Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Trądzik

Masz problem z dostępem do lekarza? Potrzebujesz e-recepty na CITO? Przedłuż swoją antykoncepcję podczas konsultacji lekarskiej online w naszym serwisie!

Trądzik to jedna z najczęściej występujących dolegliwości skórnych, wymagająca stosownego dbania o cerę, wprowadzenia zmian w stylu życia i przede wszystkim skutecznego leczenia – najlepiej opartego na współpracy z lekarzem dermatologiem, który ustala rodzaj leczenia i odpowiednie dawkowanie leków na trądzik. Chociaż kojarzy się zazwyczaj z okresem dojrzewania (dotyka nawet 90% dojrzewającej młodzieży), może występować również u osób w wieku 20, 30, a nawet 40 lat i być powodem wielu kompleksów. Co jest przyczyną powstawania trądziku? Jak wyglądają zmiany skórne spowodowane tą chorobą i jak je skutecznie zwalczyć? Czy najlepszy lek na trądzik to lek na receptę?


Spis treści

Trądzik – przewlekła choroba skóry
Co jest przyczyną pojawienia się trądziku?
Zwalczanie trądziku – leki na receptę i bez recepty
Jak można wspomóc leczenie farmakologiczne trądziku?
Leki skuteczne w leczeniu trądziku – rodzaje

Trądzik – przewlekła choroba skóry

Trądzik to powszechnie występująca choroba skóry, związana ze wzmożoną produkcją sebum, co powoduje blokowanie porów skórnych przez łój i atakowanie mieszków włosowych i gruczołów łojowych przez namnażające się bakterie. Nie jest to choroba, którą można się zarazić. Najczęściej występuje u nastolatków, ale zdarza się, że pojawia się również u osób dojrzałych. Można spotkać się zarówno z niezapalną postacią tej choroby, która charakteryzuje się występowaniem u chorego zaskórników, jak i z zapalną – wówczas objawem zakażenia są podskórne grudki, krosty, guzki i torbiele wypełnione ropą. Zazwyczaj zmiany trądzikowe występują w miejscach typowo łojotokowych i mogą przebiegać w sposób łagodny, umiarkowany lub ciężki. W wielu przypadkach trądziku potrzebne jest odpowiednie leczenie, oparte na zaleceniach lekarza, ponieważ nieleczony bądź niewłaściwie leczony trądzik może skutkować wystąpieniem przebarwień i nieodwracalnych uszkodzeń skóry w postaci blizn. W leczeniu trądziku bierze się pod uwagę stopień rozwinięcia tego schorzenia i jego objawy oraz ogólną kondycję skóry pacjenta. Czasem preparaty dostępne w aptece mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu i wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze receptę na sprawdzony lek.

Co jest przyczyną pojawienia się trądziku?

Pojawienie się trądziku zależy od różnych czynników. Może wiązać się np. ze zmianami hormonalnymi w młodym organizmie. Wtedy mamy do czynienia z tzw. trądzikiem młodzieńczym, który jest charakterystyczny dla okresu dojrzewania. Jednak może on wystąpić nie tylko u dojrzewających nastolatków. Często pojawia się u dorosłych jako odpowiedź na problemy związane z równowagą gospodarki hormonalnej w organizmie, niezdrowy sposób odżywiania i silny, przedłużający się stres. U kobiet występowanie trądziku może wiązać się z nadprodukcją androgenów, ciążą lub stosowaniem używek, leków i innych substancji chemicznych. Może być również spowodowany niewłaściwie dobranymi kosmetykami, których składniki blokują pory w skórze, a także wynikać z uszkodzeń skóry. Trądzik to choroba dotykająca również dzieci. W takich przypadkach nazywa się go trądzikiem niemowlęcym. Oprócz tych rodzajów wyodrębnia się jeszcze dobrze znany trądzik różowaty, który w zaawansowanym stadium może doprowadzić nawet do zdeformowania twarzy. Większość wymienionych dolegliwości skórnych, oprócz zmiany diety i wprowadzenia właściwej pielęgnacji, wymaga włączenia farmakoterapii, zawierającej leki na trądzik zaproponowane przez lekarza dermatologa.

