Venlectine

Venlectine - opis i informacje o leku

Kończy Ci się opakowanie leku i potrzebujesz nowej recepty? Zamów konsultację z e-receptą bez wychodzenia z domu!

Depresja to poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Dlatego w jej przypadku warto postawić na sprawdzoną farmakologię polecaną przez specjalistów. Przeczytaj o tym, jak wygląda terapia przy użyciu leku Venlectine. Myślisz, że może to być preparat dla Ciebie? Sprawdź to i umów się na konsultację lekarską online u naszego specjalisty.

Wskazania do stosowania leku Venlectine

Preparat Venlectine jest zalecany przez specjalistów w leczeniu incydentów nasilonej depresji i w zapobieganiu powtarzania się tych stanów, a także w terapii ogólnych zaburzeń na tle lękowym, fobii społecznych oraz lęku napadowego z towarzyszącą mu agorafobią lub bez niej. Ponieważ o rozpoczęciu kuracji tym lekiem decyduje lekarz, jest to preparat dostępny wyłącznie na receptę. Należy go stosować pod ciągłą kontrolą specjalisty.

Venlectine – skład kapsułek i ich działanie

Venlectine to preparat antydepresyjny złożony m.in. z substancji czynnej w postaci wenlafaksyny, której działanie polega na intensyfikacji niektórych neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym pacjenta oraz na wyhamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Po podaniu doustnym wenlafaksyna bardzo dobrze się wchłania do organizmu, dlatego nie jest konieczna rezygnacja ze spożywania pokarmu podczas jej zażywania. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 5,5 godziny od podania i jest metabolizowana w wątrobie, a wydalana przez nerki.

Kiedy stosowanie kapsułek Venlectine jest wykluczone?

W przypadku kiedy chory jest uczulony lub wykazuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu Venlectine nie może go stosować. Ponadto nie można przyjmować go równolegle z nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). W takiej sytuacji konieczne jest opóźnienie wdrożenia leku Venlectine o 14 dni od momentu odstawienia inhibitorów MAO. Natomiast w przypadku powrotu do stosowania inhibitorów MAO można to zrobić dopiero po upływie 7 dni od zaniechania korzystania z wenlafaksyny. Leku Venlectine nie można również stosować w leczeniu farmakologicznym dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia oraz kobiet w ciąży (chyba, że lekarz prowadzący stwierdzi inaczej). Szczególną ostrożność podczas stosowania tego preparatu powinny zachować osoby z problemami wzrokowymi, chorobami współistniejącymi (np. cukrzycą, chorobą wieńcową), po przebytym zawale serca, z napadami drgawek, odwodnione oraz seniorzy. W trakcie lekoterapii nie należy spożywać alkoholu.

Dawkowanie leku Venlectine

Depresja to poważna choroba, która często wiąże się z podwyższonym ryzykiem pojawienia się u pacjenta myśli, a nawet prób samobójczych. Może utrzymywać się ono nawet do chwili pełnego wyzdrowienia. Dlatego leczenie preparatem Venlectine może być długotrwałym procesem, a pierwsze rezultaty terapii mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach stosowania leku, a nawet później. Dlatego podczas lekoterapii przy użyciu Venlectine chory powinien pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarską. Venlectine to kapsułki twarde o przedłużonym uwalnianiu. Stosuje się je doustnie. Nie należy przekraczać dawek zaleconych przez lekarza, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku wątpliwości dotyczących odpowiedniego stosowania preparatu warto skonsultować się z lekarzem. O dawkowaniu leku Venlectine decyduje lekarz. Jednak zazwyczaj leczenie dużych epizodów depresyjnych polega na zażywaniu raz na dobę dawki w wymiarze 75 mg. Jeśli zachodzi taka konieczność, specjalista może zwiększać dawkę co 2 tygodnie. Maksymalna możliwa dawka preparatu to 375 mg na dobę. Terapia trwa przynajmniej kilka miesięcy, a po wyleczeniu pacjenta istnieje prawdopodobieństwo kontynuacji przyjmowania leku jeszcze przez co najmniej pół roku. Podobnie jest w przypadku zaburzeń lękowych i fobii społecznych (tutaj maksymalna dawka wynosi jednak 225 mg na dobę). Ważne, aby w okresie leczenia pacjent przebywał pod stałą kontrolą lekarską. Nie wolno samodzielnie modyfikować przyjmowanych dawek i przerywać terapii.

Czy Venlectine wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Ponieważ preparaty psychoaktywne, takie jak Venlectine, mogą negatywnie wpływać na zdolność właściwej oceny, sprawność motoryczną i szybką reakcję, a także zaburzać sprawność psychoruchową, może to oddziaływać również na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dlatego przed rozpoczęciem tych czynności zaleca się, by pacjent upewnił się, że może je wykonywać.

Czy w okresie stosowania leku Venlectine mogą wystąpić skutki uboczne?

Tak, Venlectine, jak każdy lek, może doprowadzić do wystąpienia u pacjenta działań niepożądanych. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego mogą one wystąpić. Często korzyści związane z przyjmowaniem tego preparatu są większe niż ryzyko związane ze skutkami ubocznymi. Najczęściej osoby stosujące kapsułki Venlectine doświadczają nieprzyjemnych objawów, takich jak: suchość w jamie ustnej, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, nadmierna potliwość, wysokie stężenie cholesterolu we krwi, spadek wagi, zmniejszenie apetytu, bezsenność, nadmierna nerwowość, drżenie ciała, problemy ze wzrokiem, nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, zaparcia i biegunka, częstomocz, problemy z potencją. Ponadto u chorego mogą występować poważniejsze dolegliwości związane z układem krwionośnym i pokarmowym. Dlatego niepokojące objawy należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi.


Venlectine (kapsułki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na depresję Substancja czynna: wenlafaksyna Dawka: 37,5 / 75 / 150 mg Opakowanie: 28 / 56 kapsułek



Kończy Ci się opakowanie leku i potrzebujesz nowej recepty? Zamów konsultację z e-receptą bez wychodzenia z domu!