Amizepin

Amizepin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Amizepin jest lekiem o szerokim działaniu. Jeśli mierzysz się więc z zaburzeniami nastroju lub cierpisz na ataki padaczki, warto zainteresować się jego stosowaniem. O dokładnym działaniu tego leku oraz jego przeznaczeniu do stosowania możesz przeczytać z ulotki producenta i opisu poniżej. W razie pytań na temat możliwości stosowania leku czy chęci zdobycia recepty umów się na wizytę ze specjalistą na e-lekarz24h.pl

Skład i zawartość opakowania leku Amizepin

W skład jednej tabletki leku Amizepin wchodzi 200 mg karbamazepiny. Do pozostałych składników zawartych w leku nalezą celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna i stearynian magnezu. W opakowaniu znajduje się 50 białych, okrągłych i obustronnie wypukłych tabletek.

Do czego służy Amizepin?

Jest to lek przeciw padaczkowy, który wykazuje także działanie przeciwdrgawkowe i może regulować zaburzenia nastroju. Jest więc odpowiednim medykamentem do stosowania także w sytuacji, gdy pacjent cierpi na depresję.

Amizepin – wskazania stosowania leku

Amizepin stosowany jest w leczeniu niektórych rodzajów padaczki, zapobieganiu dwubiegunowym zaburzeniom nastroju u pacjentów, którzy nie reagują na leczenie produktami litu, leczeniu bólu występującego w przebiegu niektórych chorób neurologicznych. Może być stosowany zarówno przez osoby dorosłe, jak i u dzieci oraz pacjentów w podeszłym wieku, lecz musi się to odbywać zgodnie z zaleceniami lekarskimi, ponieważ podczas ich przyjmowania konieczne jest zachowanie ostrożności i obserwacja pacjenta.

Amizepin – przeciwskazania do stosowania leku

Nie wolno stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników w nim występujących. Przeciwwskazaniem jest także blok przedsionkowo-komorowy serca, ciężkie choroby krwi, porfiria oraz przyjmowanie jednocześnie innych leków przeciwdepresyjnych. Należy także skonsultować z lekarzem przyjmowanie leku, jeśli występuje u pacjenta jakakolwiek choroba krwi, reakcja alergiczna na leki przeciwdrgawkowe, problem w utrzymaniu moczu, choroby układu krążenia wątroby bądź nerek oraz niedoczynność tarczycy. Należy także przerwać stosowanie Amizepinu w przypadku ciężkich wysypek skórnych. Warto skonsultować przyjmowanie leków, które mogą wchodzić z nim w interakcje. Ich dokładna lista znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Czy można stosować lek Amizepin w czasie ciąży i laktacji?

Stosowanie wszelkich leków przez kobiety planujące lub będące w ciąży, a także te karmiące piersią powinno zostać z lekarzem lub farmaceutą. Podczas ciąży najważniejsze jest kontrolowanie stanu płodu, ponieważ istnieje ryzyko dla dziecka, związane z przyjmowaniem leków przeciwpadaczkowych w jej trakcie. Substancja czynna zawarta w leku zwiększa także prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych. Ważne jest także zmniejszenie dawki do minimalnej oraz kontrola stężenia leku we krwi pacjentki. Istotne jest przyjmowanie wtedy kwasu foliowego, ponieważ substancja czynna może powodować jego niedobór. Lek ten może wywołać także powikłania u noworodka, dlatego zaleca się stosowanie przez kobietę w ostatnich tygodniach ciąży i leków zawierających witaminę K. Lek przenika do mleka matki, dlatego w tym czasie warto obserwować dziecko. W momencie wystąpienia działań niepożądanych, takich jak reakcje skórne zażółcenie skóry czy oczu lub nadmierna senność należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie Amizepinu przez kobiety w wieku rozrodczym może być także związane ze zmniejszoną skutecznością hormonalnych środków antykoncepcyjnych, które przyjmują, dlatego podczas jego stosowania zaleca się wykorzystywanie innych niehormonalnych metod.

Jak prawidłowo przyjmować lek Amizepin?

Lek ten należy przyjmować doustnie wraz z niewielką ilością płynu. Stosuje się go przed, podczas lub między posiłkami. W razie potrzeby, gdy następują problemy z połknięciem dawki w całości, można ją podzielić na pół wzdłuż linii podziału znajdującej się na tabletce.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie leku Amizepin?

Dawkę leku zleca lekarz po konsultacji z pacjentem. W przypadku padaczki leczenie rozpoczyna się od małej dawki, która stopniowo zwiększana jest aż do uzyskania satysfakcjonującego działania. Jeśli jest lekiem włączonym do stosowanego już systemu leczenia przeciwpadaczkowego, mogą pojawić się modyfikacje w dawkowaniu pozostałych leków. W przypadku osób dorosłych zazwyczaj stosuje się początkowo od 100 do 200 mg leku, którą przyjmuje pacjent raz lub dwa razy na dobę. Dawka jest zwiększana zwykle do mocy od 800 do 1200 mg na dobę, choć niektórzy dorośli wymagają nawet od 1600 do 2000 mg leku. W przypadku dzieci i młodzieży dawka dobowa nie powinna przekraczać 35 mg na kilogram masy ciała. Dawkowanie różni się także ze względu na wiek pacjenta. W przypadku dzieci od 5. do 10. roku życia jest to od 400 do 600 mg na dobę. Dzieci do 15. roku życia mogą przyjmować z kolei dawkę od 600 do 1000 mg, a młodzież powyżej tego wieku od 800 do 1200 mg na dobę. Maksymalną dawką dla dzieci i młodzieży poniżej 15 roku życia jest 1000 mg, a dla osób powyżej tego wieku, które nie osiągnęły jednak pełnoletności - 1200 mg. W przypadku zaburzeń nastroju zwykle stosuje się dawkę od 400 do 600 mg na dobę podawaną w dwóch lub trzech dawkach. W sytuacji przedawkowania leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Amizepin zastosowany w zbyt dużej ilości może powodować bowiem trudności z oddychaniem, utratę świadomości, wymioty czy szybkie bicie serca. Z kolei w przypadku pominięcia dawki, należy uzupełnić ją jak najszybciej, chyba że zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki. Należy wtedy pominąć zapomnianą dawkę i stosować pozostałe zgodnie z przyjętym schematem leczenia.


Amizepin – podstawowe informacje
• Kategoria: leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne
• Substancja czynna: karbamazepina (Carbamazepinum)
• Dawka: 200 mg
• Opakowanie: 50 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!