Zwalczanie trądziku – leki na receptę i bez recepty

Na rynku dostępne są produkty farmaceutyczne, które można otrzymać bez recepty i leki wydawane tylko z przepisu lekarza. Wśród leków zwalczających trądzik wymienić można preparaty działające miejscowo takie jak: kremy, maści, żele, pianki i maseczki oraz tabletki doustne działające ogólnie. Bez recepty można otrzymać preparaty i suplementy z naturalnym wyciągiem roślinnym, które oferują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jeśli takie produkty nie zdają rezultatu, konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której specjalista może przepisać, np. antybiotyk z zawartością klindamycyny, erytromycyny i tetracykliny. W terapii skóry z trądzikiem często stosuje się pochodne witaminy A, kwas salicylowy i azelainowy oraz nadtlenek benzoilu. W poważnych przypadkach trądzikowych lekarz może podjąć decyzję o przyjmowaniu leków hormonalnych, które należy przyjmować przy ścisłym przestrzeganiu zaleceń.

Jak można wspomóc leczenie farmakologiczne trądziku?

Trądzik to choroba, która powinna być leczona u specjalisty – dermatologa, który zdiagnozuje przyczynę problemu i dobierze odpowiednią lekoterapię. Aby lek na trądzik był skuteczny, powinien zostać dobrany adekwatnie do występujących zmian skórnych, ogólnego stanu zdrowia pacjenta (np. przy uwzględnieniu alergii na substancje czynne i pomocnicze zawarte w lekach), a także być stosowany zgodnie ze wskazaniami lekarza. Prawdą jest, że to, co sprawdza się u jednej osoby, może nie być skuteczne u kogoś innego. Dlatego tak ważne jest zasięgnięcie porady u specjalisty, który ustali konkretny preparat i jego dawkowanie w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta. W parze ze stosowaniem farmaceutyków powinna iść zmiana diety, korzystnie działającej na cerę oraz właściwa pielęgnacja skóry twarzy, oparta na używaniu delikatnych kosmetyków, które nie podrażniają i nie wysuszają skóry. Po wyleczeniu trądziku kontynuacja tych nawyków pozwala zmniejszyć ryzyko jego nawrotu.

Leki skuteczne w leczeniu trądziku – rodzaje

Leki stosowane w leczeniu trądziku mają jeden cel – zwalczyć chorobę – ale różnią się od siebie składem, formułą oraz działaniem. Na rynku dostępne są preparaty przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe, przeciwzapalne i złuszczające. Wśród nich wyróżnić można przepisywane przez lekarza antybiotyki w postaci: kremów, maści, żelów, maseczek i tabletek doustnych, które w sposób miejscowy uniemożliwiają rozwijanie się bakterii, powodujących zmiany chorobowe, a także wspomagają odporność. W aptece można otrzymać preparaty żelowe z nadtlenkiem benzoilu w składzie, które m.in. zmniejszają poziom produkowanego sebum, lekko wysuszają, znieczulają i łagodzą uczucie swędzenia; skuteczne (przede wszystkim w leczeniu trądziku różowatego i pospolitego) kremy i żele z kwasem azelainowym, które regulują pracę gruczołów łojowych i złuszczają martwy naskórek, a także preparaty zawierające kwas salicylowy, których stosowanie złuszcza warstwę rogową naskórka i zwęża pory. W poważnych przypadkach zmian skórnych spowodowanych trądzikiem, lekarz może zalecić stosowanie leków zawierających pochodne witaminy A (retinoidy), które charakteryzują się szerokim spektrum działania, szybko goją zmiany skórne i odnawiają zdrowy naskórek, a także zmniejszają przebarwienia. Produkowane są w formie płynu, żelu lub tabletek do stosowania doustnego. W przypadku trądziku u kobiet stosuje się również doustne środki hormonalne o działaniu antyandrogenowym. Są to środki dostępne tylko za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza i nie można ich brać w okresie ciąży i karmienia piersią.

Masz problem z dostępem do lekarza? Potrzebujesz e-recepty na CITO? Przedłuż swoją antykoncepcję podczas konsultacji lekarskiej online w naszym serwisie!