Fexofast

Nazwa: Fexofast (tabletki powlekane, lek na receptę)
Kategoria: lek na alergię
Substancja czynna: chlorowodorek feksofenadyny
Dawka: 120/180 mg
Opakowanie: 7/10/20/30 tabletek
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18205/leaflet

Fexofast - opis i informacje o leku

Długie kolejki do lekarza? W Twojej przychodni nikt nie odbiera telefonu? Wybierz profesjonalne konsultacje online. Bez rejestracji, bez długiego oczekiwania i bez stresu. Specjaliści dostępni 24/7.

Objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku. Dlatego ważne jest, aby właściwie ją zdiagnozować i odpowiednio wcześnie podjąć skuteczne leczenie, dzięki któremu można zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości. W terapii nadwrażliwości organizmu na alergeny warto postawić na sprawdzone środki farmaceutyczne. Wiele osób zmagających się z alergią decyduje się na leczenie przy pomocy tabletek doustnych. Jednym z takich preparatów jest Fexofast, który można otrzymać w aptece na podstawie recepty wydanej przez lekarza. Chcesz skorzystać z możliwości jakie daje ten lek? Zamów e-wizytę u specjalisty, który przeanalizuje Twoje dolegliwości i wyniki badań i na tej podstawie podejmie decyzję, czy ten lek sprawdzi się w Twojej terapii.

Zastosowanie leku Fexofast

Tabletki powlekane Fexofast stosuje się w łagodzeniu objawów zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki spowodowanych występowaniem alergii sezonowej. Ponadto można je stosować w celu zwalczania kichania, swędzenia i zatkanego nosa, kataru oraz zaczerwienienia i łzawienia oczu, które towarzyszą występowaniu kataru siennego. Ten lek przeciwhistaminowy przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia. Głównym składnikiem preparatu jest substancja czynna w postaciu chlorowodorku feksofenadyny.

Kiedy przyjmowanie leku Fexofast nie jest wskazane?

Lek Fexofast nie powinien być stosowany przez pacjentów, którzy wykazują nadwrażliwość na substancję czynną lub inne jego składniki. Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tego preparatu powinny zachować osoby w podeszłym wieku, pacjenci zmagający się z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, a także osoby, które mają za sobą incydenty sercowo-naczyniowe. Przed rozpoczęciem kuracji lekiem Fexofast należy poinformować lekarza przeprowadzającego wywiad medyczny o wszystkich schorzeniach, dolegliwościach oraz przyjmowanych do tej pory lekach, które mogą mieć znaczenie dla przebiegu całej terapii. Na tej podstawie podejmuje decyzję, czy zastosowanie tego leku jest konieczne.

Czy można stosować Fexofast w okresie ciąży i laktacji?

Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być, wskazane jest, by przed zastosowaniem leku Fexofast poradziła się lekarza. To samo dotyczy pacjentek, które karmią swoje dzieci w sposób naturalny. W przypadku ciąży o zasadności stosowania preparatu powinien decydować lekarz. Natomiast kobieta, która karmi piersią nie powinna w ogóle sięgać po ten lek. W jej przypadku należy wybrać inną formę terapii lub przerwać karmienie piersią.

Czy Fexofast wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie udowodniono jakoby działanie leku Fexofast wpływało negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak przed przystąpieniem do wykonywania tych czynności wskazane jest, aby pacjent upewnił się, że nie występują u niego skutki uboczne stosowania medykamentu, takie jak, np. senność albo zawroty głowy, które mogą niekorzystnie wpływać na jego funkcjonowanie.

Jak dawkuje się lek Fexofast?

O prawidłowym dawkowaniu tabletek Fexofast przez pacjenta zmagającego się z objawami alergii zawsze decyduje lekarz. Zazwyczaj terapia przeciwalergiczna osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia opiera się na przyjmowaniu 1 tabletki raz na dobę przed posiłkiem. Nie należy przyjmować dawki większej niż zalecana, ponieważ może doprowadzić to do przedawkowania preparatu i wystąpienia uciążliwych skutków ubocznych, takich jak senność, nadmierne zmęczenie i zawroty głowy. Niewskazane jest również samodzielne przerywanie terapii z uwagi na fakt, iż może to doprowadzić do nawrotu choroby.

Fexofast a występowanie skutków ubocznych

Chociaż nie każdy pacjent może doświadczyć skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem tabletek Fexofast, należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach u osób stosujących ten lek mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, uczucie senności i zmęczenia lub bezsenność, nudności, kołatanie serca, biegunka, zmiany skórne oraz objawy alergiczne w stopniu łagodnym bądź ciężkim. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak należy przechowywać lek Fexofast?

Opakowanie z tabletkami Fexofast należy przechowywać w miejscu, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci. Niewskazane jest stosowanie preparatu po upływie terminu ważności. Ważne, aby niewykorzystanych tabletek nie wyrzucać do kanalizacji lub do pojemników na odpady w domu, lecz utylizować je zgodnie z instrukcją farmaceuty, dzięki czemu można uchronić środowisko.



Długie kolejki do lekarza? W Twojej przychodni nikt nie odbiera telefonu? Wybierz profesjonalne konsultacje online. Bez rejestracji, bez długiego oczekiwania i bez stresu. Specjaliści dostępni 24/7.