» Strona główna » Ból » Ból zęba – przyczyny. Domowe sposoby a wizyta u dentysty
Ból zęba jest niezwykle trudny do zniesienia. Jego przyczyną wcale nie musi być stan uzębienia czy dziąseł. Nie należy zwlekać z udaniem się po pomoc lekarską. Poznaj skuteczne sposoby na złagodzenie bólu i metody leczenia rozmaitych dolegliwości!
Bolesności uzębienia mają zróżnicowany charakter. Mogą być odczuwane m.in. jako kłucie, pulsowanie, czy ucisk. Czasami powodują lekki dyskomfort, innym razem nie pozwalają normalnie funkcjonować czy odpoczywać. Nawet jeśli ból zęba minie samoistnie i dość szybko, pacjent powinien udać się na wizytę u stomatologa. Nie należy lekceważyć żadnych sygnałów organizmu. Nieleczony stan zapalny może rozprzestrzenić się z zębiny i dziąseł na zatoki, a nawet serce i mózg. Taki stan byłby realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Skuteczne zmniejszenie dolegliwości bólowych to nie powód, by rezygnować z wizyty u lekarza.
Ząb boli przede wszystkim wtedy, kiedy znajduje się w złym stanie. Wszelkiego rodzaju ubytki, resztki pokarmów w przestrzeni międzyzębowej czy uszkodzenia mechaniczne mogą stworzyć idealne warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów oraz stanu zapalnego. W przebiegu próchnicy lub przez pęknięcie szkliwa dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba, niezwykle wrażliwej części uzębienia. Przyjmowane pokarmy, płyny czy kwasy odpowiedzialne za próchnicę mocno ją podrażniają – z czasem dochodzi do zapalenia, powstaje obrzęk i ropień. Dalej stan zapalny może rozprzestrzenić się na okostną, czyli błonę na kościach szczęki.
Uciążliwy ból zęba może mieć różne przyczyny – kolejną możliwością jest nadwrażliwość na gorąco i zimno oraz słodkie i kwaśne jedzenie. Zwiększona wrażliwość na zimno, ciepło i niektóre potrawy o określonym smaku najczęściej wynika z uszkodzeń szkliwa lub obniżenia dziąseł i odsłonięcia szyjki zęba. W takich przypadkach ból szybko mija, gdy tylko skończy się kontakt z czynnikami drażniącymi zębinę. Nie zmienia to faktu, że i tak konieczna jest wizyta u dentysty. Błyskawiczna ulga po krótkotrwałym, ostrym bólu spowodowanym nadwrażliwością nie powinna nikogo uspokajać. Lepiej wziąć L4 online i poświęcić trochę czasu, by zadbać o swoje zdrowie.
Informacje o wszystkich dolegliwościach są niezbędne do prawidłowego rozpoznania źródła problemu. Przykładowo nasilenie bólu podczas nagryzania i żucia pokarmu często wskazuje na rozwijający się ropień zęba. Natomiast gdy odczuwaniu bólu towarzyszą obrzęk i pulsowanie w okolicy policzków, najprawdopodobniej stan zapalny zęba dosięgnął już korzeni i miazgi. Razem z bólem zęba mogą pojawiać się również:
Podstawowe testy diagnostyczne obejmują badania obrazowe (zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową) oraz różnego rodzaju próby. Stomatolog musi ustalić, jak pacjent reaguje na różne bodźce, m.in. nacisk, zmianę temperatury czy niektóre związki chemiczne i organiczne. Czasami ból zęba ma tzw. charakter skierowany – ognisko bólowe znajduje się w nieco innym punkcie niż rzeczywiste źródło dolegliwości. W takich przypadkach przeprowadzenie kompleksowych badań ma szczególne znaczenie dla rozpoznania problemu i wyboru optymalnego sposobu leczenia.
Są sytuacje, gdy pacjent zgłasza się do lekarza z bolącym zębem, ale diagnostyka nie wykazuje żadnych zmian w obrębie uzębienia. W podobnych okolicznościach dalsze rozpoznanie prowadzi się już w zupełnie innym kierunku. Ból zęba może być objawem następujących chorób i schorzeń:
Dla niektórych dolegliwości charakterystyczne jest nasilanie bólu wokół zęba podczas wysiłku fizycznego i sytuacji stresowych. Inne przypadłości powodują ostre dolegliwości przy jedzeniu, piciu, mówieniu czy myciu zębów. Jeszcze inną przyczynę będą miały kłopoty przy pochylaniu się, ruchach głową czy napinaniu mięśni twarzy. Pacjent powinien podać jak najwięcej szczegółów, które ułatwią dentyście postawienie prawidłowej diagnozy. Nigdy nie wolno ignorować bólu zęba. Może on świadczyć o naprawdę poważnych problemach zdrowotnych.
