Ból lewej ręki. Przyczyny, objawy, leczenie

Uciążliwy ból lewej ręki może wystąpić z wielu powodów. Doszło do urazu, dolegliwości nie ustępują, nasilają się lub towarzyszą im dodatkowe objawy? Należy wtedy jak najszybciej udać się na wizytę u lekarza. Poznaj możliwe źródła bolesności i metody leczenia!

ból lewej ręki

Niektórzy pacjenci opisują swoje symptomy jako nagłe kłucie czy rwanie. Innym dokucza np. tępe pulsowanie. Bolesności mogą występować przy wykonywaniu określonych ruchów, w konkretnych porach dnia i nocy albo nawet praktycznie bez przerwy. Takie detale pomagają specjalistom w różnicowaniu objawów i prawidłowym rozpoznaniu przyczyn problemów zdrowotnych. Mrowienie, drętwienie i ból lewej ręki wymagają odpowiedniego leczenia, a terapia zależy od diagnozy. Nie należy zwlekać z zasięgnięciem porady medycznej, zwłaszcza gdy występują oznaki problemów z sercem oraz chorób neurologicznych, zwyrodnieniowych czy reumatologicznych.

Najczęstsze przyczyny bólu lewej ręki, łokcia, barku mają związek z urazami

Pod względem anatomicznym ręka składa się z nadgarstka, śródręcza i palców. Niektórzy pacjenci nazywają tak całą kończynę górną. To może prowadzić do pewnych nieporozumień. Jeżeli ktoś zgłasza się do lekarza z bólem lewej lub prawej ręki (albo obu jednocześnie), lekarz skoncentruje się na okolicach dłoni i powierzchni grzbietowej. Uszkodzenia rąk najczęściej powstają w wyniku wypadków, upadków, zbyt intensywnej aktywności fizycznej (duże obciążenia, brak przygotowania) – urazom sprzyjają też wiek zaawansowany wiek, nadwaga i otyłość, zaburzenia hormonalne oraz niektóre schorzenia. Choroby endokrynologiczne, stany zapalne mogą prowadzić do osłabienia struktur anatomicznych.

Co prowadzi do bólu lewej ręki?

Bóle lewej ręki pojawiają się przy urazach mięśni, kości, stawów oraz naruszeniu nerwów i naczyń krwionośnych – naciągnięcia, naderwania, zerwania, złamania, skręcenia, zwichnięcia etc. Do przerwania ciągłości tkanki nie zawsze dochodzi nagle – niektóre kontuzje wynikają z przeciążeń. Kontuzje często powodują miejscowe obrzęki i zaczerwienienia. Trzeba też uwzględnić możliwość promieniowania bolesności – np. z łokcia do nadgarstka. Kolejna możliwość to zaburzenia w obrębie ręki (np. przemieszczenie struktur anatomicznych), które na pewnym etapie powodują ból innych części ciała, np. barków.

Zobacz też  Kłujący ból w klatce piersiowej – co może oznaczać?

Ból lewej ręki w zespole cieśni nadgarstka

To jedna z neuropatii, która najczęściej dotyka osoby wykonujące specyficzne, monotonne czynności oraz zawody. W grupie podwyższonego są m.in. pracownicy biurowi, programiści, muzycy, malarze, członkowie ekip remontowych, zatrudnieni w niektórych działach zakładów produkcyjnych i wielu innych pacjentów. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych jest nadmierny ucisk nerwu pośrodkowego – nadmierny nacisk na komórki nerwowe w kanale nadgarstka może doprowadzić również do zapalenia. Ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka zwiększają:

  • akromegalia;
  • amyloidoza
  • cukrzyca;
  • dna moczanowa;
  • nadwaga, otyłość;
  • niedoczynność tarczycy;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • sarkoidoza;
  • urazy mechaniczne;
  • niedobory witamin B6 i B12.

Poza bólem lewej ręki (jeśli zmiany zaszły w tej akurat kończynie) pojawiają się również inne symptomy. Wielu pacjentów z zespołem kanału nadgarstka skarży się na nagły brak siły w dłoniach i palcach, słaby chwyt i niemożność zaciśnięcia pięści. Podobne oznaki daje tzw. zespół Guyona. Odczuwasz zbliżone symptomy, a problemy z ręką nie ustępują? Weź zwolnienie lekarskie online z powodu fizycznej niedyspozycji i sprawdź, co dokładnie ci dolega! Nawet w łagodnym przypadku ciasnoty nadgarstka konieczna będzie wizyta u ortopedy.

Choroby zapalne, reumatyczne, zwyrodnienia a silne bóle rąk

Jest mnóstwo różnych przypadłości, w których przebiegu pojawia się ból lewej, prawej lub obu rąk. Do najczęściej diagnozowanych schorzeń należą reumatoidalne i łuszczycowe zapalenie stawów oraz zespół de Quervaina, czyli zapalenie pochewki ścięgna. Ostatnia z wymienionych chorób nazywana jest także kciukiem matki – rozwija się głównie pod wpływem przeciążeń i częstego poruszania przeciwstawnym palcem. Stany zapalne i choroby stawów powodują szereg objawów ogólnych – gorączkę, osłabienie, często nieuzasadniony spadek masy ciała. Do bólu lewej ręki mogą doprowadzić także:

  • zapalenia stawu barkowego i łokciowego;
  • zespół cieśni podbarkowej;
  • zmrożenie barku;
  • zespół Volkmanna;
  • problemy z kręgosłupem szyjnym i piersiowym.

