Atywia

Nazwa: Atywia (tabletki powlekane, lek na receptę)
Kategoria: tabletki antykoncepcyjne, lek na trądzik
Substancja czynna: etynylestradiol + dienogest
Dawka: 0,02 mg + 3 mg
Opakowanie: 21 / 63 / 126 tabletek
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/16850/leaflet

Atywia - opis i informacje o leku

Szukasz szybkiej pomocy medycznej? Nasz lekarz pomoże Ci 7 dni w tygodniu bez względu na porę dnia! Skorzystaj z fachowej i dyskretnej usługi lekarskiej online.

Poszukujesz sprawdzonych tabletek antykoncepcyjnych, które nie wpłyną negatywnie na Twoją cerę, a wręcz przeciwnie – pomogą wyleczyć uporczywy trądzik? Dowiedz się jak działa lek Atywia. Umów się na e-konsultację lekarską, na której otrzymasz e-receptę na ten preparat.

Co to jest Atywia i kiedy stosuje się ten lek?

Atywia to hormonalne tabletki antykoncepcyjne do stosowania doustnego w celu zapobiegania niechcianej ciąży. Poza tym lek ten bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu problemów z trądzikiem w przypadkach, kiedy kuracja przy pomocy antybiotyków doustnych lub preparatów miejscowych nie skutkuje. W jego sklad wchodzą 2 syntetyczne hormony sterydowe – etynylestradiol i dienogest, które minimalizują prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, wpływając na proces owulacji. Atywia nie tylko sprawia, że pęcherzyk Graafa nie dojrzewa, ograniczając w ten sposób możliwość skutecznego zapłodnienia, ale również wpływa na zmianę w błonie śluzowej macicy, tak aby nie dochodziło do implantacji komórki jajowej. Oprócz tego preparat ten zmienia konsystencję śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, co skutkuje utrudnioną motoryką plemników w drodze do jajowodów. Innym wskazaniem do stosowania leku w tabletkach Atywia jest leczenie trądziku u pacjentów płci żeńskiej. Lekarze przepisują go w przypadkach trądziku o umiarkowanym nasileniu w sytuacjach, kiedy przyjmowanie preparatów o działaniu miejscowym i antybiotyków okazuje się nieskuteczne.

Schemat stosowania leku Atywia

Atywia to preparat złożony z 2 syntetycznych hormonów sterydowych – etynylestradiolu z grupy estrogenów i dienogestu z grupy progestagenów. We wszystkich pigułkach hormonalnych znajduje się zawsze stała zawartość hormonów, dzięki czemu stosowanie preparatu jest proste. Niezależnie czy kobieta przyjmuje lek Atywia w celu świadomego planowania rodziny, czy jako metodę leczenia problemu zmian skórnych, należy stosować jedną tabletkę na dobę o stałej porze. Robi się to przez 21 kolejnych dni, a po zakończeniu opakowania należy zrobić 7-dniową przerwę i po tym czasie rozpocząć kolejny blister. Aby utrzymać antykoncepcyjne działanie leku trzeba go stosować przez cały czas, w którym kobieta nie chce zajść w ciążę. W przypadku przyjmowania preparatu ze względu na leczenie trądziku należy robić to tak długo, jak zalecił to lekarz. Na skuteczność wchłaniania i działania tabletek Atywia mają wpływ rozmaite zaburzenia, np. wystąpienie u pacjentki biegunki albo wymiotów. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego Atywia jest lekiem dostępnym tylko na receptę?

Atywia, tak jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, jest preparatem dostępnym w Polsce wyłącznie na receptę, ponieważ ze względu na zawartość syntetycznych hormonów ma on wpływ na funkcjonowanie całego organizmu kobiety. Nie każda pacjentka może go stosować ze względu np. na obecność chorób przewlekłych, które mogą zaostrzyć swój przebieg na skutek działania antykoncepcji hormonalnej. Ponadto dostępne badania potwierdzają, że stosowanie preparatów z hormonami w składzie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych, np. raka piersi. Z tych powodów konieczne jest przeprowadzenie przez ginekologa wywiadu medycznego, wykluczającego obecność przeciwwskazań do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, na którego podstawie może on przepisać receptę na tego typu leki.

Przeciwwskazania do stosowania leku Atywia

Bez względu na to czy lek Atywia jest stosowany jako środek zapobiegający ciąży, czy jako preparat zwalczający trądzik pospolity, nie należy go stosować w przypadkach, kiedy u kobiety występują określone przeciwwskazania. Wśród nich wyróżnić należy uczulenie na jakikolwiek składnik tych tabletek hormonalnych, zakrzepicę żył głębokich, problemy z prawidłową krzepliwością krwi, zaawansowaną cukrzycę i przebyty wcześniej udar lub zawał serca. Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ale również u dziewcząt, które jeszcze nie miesiączkują. Oprócz tego przeciwwskazaniem do przyjmowania pigułek Atywia jest nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, poważne choroby wątroby lub nerek, rozwój nowotworów, wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz krwawienia z dróg rodnych, których przyczyna nie została zidentyfikowana. Ponadto podczas wywiadu lekarskiego należy zgłosić specjaliście fakt palenia papierosów przez pacjentkę, problemy z żylakami, a także przypadki chorób nowotworowych, które występują bądź występowały w przeszłości w rodzinie.

Atywia a skutki uboczne kuracji

Najczęściej spotykanymi działaniami niepożądanymi związanymi z używaniem leku Atywia są: bóle i zawroty głowy, problemy trawienne, obrzęknięcie i nadwrażliwość piersi, zmiany skórne, ból podczas współżycia oraz częste infekcje narządów intymnych. Może się zdarzyć, że podczas farmakoterapii pacjentka dozna spadku libido, wahań nastroju i zwiększenia łaknienia. Rzadko zdarzają się natomiast torbiele piersi, swędzenie skóry, zaburzenia rytmu serca czy zakłócenia zakrzepowo-zatorowe. W takich sytuacjach należy zwrócić się do lekarza.Szukasz szybkiej pomocy medycznej? Nasz lekarz pomoże Ci 7 dni w tygodniu bez względu na porę dnia! Skorzystaj z fachowej i dyskretnej usługi lekarskiej online.