Mirtagen

Mirtagen - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Depresja jest poważną chorobą, która utrudnia codzienne życie i znacznie wpływa na nastrój pacjenta. Wymaga wsparcia medycznego, dlatego w zmniejszaniu nasilenia jej negatywnych objawów stosuje się leki. Jednym z nich jest Mirtagen. Z ulotki dołączonej do opakowania i opisu poniżej dowiesz się, jak działa i dla kogo jest przeznaczony. Umów się na wizytę online ze specjalistą i zdobądź receptę na lek w kilka chwil.

Do jakich dolegliwości stosuje się lek Mirtagen?

Lek ten stosuje się w celu leczenia zaburzeń depresyjnych. Jego stosowanie zmniejsza nasilenie negatywnych objawów wynikających z przebiegu choroby. Prawidłowe stosowanie pomaga w zachowaniu dobrego samopoczucia u pacjenta.

Dla kogo jest on przeznaczony?

Mirtagen przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe. Leczenie nim dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia nie powinno być zlecane przez lekarza, ponieważ są oni narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak myśli samobójcze czy przejawy gniewu.

Jaki jest skład i zawartość opakowania leku Mirtagen?

Substancją czynną leku jest mirtazapina. W zależności od mocy, w tabletce znajduje się 15,30 bądź 45 mg substancji czynnej. Do pozostałych składników leku należą między innymi krospowidon, mannitol (E421), krzemionka koloidalna bezwodna czy stearynian magnezu. Pełna lista znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Opakowanie leku zawiera 6, 12, 18, 30, 48, 60, 80, 96 bądź 100 białych i okrągłych tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.

Czy można stosować lek w ciąży?

Stosowanie wszelkich leków przez kobiety planujące lub będące w ciąży, a także te karmiące piersią powinno zostać z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku podczas ciąży nie jest przeciwwskazane, ponieważ dotychczasowe badania nie wykazują zwiększonego ryzyka dla ciężarnej. Przyjmowanie go powinno być jednak skonsultowane z lekarzem, szczególnie w momencie, gdy przyjmowany jest krótko przed porodem. Zalecana jest wtedy także obserwacja noworodka ze względu na możliwość występowania skutków ubocznych. Podobne do Mirtagenu leki wykazują bowiem podwyższone ryzyko wystąpienia ciężkiego stanu u dzieci zwanego przewlekłym nadciśnieniem płucnym noworodków, dlatego nie powinno się go stosować, gdy nie jest to konieczne.

Mirtagen – przeciwskazania do stosowania leku

Nie wolno stosować leku w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników leku lub stosowania przez ostatnie dwa tygodnie innych leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO). Przeciwwskazaniem mogą być także drgawki, choroby wątroby, choroby nerek, serca, zbyt niskie ciśnienie tętnicze, choroby oka, cukrzyca, trudności w oddawaniu moczu czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Należy się także zastanowić nad przyjmowaniem leków w przypadku osób w podeszłym wieku. Warto także skonsultować z lekarzem wszelkie leki stosowane jednocześnie z Mirtagenem. Nie należy bowiem stosować go jednocześnie z innymi lekami przeciw depresji, lekami stosowanymi w leczeniu lęku i bezsenności, schizofrenii czy silnego bólu, na przykład z morfiną. Pełna lista leków stanowiących przeciwwskazanie do stosowania Mirtagenu znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jak przyjmować lek Mirtagen?

Lek ten należy przyjmować o stałej porze, najlepiej w pojedynczej dawce przed snem. Dawka ta może być jednak rozdzielona na dwie oddzielne, stosowane najczęściej rano i wieczorem. Tabletki Mirtagen przeznaczone są do przyjmowania doustnego. Są kapsułkami ulegającymi rozpadowi w jamie ustnej i dlatego nie należy ich rozkruszać. Według instrukcji dołączonej do ulotki od producenta należy najpierw rozedrzeć kieszonkę z tabletką, a następnie oderwać folię, wyjąć tabletkę i umieścić na języku. W związku z tym, że jest to tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej, nie ma konieczności popijania jej wodą. Zazwyczaj zaczyna działać po okresie od 1. do 2. tygodni, a po 2. do 4. tygodni samopoczucie pacjenta powinno znacznie się poprawić. Po tym okresie należy także skonsultować z lekarzem dotychczasowe postępy w leczeniu, a w przypadku ich braku należy po konsultacji lekarza zwiększyć dawkę. Pełne leczenie trwa zazwyczaj od 4. do 6. miesięcy.

Jak dawkować lek Mirtagen?

Należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i w razie wątpliwości co do dawkowania, należy zwrócić się do niego o pomoc. Zwyczajowo stosowaną przez pacjentów dawką jest 15 lub 30 mg leku na dobę. Po kilku dniach może zostać zwiększona na polecenie lekarza to docelowej dawki wynoszącej od 15 do 45 mg. W przypadku osób zmagających się z chorobami nerek czy wątroby, dawka może zostać zmieniona. W sytuacji pominięcia dawki leku, który ma być stosowany raz na dobę, należy pominąć opuszczoną dawkę, a kolejną przyjąć zgodnie z ze schematem leczenia. W przypadku stosowania leku dwa razy na dobę, jeśli została pominięta dawka poranna, należy przyjąć ją razem z dawką wieczorną. Odmiennie jest w przypadku zapomnienia o dawce wieczornej. Nie należy jej bowiem uzupełniać razem z dawką poranną. Trzeba pominąć zapomnianą dawkę i zastosować kolejną zgodnie ze schematem. Przyjęcie za dużej dawki leku wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ jej przedawkowanie może wiązać się z takimi objawami, jak zmiana rytmu serca, omdlenia czy senność, a nawet prowadzić do komorowych zaburzeń rytmu serca.


Mirtagen– podstawowe informacje
• Kategoria: leki przeciwdepresyjne
• Substancja czynna: mirtazapina (mirtazapinum)
• Dawka: 15/30/45 mg
• Opakowanie: 6,12,18, 30, 48, 60, 90, 96 lub 100 tabletek ulegających rozkładowi w jamie ustnej



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!