Ostatnie z wymienionych obejmują zarówno zapalenia, jak i urazy mechaniczne. Część zaburzeń wynika z wad postawy – wrodzonych lub rozwijających się przez utrzymywanie nieprawidłowej pozycji ciała. Dyskopatie (przemieszczenie krążków międzykręgowych), zwyrodnienia i inne schorzenia kręgosłupa w odcinku szyjnym czy piersiowym mogą manifestować się m.in. przez bóle promieniujące do różnych części ciała oraz zaburzenia czucia. To oznacza mrowienie, drętwotę, niedowłady i utratę siły w kończynach.

Zobacz też  Ból mięśni. Przyczyny i leczenie

Ból lewej ręki przy zawale i innych chorobach serca

W przebiegu chorób układu krążenia i sercowo-naczyniowego oprócz bólu w ręce pojawi się wiele innych symptomów. Dolegliwości lewej ręki najczęściej są tylko objawem współtowarzyszącym i wcale nie jest przesądzone, że w ogóle się pojawią. Pacjent z zawałem serca może odczuwać:

  • ucisk klatki piersiowej i ból promieniujący do:
  • lewej kończyny górnej;
  • pleców;
  • szyi;
  • żuchwy;
  • duszności;
  • arytmię serca;
  • zawroty głowy;
  • mdłości i torsje;
  • nadmierną potliwość;
  • silne zmęczenie i osłabienie.

Choroby wieńcowe (dławica piersiowa, dusznica bolesna) związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego również stanowią poważne zagrożenie. Kiedy dają o sobie znać poprzez ból lewej ręki, pacjent ma konkretne powody do niepokoju. W momencie wystąpienia pierwszych objawów zawału lub niedokrwienia serca należy udać się do lekarza albo wezwać pogotowie ratunkowe.

Schorzenia neurologiczne, udary objawiają się bólem i drętwieniem kończyn

Długotrwały, przewlekły stres oraz różnego rodzaju nerwice mogą wywołać dolegliwości bólowe. Nie ma powodu, by w takich przypadkach ból nie pojawiał się w lewej ręce. Niejednokrotnie objawy nasilają się w porze nocnej. Często oprócz bolesności pojawia się drętwienie palców. Kolejna kwestia to nerwobóle, spowodowane uszkodzeniami komórek nerwowych. Przyczyniają się do nich nie tylko urazy mechaniczne czy stany zapalne, lecz także czynniki chemiczne, np. spożywany alkohol. Jeśli pojawiają się nagle i nie pozwalają normalnie funkcjonować, warto wykonać dodatkowe badania i w razie potrzeby przedłużyć L4 online.

Wśród najpoważniejszych chorób neurologicznych są padaczka i stwardnienie rozsiane. Ból lewej ręki to także jeden z możliwych objawów udaru mózgu. W początkowych etapach występują jeszcze nudności, bóle i zawroty głowy. Kolejne fazy wiążą się z porażeniami i utratą przytomności. Udar jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Diagnostyka i leczenie pacjentów z bólem lewej ręki

Jeśli chory nie wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, lekarz pierwszego kontaktu w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad na temat objawów, ich nasilenia, okoliczności występowania, historii wcześniejszych chorób itd. Potem może wykonać badania palpacyjne, a następnie skierować do specjalisty lub zlecić od razu badania diagnostyczne pod kątem wstępnego rozpoznania. Wśród wykonywanych testów są między innymi:

  • badania obrazowe – RTG, MRI, USG, CT;
  • badania laboratoryjne – np. morfologia krwi, OB, CRP;
  • badanie przewodnictwa nerwowego (EMG);
  • podstawowe badanie kardiologiczne EKG.
Zobacz też  Ból łokcia – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie

Zdiagnozowana przyczyna dolegliwości bólowych determinuje zalecenia lekarskie i terapię. Łagodne bóle przeciążeniowe można uśmierzyć domowymi sposobami, np. ciepłymi i chłodnymi okładami. Poważniejsze kontuzje o podłożu ortopedycznym mogą wymagać fizjoterapii i zabiegu operacyjnego. Ważnym elementem leczenia mogą być również środki farmakologiczne.

Leki, które mogą pomóc na ból lewej ręki

Farmakoterapia nie będzie konieczna w każdym przypadku. W leczeniu objawowym najczęściej zalecane są ogólnodostępne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przed ich zażyciem warto skonsultować z lekarzem dawkowanie i ewentualne przeciwwskazania. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować silniejszych preparatów – takich, na które potrzebna jest e-recepta do zrealizowania w aptece. Na wyjątkowo silne bóle w lewej ręce lekarz może przepisać:

Istnieje wiele zaburzeń i możliwych przyczyn związanych z kilkoma układami w ciele człowieka, które mogą spowodować różnego rodzaju bóle lewej ręki. Trudno dokonać właściwej oceny objawów samodzielnie, bez specjalistycznej wiedzy. Lepiej zdać się na pomoc lekarzy.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.