Zapalenie zatok a chodzenie do pracy. Pacjencie, nie lekceważ tej choroby!

Zapalenie zatok a chodzenie do pracy – rozstrzygnięcie tej kwestii jest niezwykle istotne. Co robić, kiedy pojawią się pierwsze objawy, zostać w domu, czy za wszelką cenę starać się wywiązać z obowiązków zawodowych? Dolegliwość może skutecznie utrudnić życie.

zapalenie zatok a chodzenie do pracy

Zatoki przynosowe (sitowe, klinowe, czaszkowe, szczękowe) to puste przestrzenie, które oczyszczają i nawilżają powietrze wdychane przez nos. Jeśli dochodzi do obrzęku i podrażnienia wyściełającej je błony śluzowej, mamy do czynienia z zapaleniem zatok. To jedno z najczęściej stwierdzanych schorzeń górnych dróg oddechowych. Czujesz, że być może pojawiło się zapalenie zatok, a chodzenie do pracy jest dla ciebie istotne? Sprawdź, co robić.

Zapalenie zatok przynosowych – najważniejsze informacje

Zapalenie zatok to infekcja, która ma wiele nieprzyjemnych objawów: katar, zatkany nos, sącząca się wydzielina, ból głowy i zatok, gorączka, osłabienie węchu, a często obrzęki czoła, policzków i oczu. Chorobę wywołują bakterie lub wirusy, ale coraz częściej dochodzi do niej również w wyniku alergii (zarówno całorocznej, jak i sezonowej). Stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok bardzo często pojawia się u osób z przerostem polipów oraz stwierdzonymi nieprawidłowościami w budowie przegrody nosowej. Pojawia się swego rodzaju wybór pomiędzy koniecznością zwalczenia zapalenia zatok a chodzeniem do pracy. W tym wypadku warto poradzić się lekarza pierwszego kontaktu. Z pewnością zaleci odpoczynek, a także leczenie (szybkie wykupienie potrzebnych leków umożliwia e-recepta).

Zapalenie zatok a chodzenie do pracy

W przypadku problemów należy walczyć zapaleniem zatok, a chodzenia do pracy trzeba unikać. Dlaczego? Chorzy powinni zdawać sobie sprawę, że wirusy i bakterie, które je wywołują, są przekazywane drogą kropelkową. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że przeniosą się na zdrowych współpracowników oraz na członków ich rodzin, którzy mogą mieć obniżoną odporność. Chodzenie do pracy z zapaleniem zatok wydaje się więc bardzo nieodpowiedzialne. Dlatego wartą rozważenia opcją będzie skorzystanie z L4 online. Pozwoli ono pokonać infekcję, wrócić do optymalnego stanu zdrowia, a także swoich obowiązków służbowych.

Zobacz też  Zapalenie zatok w ciąży – objawy i leczenie dolegliwości u ciężarnej

Zapalenie zatok a chodzenie do pracy – ile zwolnienia na zatoki?

Dolegliwości układu oddechowego zawsze trzeba wyleczyć. Ile czasu może trwać ten proces? Wszystko zależy od rodzaju choroby, ponieważ wyróżniamy ostre zapalenie zatok (trwa maksymalnie 12 tygodni, ale objawy ustępują najczęściej po 10 dniach), a także przewlekłe zapalenie zatok (powyżej 12 tygodni). Najpierw należy przeprowadzić diagnostykę i określić właściwy typ dolegliwości, później natomiast warto skorzystać z szybkiego rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Przypominamy, że każdemu pracownikowi w ciągu roku przysługuje 182 dni, kiedy może przebywać na L4. Dlatego w przypadku opisywanego problemu należy zwalczyć zapalenie zatok, a chodzenie do pracy odłożyć na czas, gdy wszystko będzie w normie. Doradzamy troskę o zdrowie swoje oraz współpracowników.

Leczenie zapalenia zatok

Leczenie opiera się na wywiadzie lekarskim, a czasem również na bardziej zaawansowanej diagnostyce, jak badanie endoskopowe lub tomografia komputerowa. Stosuje się je najczęściej w przypadku zapalenia przewlekłego, a także przypadłości, która regularnie się powtarza. Aby dobrać terapię, trzeba poznać przyczynę – czy jest to alergen, wirus a może bakteria? W ostatnim przypadku leczenie polega na wprowadzeniu skutecznego antybiotyku. Natomiast leczenie wirusowego zapalenia zatok polega głównie na łagodzeniu objawów, a także usuwaniu niedrożności nosa poprzez oczyszczanie ujść zatok. Stosuje się też leki przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Na zapalenie zatok pomagają m.in.:

Zapalenie zatok – możliwe powikłania

Warto teraz poznać powikłania, które czasem wiążą się z chorobą. Są to różnego rodzaju ropnie (na przykład oczodoły i mózgu), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie kości. Warto więc doleczyć każdą infekcję, ponieważ często prowadzą one do o wiele groźniejszych przypadłości.

W przypadku choroby każdy pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Dlatego, jeśli pojawia się problem, taki jak zapalenie zatok, a chodzenie do pracy jest ważne np. ze względu na istotne zadania czy spotkania, zawsze należy skonsultować się ze specjalistą. Zazwyczaj zaleca odpoczynek i wystawia L4, w trakcie którego dana osoba jest zobowiązana do tego, by robić wszystko, co jest konieczne do szybkiego powrotu do zdrowia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.