Pramolan

Pramolan - opis i informacje o leku

Potrzebujesz e-recepty? Zamów e-konsultację ze specjalistą i otrzymaj kod do swojej e-recepty w kilka minut!

Pramolan to lek uspokajający stosowany w leczeniu ogólnych objawów lękowych i depresji, mający wpływ na poprawę nastroju i pomagający w zasypianiu. Przeczytaj informacje ważne przed zastosowaniem tego leku i dowiedz się więcej korzystając z teleporady w pakiecie z e-receptą.

Czy tabletki Pramolan pomagają w leczeniu stanów lękowych i depresji?

Tak, lek przeciwdepresyjny Pramolan, dzięki obecności dichlorowodorku opipramolu w swoim składzie, służy uspokajająco i łagodząco na stany depresyjne i lęki, a także podnosi poziom dobrego samopoczucia, które jest ważne w walce z chorobą.

Jakie są wskazania do stosowania leku Pramolan?

Działanie leku Pramolan polega na neutralizacji zaburzeń lękowych, depresyjnych i somatycznych, które przejawiają się pod postacią dolegliwości fizycznych niezwiązanych z potwierdzoną obecnością choroby. Oprócz tego poprawia nastrój, wpływa korzystnie na samopoczucie, wycisza i pomaga w zasypianiu.

Czy tabletki przeciw depresji Pramolan można kupić bez recepty?

Nie, Pramolan to lek wydawany wyłącznie na receptę. Jest to środek przeciwdepresyjny do stosowania przy poważnych stanach lękowych, a nawet napadach nerwowych, w związku z czym powinien być przyjmowany zgodnie z wytycznymi lekarza i pod jego stałą kontrolą.

Kto może stosować tabletki Pramolan?

Lek Pramolan jest dedykowany osobom dorosłym, jednak może być podawany również dzieciom powyżej 6 roku życia pod warunkiem, że ma to swoje uzasadnienie medyczne. Lek wydaje się wyłącznie na receptę wystawioną przez specjalistę.

Jak stosować Pramolan na depresję?

Rodzaj dawki oraz długość leczenia przy użyciu leku Pramolan ustalane są ściśle według zaleceń lekarza na podstawie objawów i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Przeważnie osoby dorosłe przyjmują do 3 tabletek o różnej dawce w ciągu dnia. Jeśli Pramolan jest niezbędny w terapii u dziecka powyżej 6 roku życia, wówczas w zależności od masy ciała, może ono zażyć maksymalnie 100 mg leku w ciągu doby. Preparat należy przyjmować w trakcie lub bezpośrednio po posiłku w towarzystwie dużej ilości wody. Nie powinien być stosowany jako środek na sen.

Kiedy widać pierwsze efekty stosowania leku Pramolan?

Pierwsze rezultaty zażywania Pramolanu można zauważyć najwcześniej po 2 tygodniach regularnego stosowania. Efekty leczenia pojawiają się zazwyczaj stopniowo i są związane z poprawą nastroju, zmniejszeniem się stanów lękowych i korzystnym wpływem na zasypianie. Specjaliści zalecają, aby terapię przy użyciu leku Pramolan utrzymywać przez 1-2 miesiące przy szczególnej samokontroli organizmu i opiece lekarskiej. Na tej podstawie lekarz szacuje skuteczność leczenia i decyduje o zwiększeniu lub zmniejszeniu przyjmowanej dawki leku.

Pramolan – możliwe skutki uboczne zażywania leku

Prawdopodobieństwo występowania skutków ubocznych podczas zażywania leku Pramolan jest zazwyczaj powiązanie z częstotliwością ich występowania u osób poddawanych leczeniu. Do najczęstszych działań niepożądanych zaliczyć można osłabienie i zmęczenie, suchość błony śluzowej gardła i problemy z ciśnieniem krwi. Warto zaznaczyć, że skutki uboczne nie dotyczą każdego pacjenta.

Czy można spożywać alkohol podczas kuracji tabletkami Pramolan?

W czasie terapii z udziałem leku Pramolan nie jest wskazane spożywanie alkoholu pod żadną postacią, ponieważ może to pogłębiać ospałość i znużenie, a także niekorzystnie wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Czy w okresie ciąży można stosować Pramolan?

Nie, Pramolan nie powinien być zażywany w okresie ciąży, ponieważ jego składniki mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. W szczególnej sytuacji lekarz może zarekomendować jego przyjmowanie, jednak nie należy tego robić przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży. Analogicznie nie powinno się stosować leku, kiedy kobieta przypuszcza, że może być w ciąży lub zamierza w tę ciążę zajść. Wówczas powinna zwrócić się po poradę do swojego specjalisty. W przypadku zmagań z bezsennością, zamiast zażywać leki, można najpierw spróbować domowych sposobów na kłopoty z zasypianiem.

Czy podczas karmienia piersią można stosować Pramolan na stany depresyjne?

Mimo iż często narodziny dziecka należą do najszczęśliwszych momentów w życiu matki, niektóre kobiety po porodzie cierpią na tzw. depresję poporodową. Warto zwrócić się wtedy do specjalisty, który doradzi co zrobić, aby zniwelować epizody depresyjne i zadbać o zdrowie kobiety i rozwój nowonarodzonego dziecka. Według dostępnych badań opipramol – główna substancja czynna wchodząca w skład leku Pramolan – w śladowych ilościach przedostaje się do mleka kobiecego, a wraz z nim może przedostać się do organizmu dziecka. Dlatego jeśli kobieta karmi piersią nie powinna przyjmować tego leku. Natomiast jeśli lekarz stwierdzi, że włączenie Pramolanu do schematu leczenia jest konieczne, wtedy kobieta powinna zakończyć laktację, aby nie narażać zdrowia dziecka.


Pramolan (lek przeciwdepresyjny / przeciwlękowy / na bezsenność, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek psychotropowy Substancja czynna: dichlorowodorek opipramolu Dawka: 50 mg Opakowanie: 20/ 28 / 56 / 60 / 84 tabletki



Potrzebujesz e-recepty? Zamów e-konsultację ze specjalistą i otrzymaj kod do swojej e-recepty w kilka minut!