który ogranicza ruchomość kończyny. Pacjent ma problem z wyprostowaniem kolana. Wypełniona płynem torbiel Bakera może występować u osób stosujących intensywne treningi, zmagających się z nadwagą i otyłością, a także jako powikłanie stanu zapalnego kolana.

Zobacz też  Ból gardła – przyczyny, objawy i leczenie

Stany zapalne ścięgien

Ból z tyłu kolana doskwiera również wtedy, kiedy w wyniku obciążenia pojawiają się stany zapalne ścięgien. Na tego typu dolegliwości narażone są osoby, które intensywnie trenują z dużymi obciążeniami, a także zmagający się otyłością i nadwagą. Najczęściej dochodzi do:

  • zapalenia ścięgna mięśnia podkolanowego, do którego dochodzi m.in. w wyniku przetrenowania;
  • zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego uda, do którego dochodzi w wyniku powtarzalnych czynności (np. jazdy na rowerze lub biegania)
  • zapalenia ścięgna mięśnia brzuchatego łydki.

Ból z tyłu kolana a uraz łąkotki

Łąkotka jest strukturą niezwykle ważną dla stawu kolanowego. Pełni bowiem funkcję amortyzującą – ułatwia jego zginanie, a tym samym chodzenie. Jednak uszkodzenie łąkotki bocznej skutkuje nie tylko bólem z tyłu kolana, lecz także pojawieniem się uczucia niestabilności. Problemy z układem ruchu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zwykle warto odciążyć kończynę i skorzystać z możliwości wypoczynku, jaką daje zwolnienie lekarskie online.

Rzadziej występujące przyczyny bólu z tył kolana

Wyżej wymienione dolegliwości stanowią najczęstsze przyczyny bólu stawu kolanowego. Warto jednak wspomnieć o innych – mimo że nie tak częstych – przypadkach, które również zaburzają pracę stawów kończyn dolnych:

  • tętniak tętnicy podkolanowej;
  • zakrzepica żył głębokich;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów;
  • choroby metaboliczne, np. dna moczanowa.

Ból pod kolanem przy zginaniu i prostowaniu nogi

Niekiedy na przyczynę bólu wskazuje nie tylko jego lokalizacja, ale również sytuacja, w jakiej jest odczuwany. Jeżeli pojawia się podczas zginania kolana oraz jego ponownego prostowania, może wskazywać na stan zapalny albo torbiel Bakera. Kiedy ból jest odczuwany jako mocny i silny, konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza.

Ból kolana przy kucaniu

Ból nóg przy kucaniu wskazuje na zapalenie mięśnia kolanowego albo dwugłowego uda. Dyskomfort występuje również przy próbie zgięcia kolana. Powodem zwykle jest przeciążenie w wyniku zbyt intensywnego treningu. Najczęściej dotyczy osób, które uprawiają kolarstwo lub biegi.

Zobacz też  Ból ścięgna Achillesa. Przyczyny, objawy i leczenie

Ból okolicy podkolanowej przy chodzeniu

Ból z tylu kolana może mieć miejsce także podczas chodzenia, co jest wynikiem nadmiernego obciążenia stawu. Nie zawsze dochodzi do tego przez intensywny trening. Częściej winę ponosi źle dobrane obuwie czy nieprawidłowa technika biegania. Wówczas w okolicy kolana dochodzi do mikrourazów, czego konsekwencją są stany zapalne.

Diagnostyka dolegliwości bólowych stawu kolanowego

Ból zarówno z tyłu, jak i z przodu kolana zawsze trzeba skonsultować ze specjalistą. Pierwszym wyborem będzie lekarz pierwszego kontaktu, który może skierować pacjenta do ortopedy. Wizyta zaczyna się od zebrania wywiadu oraz przeprowadzania badania palpacyjnego. Oceniany jest stan kolana, rodzaj bólu (nagły ból, rwący ból czy może piekący ból kolana) i jego lokalizacja. To wszystko jest istotne dla postawienia prawidłowej diagnozy. Niezbędne mogą okazać się badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub artroskopia. Dzięki nim można ocenić, jakie zmiany zaszły w stawie kolanowym.

Leczenie bólu z tyłu kolana

Leczenie bólu z tyłu kolana zwykle zaczyna się od złagodzenia dyskomfortu. W tym celu lekarz może przepisać leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Późniejsze postępowanie uzależnione jest od postawionej diagnozy. Jeżeli powodem było nadwyrężenie, zalecana jest fizjoterapia. Natomiast w przypadku nagromadzenia się płynu, wtedy zwykle przeprowadza się punkcję.

Leki, które mogą uśmierzyć ból

Kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe, warto zastosować sprawdzone leki, które je uśmierzą. Wśród polecanych środków znajdują się między innymi:

Zabiegi fizjoterapeutyczne na ból z tyłu kolana

Na dolegliwości związane z kolanem najczęściej stosowana jest fizjoterapia, ponieważ wspiera proces gojenia. Łagodzi zarówno ból z tyłu kolana, jak i zmniejsza stan zapalny. W tym celu stosuje się różne metody – ultradźwięki, miejscową krioterapię, elektroterapię czy pole magnetyczne. Bardzo często są one łączone, by dać jeszcze lepszy efekt. W przypadku gdy dochodzi do obrzęku, można wypróbować na przykład kąpiele siarkowe, hirudoterapię, flossing oraz terapię manualną.

Zobacz też  Ból oka – przyczyny, objawy i leczenie

Domowe sposoby na ból z tyłu kolana

Ulgę w bólu przynoszą również domowe sposoby – nie można nimi jednak zastąpić konsultacji medycznej! Warto natomiast potraktować je jako wsparcie profesjonalnego leczenia. W tym przypadku najskuteczniejsze okazują się chłodne okłady oraz kąpiele z dodatkiem soli Epsom. Można również wdrożyć bardziej zbilansowaną dietę, bogatą w składniki mineralne. To wszystko sprzyja rekonwalescencji.

Ból z tyłu kolana często spowodowany jest przeciążeniem stawu. Mimo to, kiedy pojawi się dyskomfort, nie warto czekać, aż dolegliwości się nasilą. Niekiedy przyczyną jest poważniejsza przypadłość, wymagająca szybkiej reakcji specjalisty.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.