Oczekiwanie na przyjęcie w gabinecie może trochę potrwać – mimo że pacjenci z silnym bólem w wielu placówkach przyjmowani są poza kolejnością umówionych wizyt. Aby tymczasowo złagodzić ból zęba, można sięgnąć po szereg domowych sposobów:
Niektórym pacjentom ulgę przynosi akupresura. Warto wypróbować „krzyżowy”, kolisty masaż punktu łączącego kości kciuka i palca wskazującego na drugiej dłoni – lewej, jeżeli boli ząb z prawej połówki uzębienia i prawej, jeśli ból zęba pojawia się z lewej strony. Nie jest to metoda uniwersalna i w 100% skuteczna, ale podczas oczekiwania na wizytę u stomatologa nie zaszkodzi sprawdzenie takiego sposobu. Gdyby dolegliwości bólowe nie dawały się skupić na pracy, warto poprosić o zwolnienie lekarskie online (e-ZLA) jeszcze w gabinecie lub złożyć stosowny wniosek drogą internetową.
Bolesności mogą być tak silne, że domowe sposoby i farmaceutyki dostępne bez recepty nie przynoszą żadnej poprawy. Podstawą wciąż będą procedury dentystyczne, aczkolwiek lekarze mogą przepisywać pacjentom silniejsze środki przeciwbólowe i przeciwzapalne na wyjątkowo uciążliwy ból zęba. Ważna e-recepta będzie potrzebna, by w aptece otrzymać takie preparaty, jak:
Decyzję o przepisaniu jakiegoś leku podejmuje lekarz, na podstawie indywidualnej oceny wielu czynników. Liczą się nie tylko przyczyna i intensywność bólu zębów, ale również wiek pacjenta, jego historia medyczna, przyjmowanie innych farmaceutyków, wskazania oraz przeciwwskazania czy ryzyko powikłań i działań niepożądanych.
Efektywne pozbycie się dolegliwości na dłużej, niż kilka chwil, wymaga wyleczenia pierwotnej przyczyny. Sposób leczenia bólu zęba zależy zatem od postawionej diagnozy, stopnia rozwoju rozpoznanej choroby itd. Przykładowo we wczesnym stadium zakażenia zazwyczaj wystarczy powierzchowne usunięcie chorej tkanki i uszczelnienie zęba odpowiednim wypełnieniem. Ropień można usunąć w trakcie tzw. drenażu – dodatkowo w ramach procedury stomatologicznej dentysta czyści kieszeń zębową z kamienia i stosuje płukankę z chlorheksydyną o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i wspomagającym gojenie.
Zakażenie bakteriami lub realne ryzyko infekcji sprawiają, że pacjentom przepisuje się antybiotyki. Zaawansowana próchnica może powodować zapalenie miazgi i okostnej – w takich przypadkach antybiotykoterapią wprowadza się rutynowo. Silna, rozwinięta infekcja i stan zapalny wymagają leczenia kanałowego. Po obumarciu miazgi zainfekowany lub uszkodzony mechanicznie ząb jest praktycznie nie do uratowania i konieczna jest całkowita ekstrakcja. Złamanie zęba oraz zespół pękniętego zęba zwykle wymusza założenie korony, która zastąpi utraconą część uzębienia i ochroni resztę przed uszkodzeniami oraz rozkładem.
Zapobieganie bólom zębów jest możliwe głównie dzięki codziennemu myciu, zachowywaniu czystości przestrzeni międzyzębowych. Stomatolodzy zalecają przede wszystkim szczotkowanie uzębienia po każdym posiłku, a minimum raz dziennie, po ostatnim jedzeniu w ciągu dnia. Inne działania profilaktyczne to między innymi:
Bezpośrednio po zabiegu stomatologicznym lekarze najczęściej zalecają wyjątkowo delikatne mycie zębów oraz płukanie ust, ciepłą, lecz nie gorącą wodą. W miarę możliwości należy też unikać zanieczyszczania świeżo wyleczonego obszaru pozostałościami po jedzeniu i piciu. Pacjent zawsze otrzymuje komplet indywidualnych zaleceń od dentysty. Nie pozostaje nic innego, jak ich sumiennie przestrzegać.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.