Clonazepam

Clonazepam - opis i informacje o leku

Wizyta lekarska bez rejestracji i długich kolejek? To możliwe! Zamów poradę lekarską online i uzyskaj diagnozę bez wychodzenia z domu!

Rozważasz leczenie zaburzeń lękowych przy pomocy farmakologii? Szukasz skutecznego preparatu na problemy z bezsennością, który polecają specjaliści? Przeczytaj o tym, w jakich przypadkach sprawdza się silny lek psychotropowy Clonazepam. Skontaktuj się z lekarzem w gabinecie medycznym online i dowiedz się, czy istnieją wskazania do stosowania tego preparatu przez Ciebie.

W jakim celu stosuje się Clonazepam?

Lek psychotropowy Clonazepam z substancją czynną w postaci klonazepamu w składzie stosuje się w leczeniu depresji, psychoz, stanów lękowych, zaburzeń snu i innych problemów związanych z układem nerwowym człowieka. Preparat ten można otrzymać wyłącznie z przepisu lekarza. Po przyjęciu Clonazepamu dość szybko pacjent doświadcza działania nasennego, rozluźniającego i przeciwlękowego. Ponadto ten środek medyczny skutecznie zwalcza objawy padaczki oraz nasilonego napięcia nerwowego, które skutkuje tikami i dokuczliwymi skurczami mięśniowymi.

Clonazepam – dawkowanie

Ponieważ Clonazepam to lek psychotropowy, wykazujący silne działanie uspokajające i nasenne, należy przyjmować go ściśle według zaleceń specjalisty oraz pod jego nadzorem, a także zachowywać wszelkie środki ostrożności w celu zapobiegania ewentualnemu przedawkowaniu tego specyfiku. Lek można uzyskać w formie tabletek i kropli do stosowania doustnego, ale istnieje również możliwość jego podawania w postaci iniekcji (w przypadku leczenia padaczki) lub pozajelitowo w warunkach szpitalnych. Na dawkowanie preparatu wpływ mają nie tylko dolegliwości chorobowe, ale również stan fizyczny pacjenta, jego wiek i waga. Zazwyczaj leczenie Clonazepamem w tabletkach rozpoczyna się od przyjmowania możliwie najmniejszych dawek, nie przekraczających 1,5 mg, maksymalnie 3 razy na dobę i zwiększa się je sukcesywnie, biorąc pod uwagę reakcję organizmu na terapię. Dawka podtrzymująca to zwykle od 4 do 8 mg przyjmowanych dobowo. W przypadku chęci zakończenia farmakoterapii trzeba pamiętać, że leku nie można odstawić nagle, lecz należy stopniowo zmniejszać jego ilość, aż do momentu całkowitej rezygnacji z jego przyjmowania.

Kiedy stosowanie Clonazepamu jest wykluczone?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku Clonazepam jest stan ciąży oraz karmienia piersią, ponieważ jego działanie może wpłynąć na pojawienie się u dziecka m.in. objawów hipotermii, niedociśnienia, a nawet problemów oddechowych. Wyjątek stanowią przypadki, w których przyjmowanie tego leku jest naprawdę niezbędne dla zachowania pełnego zdrowia psychicznego kobiety. Ponadto unikać stosowania Clonazepamu powinny osoby mające alergię lub nadwrażliwość na substancję czynną bądź inne składniki zawarte w leku oraz pacjenci zmagający się z zaburzeniami czynnościowymi wątroby lub nerek, niewydolnością oddechową, porfirią bądź jaskrą. W przypadku seniorów powyżej 65 roku życia podawanie tego leku powinno wiązać się z wyższą koniecznością, którą nie jest np. leczenie zwykłych problemów ze snem.

Clonazepam a skutki uboczne terapii

Lek psychotropowy Clonazepam może powodować u osoby go stosującej szereg działań niepożądanych, do których zalicza się m.in. nadmierną senność, długotrwałe wrażenie zmęczenia, zawroty i bóle głowy, niedociśnienie tętnicze, problemy z koordynacją ruchową i dezorientację, nudności, zaparcia, biegunkę, a także problemy ze wzrokiem. W przypadku długotrwałego stosowania leku Clonazepam możliwe jest powstanie uzależnienia, a jeśli pacjent przerwie kurację w sposób gwałtowny – mogą u niego wystąpić dolegliwości odstawienne, np. halucynacje, nadmierne pobudzenie, drgawki, itp. Dlatego ważne jest to, aby w przypadku pojawienia się uciążliwych skutków ubocznych, pacjent natychmiast zgłosił się do specjalisty, który zadecyduje o tym, w jaki sposób ma być kontynuowane jego leczenie.

Jakie środki ostrożności należy zachować podczas kuracji lekiem Clonazepam?

W okresie stosowania leku Clonazepam trzeba pamiętać, że wykluczone jest spożywanie alkoholu, ponieważ może on nasilić działanie preparatu. Jeśli pacjent planuje przerwać lub zakończyć farmakoterapię, nie może tego zrobić nagle, lecz powinien odstawiać lek etapowo poprzez regularne zmniejszanie zażywanych dawek. Ponadto zabrania się łączenia Clonazepamu z innymi lekami o właściwościach nasennych, antydepresyjnych, przeciwdrgawkowych i przeciwpsychotycznych, a także z preparatami, które zwiotczają mięśnie oraz z antykoncepcją hormonalną. Takie środki mogą bowiem zwiększyć toksyczność Clonazepamu lub lek ten może osłabić ich działanie przez co nie będą one skuteczne. Z tego względu ważne jest, aby pacjent poinformował swojego lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach – zarówno wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej. Ponieważ Clonazepam może prowadzić do wystąpienia problemów z koncentracją lub nadmierną sennością, podczas kuracji tym preparatem zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługiwanie maszyn.


Clonazepam (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwdepresyjny / przeciwlękowy Substancja czynna: klonazepam Dawka: 0,5 / 2 mg Opakowanie: 30 tabletek



Wizyta lekarska bez rejestracji i długich kolejek? To możliwe! Zamów poradę lekarską online i uzyskaj diagnozę bez wychodzenia z domu!