Citabax

Citabax - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Citabax to lek przeciwdepresyjny, występujący w postaci tabletek. Substancją czynną antydepresanta Citabax jest bromowodorek cytalopramu. Citabax dostępny jest wyłącznie na receptę, którą wygodną drogą internetową można uzyskać bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy wypełnić formularz dotyczący stanu zdrowia pacjenta, który następnie trafi do odpowiedniego lekarza. Na podstawie zebranych informacji możliwe jest wystawienie e-recepty, którą pacjent może okazać w aptece.

W jakim celu stosuje się Citabax?

Citabax stosuje się w leczeniu depresji oraz zespołu lęku napadowego. Zapobiega także kolejnym nawrotom depresji. Zawiera cytalopram będący silnym selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny.

Citabax – na czym polega działanie substancji czynnej leku?

Cytalopram należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jego działanie polega na blokowaniu transportu serotoniny z powrotem do komórki nerwowej. Dzięki temu poziom serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym wzrasta i pomaga przywrócić poprawną równowagę związków chemicznych w mózgu, zachwianą przez depresję.

Citabax – co znajduje się w składzie leku?

W jednej kapsułce leku Citabax znajduje się 10 mg, 20 mg lub 40 mg substancji czynnej, czyli cytalopramu. W składzie preparatu występują też substancje pomocnicze, w tym m.in.: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna czy stearynian magnezu.

Jak należy przyjmować i dawkować lek Citabax?

Citabax może być przyjmowany o każdej porze dnia i niezależnie od zażywania pokarmu. Lek występuje w formie tabletek, które spożywa się doustnie, połyka w całości i popija wodą. Nie zaleca się rozgryzania kapsułek ze względu na nieprzyjemny, gorzki smak. Citabax przyjmowany powinien być raz dziennie, zazwyczaj w dawce o wielkości 20 mg. W uzasadnionych przypadkach dawka może być zwiększona do 40 mg. Natomiast leczenie zaburzeń lękowych powinno się zacząć od dawki 10 mg na dobę i taką dawkę początkową przyjmować przez tydzień. W późniejszym okresie zwiększa się dozę do 20 mg bądź 30 mg. Maksymalna dawka dobowa to 40 mg.

Kiedy pojawią się efekty zażywania leku Citabax?

Efekty stosowania leku Citabax mogą pojawić się w różnym okresie w zależności od każdego indywidualnego przypadku. Zazwyczaj poprawa stanu pacjenta następuje po kilku tygodniach leczenia farmakologicznego. Zaleca się kontynuować kurację przez co najmniej kolejne pół roku w celu zapobiegnięcia nawrotom choroby.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Citabax?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Citabax jest przede wszystkim nadwrażliwość lub alergia na którąkolwiek substancję występującą w składzie preparatu. Również nie zaleca się stosowania leku pacjentom o zaburzeniach rytmu serca oraz wydłużonym odcinku QT na odczycie EKG.

Czy Citabax można stosować z innymi lekami?

Przed rozpoczęciem leczenia preparatem Citabax należy poinformować lekarza o zażywania jakichkolwiek innych leków na stałe. Citabax może wchodzić w interakcję z niektórymi preparatami, między innymi z: lekami na zaburzenia rytmu serca, środkami przeciw chorobie Parkinsona, inhibitorami MAO stosowanymi w terapii depresji czy lekami wpływającymi na wydłużenie odstępu QT.

Czy podczas stosowania leku Citabax mogą wystąpić efekty uboczne?

Działania niepożądane podczas stosowania leku Citabax mogą, lecz nie muszą się pojawić. Do najczęściej występujących efektów ubocznych należą: zaburzenia snu, nudności, bóle głowy, osłabienie, potliwość, zaburzenia apetytu, pobudzenie czy nerwowość. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeżeli wystąpiło którekolwiek z wymienionych działań niepożądanych: trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy lub gardła, intensywne swędzenie, przyspieszona akcja serca czy utrata przytomności.

Czy Citabax mogą zażywać osoby poniżej 18 roku życia?

Citabax przeznaczony jest do leczenia pacjentów dorosłych, lecz w wyjątkowych lekarz może zlecić stosowanie preparatu u osób nieletnich. W przypadku leczenia farmakologicznego tym preparatem u pacjentów poniżej 18 roku życia należy zachować jednak szczególną ostrożność.

Czy Citabax można łączyć z alkoholem?

Zgromadzone dane nie wskazują na występowanie interakcji między lekiem Citabax a alkoholem. Mimo to, zaleca się unikać spożywania alkoholu podczas leczenia farmakologicznego tym preparatem.

Czy Citabax można zażywać w ciąży bądź karmiąc piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Citabax podczas karmienia piersią. W przypadku pacjentek w ciąży należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie w III trymestrze, ponieważ stosowanie tego preparatu może zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia płucnego u noworodka.

Co zrobić w przypadku przyjęcia niewłaściwej dawki leku?

Jeżeli dawka została pominięta, nie należy jej uzupełniać w późniejszym czasie, aby uniknąć ryzyka przedawkowania. Kolejną dawkę powinno się przyjąć o czasie. Przedawkowanie leku Citabax może skutkować różnymi działaniami niepożądanymi, w tym: zaburzeniami rytmu serca, zmianą ciśnienia krwi, drgawkami, nudnościami, utratą przytomności, zespołem serotoninowym, przyspieszeniem oddechu. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.
Citabax – podstawowe informacje: • Kategoria: leki antydepresyjne, leki przeciwlękowe • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki powlekane • Substancja czynna: cytalopram • Dawka: 10 mg, 20 mg, 40 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 28



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!