ApoSerta

ApoSerta - opis i informacje o leku

Potrzebna Ci nowa recepta, ale nie masz kontaktu z lekarzem? Zapisz się na szybkie e-konsultacje medyczne w naszym serwisie i skorzystaj z fachowej pomocy!

Leczysz się na depresję i szukasz skutecznego leku, który pomoże Ci zwalczyć jej objawy? A może Twoje dziecko zmaga się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi i potrzebujesz sprawdzonej pomocy farmakologicznej? Dowiedz się więcej o działaniu leku ApoSerta do stosowania doustnego. Masz pytania? Skorzystaj z opcji teleporady ze specjalistą, podczas której zamówisz również e-receptę na preparat ApoSerta.

Co to jest lek ApoSerta i jak działa?

Tabletki doustne ApoSerta, zawierające sertralinę, łagodzą objawy depresji i stanów lękowych u dorosłych pacjentów, a także zwalczają zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u dzieci oraz młodzieży od 6 roku życia. W aptekach dostępne są 2 warianty dawkowania tego leku i można otrzymać je tylko na receptę. Preparat stosuje się w terapii długoterminowej. Zawarta w leku sertralina, która jest silnym lekiem z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, działa na ośrodkowy układ nerwowy, blokując powrotny transport serotoniny do środka komórki nerwowej. Takie działanie ma wpływ na wzrastanie poziomu neuroprzekaźnika, a w konsekwencji – na odwrócenie następstw nasilenia depresji i zaburzeń na tle lękowym. Substancja czynna wstrzymuje również przesyłanie noradrenaliny i dopaminy w ludzkim mózgu.

Dla kogo przeznaczony jest lek ApoSerta?

Wskazaniem do przyjmowania tabletek ApoSerta jest leczenie zaburzeń psychicznych u osób dorosłych, takich jak: depresja i jej nawroty, lęki napadowe, zespół lęku społecznego, zespół stresu pourazowego, a także zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych zarówno u pacjentów dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży pomiędzy 6 a 17 rokiem życia. O konieczności stosowania leku w zwalczaniu powyższych dolegliwości zawsze decyduje specjalista. Dlatego lek ten można zakupić wyłącznie w drodze okazania ważnej recepty.

Dawkowanie leku ApoSerta

Długość i częstotliwość dawkowania leku ApoSerta ustala lekarz w oparciu o postawioną diagnozę, ogólny stan zdrowia i potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u chorego. Należy zaznaczyć, że preparat ten przeznaczony jest do długoterminowego leczenia objawów depresyjnych i lękowych. Dlatego nie można samodzielnie modyfikować i przerywać prowadzonej terapii. Leczenie depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dorosłych pacjentów zazwyczaj polega na stosowaniu dawki wynoszącej 50 mg na dobę, choć czasem lekarze decydują o jej zwiększeniu o 50 mg co tydzień, aż do uzyskania maksymalnej dawki 200 mg na dobę. Lęki napadowe, zespół leku pourazowego i zespół lęku społecznego leczy się przy pomocy początkowej dawki 25 mg na dobę, która po tygodniu zwiększa się do 50 mg na dobę. Jeśli specjalista uzna to za zasadne, może stopniowo zwiększać dawkę leku, aż do maksymalnych 200 mg przyjmowanych w ciągu dnia. Z leku ApoSerta mogą korzystać dzieci w wieku 6-17 lat, u których prowadzi się terapię zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. W ich przypadku zalecana początkowa dawka preparatu wynosi 25 mg na dobę i może być zwiększona do 50 mg na dobę, a nawet do 200 mg na dobę – jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kto nie powinien stosować tabletek ApoSerta?

Leku ApoSerta nie powinny przyjmować osoby uczulone lub nadwrażliwe na substancję czynną lub substancje pomocnicze będące składnikami tego preparatu. Ponadto kluczowe znaczenie ma to, czy pacjent w przeszłości lub obecnie stosuje inhibitory moniaminooksydazy lub podobne leki, a także pimozyd, który zażywa się np. w terapii psychozy. Jeśli tak, wówczas nie powinien stosować tabletek ApoSerta. Bezpieczeństwo przyjmowania leku ApoSerta powinno być skonsultowane z lekarzem w przypadku, kiedy chory miewa ataki padaczkowe, myśli samobójcze, zmaga się z chorobą dwubiegunową lub schizofrenią, ma zespół serotoninowy lub niskie stężenie sodu we krwi, cierpi na choroby wątroby, cukrzycę, zaburzenia krwotoczne, ma problemy ze wzrokiem lub choroby serca. Porady lekarskiej powinna zasięgnąć także kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią.

Skutki uboczne terapii lekiem ApoSerta

W czasie kuracji przy użyciu leku ApoSerta u pacjenta mogą wystąpić określone skutki uboczne, do których zaliczyć można, np. problemy z zasypianiem lub nadmierną senność, bóle lub zawroty głowy, nudności, biegunkę, suchość jamy ustnej, problemy z potencją, ogólne zmęczenie. Czasem u chorego mogą pojawić się: zaburzenia apetytu i smaku, drżenie ciała, zaburzenia koncentracji, problemy ze wzrokiem, objawy przeziębienia (osłabienie, gorączka, ból gardła i katar), szum lub dzwonienie w uszach, nasilone objawy depresyjne, spadek libido, problemy natury gastrycznej, kołatanie serca, wzmożona potliwość, zmiany skórne, bóle mięśniowe i stawowe, itp. Z tego powodu przed rozpoczęciem stosowania leku wskazane jest zapoznanie się z ulotką z jego opisem dołączoną do opakowania, a w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.


ApoSerta (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwdepresyjny Substancja czynna: sertralina Dawka: 50 / 100 mg Opakowanie: 30 tabletek



Potrzebna Ci nowa recepta, ale nie masz kontaktu z lekarzem? Zapisz się na szybkie e-konsultacje medyczne w naszym serwisie i skorzystaj z fachowej pomocy!