Telfast

Nazwa: Telfast (tabletki powlekane, lek na receptę)
Kategoria: lek na alergię
Substancja czynna: chlorowodorek feksofenadyny
Dawka: 30/180 mg
Opakowanie: 20/30/50/60/100 tabletek
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8696/leaflet

Telfast - opis i informacje o leku

Konsultacje medyczne z możliwością uzyskania e-recepty. Zamów e-wizytę bez wychodzenia z domu i uzyskaj szybką diagnozę z planem leczenia i kodem do e-recepty!

Leki przeciwhistaminowe to pierwszy wybór pacjentów i lekarzy w przypadku planowania terapii objawowej alergii wziewnej, pokarmowej lub kontaktowej. Chociaż na rynku farmaceutycznym dostępne są preparaty w formie aerozoli do nosa, kropli do oczu, leków do stosowania wziewnego, a nawet zastrzyków dożylnych i domięśniowych, prym wśród alergików zmagających się z kilkoma objawami uczulenia wiodą tabletki do stosowania doustnego. Przykładem takiego leku są tabletki powlekane Telfast, które zakupić można w dawce 30 lub 180 mg. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego farmaceutyku? Przeczytaj poniższy opis, a w przypadku dodatkowych pytań skontaktuj się ze specjalistą na naszym portalu medycznym.

Co to jest i jak działa preparat przeciwalergiczny Telfast?

Tabletki powlekane do stosowania doustnego Telfast są lekiem przeciwhistaminowym, który działa przeciwuczuleniowo. W ich skład wchodzi substancja czynna o nazwie feksofenadyna, która skutecznie wstrzymuje pracę obwodowych receptorów histaminowych typu 1, dzięki czemu objawy alergiczne nie występują u osoby, która przyjmuje ten lek. Telfast stosuje się przede wszystkim w zwalczaniu pokrzywki idiopatycznej o charakterze przewlekłym, a także innych objawów alergii, takich jak: kichanie, wyciek z nosa, obrzęknięcie i swędzenie błon śluzowych. Ze względu na swoje silne działanie i możliwość wystąpienia skutków ubocznych preparat ten jest wydawany wyłącznie z przepisu lekarza.

Kto może korzystać z leku Telfast i jak wygląda jego dawkowanie?

O potrzebie stosowania i systemie dawkowania leku Telfast zawsze decyduje lekarz, który wydaje na niego receptę. Preparat ten przeznaczony jest dla pacjentów, u których występują dokuczliwe reakcje uczuleniowe (kichanie, wyciek z nosa, obrzęk błon śluzowych, itp.). Mogą go stosować zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci powyżej 12 roku życia. Z uwagi na fakt, iż nie dysponujemy pewnymi informacjami na temat bezpieczeństwa zażywania tego leku przez młodszych pacjentów, nie należy go stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Telfast dostępny jest w opakowaniach od 20 sztuk do 100 sztuk tabletek w zależności od dawki (30 lub 180 mg). Stosuje się go metodą doustną, obowiązkowo bezpośrednio przed spożyciem posiłku. Pigułkę najlepiej połykać w całości i popijać dużą ilością wody. Ponieważ przyjmowanie większych dawek leku niż zalecane może przyczynić się do wystąpienia negatywnych skutków dla zdrowia, a nawet życia pacjenta – nie należy tego robić. Terapia przeciwalergiczna przy użyciu leku Telfast zazwyczaj wiąże się z przyjmowaniem 1 tabletki raz dziennie. Szczególną ostrożność w trakcie leczenia tym specyfikiem powinny zachować osoby, które zmagają się z zaburzeniami funkcjonowania nerek i wątroby, a także seniorzy, których podeszły wiek może być przyczyną różnych schorzeń i dolegliwości.

Kiedy przyjmowanie tabletek Telfast nie jest wskazane?

Telfast to skuteczny lek przeciwalergiczny często przepisywany pacjentom, którzy zmagają się z alergią zarówno o charakterze przewlekłym, jak i sezonowym. Mimo że mogą oni mieć wiele wskazań do przyjmowania tego preparatu, może być tak, że niektóre przeciwwskazania wykluczą u nich jego stosowanie. Jest tak np. w przypadku pacjentów, którzy oprócz uczulenia na konkretne alergeny, cierpią również na nadwrażliwość na przynajmniej jeden składnik tego preparatu. Wówczas nie mogą oni zażywać tabletek Telfast. Poza tym przyjmowanie tego leku na alergię nie jest dozwolone w okresie karmienia piersią, ponieważ może on wpływać na ilość i jakość przekazywanego dziecku pokarmu.

Telfast – interakcja z innymi preparatami

Telfast to lek, który może wchodzić w rozmaite interakcje z innymi medykamentami. Dlatego ważne jest, aby podczas wywiadu lekarskiego, zmierzającego do wytyczenia odpowiedniej ścieżki leczenia, poinformować specjalistę o innych lekach, które pacjent przyjmuje lub ma zamiar przyjmować w niedalekiej przyszłości. Dotyczy to również preparatów, które można otrzymać w aptece bez recepty. Jest to istotne, ponieważ łączenie leku Telfast z innymi medykamentami zawierającymi w swoim składzie ketokonazol, itrakonazol i erytromycynę może doprowadzić do zwiększenia stężenia feksofenadyny w organizmie pacjenta, co może doprowadzić do wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Zakłócić wchłanianie substancji czynnej preparatu Telfast mogą również leki, które zobojętniają soki żołądkowe. Natomiast jeśli alergik oprócz feksofenadyny przyjmuje jeszcze lekarstwa z glinem i magnezem, wówczas wskazane jest zastosowanie przynajmniej 2-godzinnej przerwy między tymi preparatami.

Skutki uboczne przyjmowania leku Telfast

Nie zawsze pacjent stosujący produkty farmaceutyczne może uniknąć wystąpienia działań niepożądanych. Może być tak również w przypadku stosowania leku Telfast – choć nie jest to regułą. Przeważająca liczba pacjentów nie spotyka się z uciążliwymi skutkami ubocznymi. Niemniej Telfast może wpływać na wystąpienie u osoby leczącej się tym medykamentem uczucia zmęczenia i otumanienia, senności, bólów głowy, skłonności do rozdrażnień, nudności, suchości w jamie ustnej, objawów uczulenia związanych np. z pokrzywką lub swędzeniem skóry, a także reakcji anafilaktycznych, które występują co prawda rzadko, ale mogą zdarzyć się w indywidualnych przypadkach. Ważne, aby w sytuacjach, w których działania niepożądane znacząco wpływają na codziennie funkcjonowanie, zwrócić się o pomoc do specjalisty.



Konsultacje medyczne z możliwością uzyskania e-recepty. Zamów e-wizytę bez wychodzenia z domu i uzyskaj szybką diagnozę z planem leczenia i kodem do e-recepty!