Amitriptylinum VP

Amitriptylinum VP - opis i informacje o leku

Potrzebujesz wizyty lekarskiej na już? Wykup konsultację ze specjalistą i odbierz swoją e-receptę w kilka minut na telefon!

Zdiagnozowano u Ciebie depresję? A może zmagasz się z silnymi bólami neuropatycznymi? Dowiedz się jak z takimi dolegliwościami radzi sobie preparat Amitriptylinum VP. Jeśli masz pytania, zamów teleporadę na naszym portalu medycznym, w trakcie której możesz otrzymać e-receptę na lek Amitriptylinum VP.

Co to jest lek Amitriptylinum VP i na co się go stosuje?

Preparat trójpierścieniowy na depresję Amitriptylinum VP to lek, który pomaga również w terapii bólów głowy na tle napięciowym i migrenowym (bóle neuropatyczne) u osób dorosłych. Przepisuje się go także w leczeniu moczenia nocnego u dzieci starszych niż 6 lat pod warunkiem, że inne metody leczenia zawiodły. Można go otrzymać na receptę w 2 dawkach – 10 i 25 mg. Produkowany jest w formie tabletek powlekanych z wysoką zawartością substancji czynnej w postaci amitryptyliny, która wykazuje działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwbólowe i uspokajające. Lek działa również cholinolitycznie, rozszerzając źrenice, opóźniając ruchy perystaltyczne jelit, rozszerzając oskrzela, wpływając na podwyższenie temperatury ciała pacjenta, zmniejszając emisję gruczołów i intensyfikując pracę ośrodkowego układu nerwowego.

Dawkowanie tabletek Amitriptylinum VP

O schemacie przyjmowania leku doustnego Amitriptylinum VP decyduje lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, objawy towarzyszące chorobie oraz ryzyko wystąpienia u niego skutków ubocznych w związku ze stosowaniem preparatu. Zazwyczaj na początku leczenia ustala się mniejszą dawkę, a potem sukcesywnie zwiększa się ją do momentu osiągnięcia ilości, która skutecznie odpowiada na potrzeby zdrowotne pacjenta. W przypadku terapii antydepresyjnej u osób dorosłych początkowa dawka wynosi zwykle 25 mg i stosuje się ją 2 razy w ciągu doby. Jeśli pacjent odpowiada dobrze na leczenie, wówczas specjalista może stadialnie zwiększać dawkowanie do poziomu granicznego – 2 dawek o łącznej wartości 150 mg. Leczenie bólów na tle neuropatycznym i napięciowym lub kontrolne zapobieganie napadom migrenowym rozpoczyna się przyjmowaniem dawki 10 lub 25 mg leku raz dziennie – wieczorem (choć dawka może osiągnąć nawet 75 mg na dobę). Jeśli konieczne jest zastosowanie jeszcze większej dawki, np. 100 mg, wtedy niezbędne może być zwiększenie wizyt kontrolnych. Podczas terapii moczenia nocnego u dzieci należy pamiętać, że w ich przypadku wielkość dawki zależy od wieku. Dzieci w przedziale wiekowym 6-10 lat mogą przyjmować 10-20 mg leku, natomiast dzieci od 11 roku życia stosują już 25-50 mg na dzień. U nich wskazane jest przyjmowanie preparatu na godzinę przed snem.

Kiedy stosowanie leku Amitriptylinum VP nie jest wskazane?

Ze względu na możliwe ryzyko zdrowotne pacjenta lub duże prawdopodobieństwo wystąpienia u niego działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leku Amitriptylinum VP, nie zaleca się jego przyjmowania u osób, które zmagają się z chorobami serca lub układu krążenia. Pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową powinni pamiętać, że w ich przypadku stosowanie preparatu w początkowym etapie może wiązać się z rozwojem tzw. fazy maniakalnej. Ponadto przeciwwskazaniami lub czynnikami nakazującymi pacjentowi zachowanie szczególnej ostrożności podczas terapii lekiem Amitriptylinum VP mogą być: padaczka, jaskra, problemy z wydalaniem moczu, powiększona prostata, schorzenia tarczycy, schizofrenia, choroby wątrobowe, zwężenie odźwiernika i porażenna niedrożność jelit oraz cukrzyca. Zdarza się, że podeszły wiek pacjenta i jego choroby współistniejące nasilają pojawienie się skutków ubocznych.

Amitriptylinum VP – działania niepożądane

Tak jak inne farmaceutyki, również lek Amitriptylinum VP może wywoływać skutki uboczne. Warto jednak pamiętać, że nie każdy pacjent, który stosuje ten preparat może ich doświadczyć. Przed rozpoczęciem leczenia tym farmaceutykiem należy zapoznać się z ulotką producenta, w której wymienione zostały działania niepożądane, które mogą wystąpić u osoby zażywającej Amitriptylinum VP. Bardzo często pacjenci przyjmujący tabletki przeciwdepresyjne Amitriptylinum VP spotykają się z występowaniem u nich następujących działań niepożądanych: senności i zmęczenia, bólów i zawrotów głowy, nieregularnego bicia serca, drgawek różnych części ciała, niedociśnienia, suchości w ustach i zatkanego nosa, trudności z wydalaniem, nudności, wzmożonego pocenia się, przybrania na wadze czy agresji. Zdarza się, że osoba w trakcie terapii preparatem Amitriptylinum VP doświadcza skutków ubocznych takich jak: zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia wymowy, problemy w sferze seksualnej, nadmierne pragnienie, zmiany smaku, mrowienie lub drętwienie kończyn, rozszerzenie źrenic, stany lękowe i stany niepokoju, wymioty i biegunka, zaburzenia czynności wątroby, itp. Pacjent powinien koniecznie zwrócić się do lekarza w przypadku wystąpienia: niewyraźnego widzenia, bólu gałki ocznej, problemów z układem krążenia, wymiotów, zaparć, wzdęcia, a przede wszystkim zachowań i myśli samobójczych.


Amitriptylinum VP (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwdepresyjny Substancja czynna: amitryptylina Dawka: 10 / 25 mg Opakowanie: 60 tabletek



Potrzebujesz wizyty lekarskiej na już? Wykup konsultację ze specjalistą i odbierz swoją e-receptę w kilka minut na telefon!