Zyrtec

Nazwa: Zyrtec (tabletki powlekane, krople, roztwór)
Kategoria: lek na alergię
Substancja czynna: cetyryzyny dichlorowodorek
Dawka: 1 mg/ml, 10 mg, 10 mg/ml
Opakowanie: 10/20/30 tabletek, 75 ml roztworu, 10/20 ml kropli
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/13197/leaflet

Zyrtec - opis i informacje o leku

Twój lek jest na wyczerpaniu, a nie możesz udać się do lekarza? Skorzystaj z konsultacji online. Kod do e-recepty w kilka minut na Twojego e-maila!

Interesuje Cię skuteczny produkt leczniczy, który ukoi przewlekłe lub okresowe objawy alergii, takie jak zapalenie błony śluzowej nosa lub zmiany skórne? Wypróbuj Zyrtec – lek w postaci kropli, roztworu lub tabletek do stosowania doustnego. Masz pytania? Zamów teleporadę u lekarza, który postawi diagnozę i w razie potrzeby wystawi e-receptę na preparat przeciwalergiczny dopasowany do Twoich potrzeb.

Zyrtec – lek z cetyryzyną na objawy alergii dla dorosłych i dla dzieci

Lek przeciwhistaminowy Zyrtec charakteryzuje się zawartością cetyryzyny, zapobiegającej występowaniu reakcji alergicznych oczu i nosa, które wiążą się zarówno z długotrwałą, jak i sezonową alergią. Cetyryzyna to lek II generacji na różnego rodzaju uczulenia, blokujący obwodowe procesy histaminowe i łagodzący dolegliwości takie jak rozwodniony katar, kichanie, swędzenie błon śluzowych gardła i nosa, czy obrzmienie. Powstrzymuje również pojawienie się zmian skórnych (zaczerwienienie, świąd, pęcherze).

Dla kogo i na co stosuje się Zyrtec?

Zyrtec w postaci tabletek 10 mg można stosować zarówno u dorosłych jak i u dzieci od 6 roku życia. Natomiast podawanie kropli i roztworu do picia preferowane jest przede wszystkim przez dzieci w wieku powyżej 2 lat. Lek podaje się w celu osłabienia uciążliwych objawów alergicznych oczu i nosa oraz w neutralizacji dolegliwości skórnych, np. pokrzywki.

Jak należy dawkować preparat Zyrtec?

Prawidłowe dawkowanie leku Zyrtec powinno być prowadzone zgodnie z zaleceniami specjalisty, który ustala je na podstawie objawów alergii oraz badań. Preparat w formie tabletek można podawać dzieciom powyżej 6 lat oraz osobom dorosłym. Wielkość i częstotliwość zażywania dawek różni się w zależności od wieku pacjenta. W przypadku dzieci od 12 roku życia i osób dorosłych zaleca się przyjmowanie 1 tabletki (10 mg) raz na dobę. Natomiast u dzieci od 6 do 12 roku życia zalecana dawka to pół tabletki (5 mg) 2 razy na dobę. Zyrtec w postaci kropli doustnych na uczulenie to preparat, który można stosować u dzieci najmłodszych – już od 2 roku życia. W ich przypadku zalecana dawka to 5 kropli (2,5 mg) 2 razy na dobę. Dorośli w ciągu doby mogą przyjąć jednorazowo 20 kropli leku (10 mg), a dzieci między 6 a 12 rokiem życia 10 kropli (5 mg) 2 razy w ciągu dnia.

Zyrtec – zasady dotyczące przechowywania leku

Nie ma specjalnych wskazówek dotyczących przechowywania leku Zyrtec. Ze względów bezpieczeństwa należy trzymać go w miejscu niedostępnym dla dzieci. Ponadto warto pamiętać, że preparat w formie kropli od momentu otwarcia można stosować wyłącznie przez 3 miesiące.

Kiedy niewskazane jest stosowania leku Zyrtec?

Chociaż Zyrtec to skuteczny lek na dolegliwości uczuleniowe, nie jest zalecany wszystkim osobom zmagającymi się z alergią. Nie powinny go stosować przede wszystkim osoby cierpiące na ciężką chorobę nerek (w tym niewydolność, trudności z oddawaniem moczu), nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leku oraz chorujące na padaczkę.

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po użyciu preparatu Zyrtec?

Zyrtec, tak jak inne preparaty tego typu, może stać się powodem wystąpienia różnych działań niepożądanych. Jednak należy pamiętać, że nie dotyczą one każdego pacjenta stosującego lek. Ważne, aby po zauważeniu skutków ubocznych zaprzestać stosowania preparatu i bez zwłoki skontaktować się z lekarzem. Do najczęstszy skutków ubocznych pojawiających się po zażyciu preparatu Zyrtec należą: zmęczenie i senność, nudności i biegunka, zawroty i bóle głowy oraz zapalenie błony śluzowej gardła i nosa. Niekiedy mogą pojawić się: bóle brzucha, nadmierne pobudzenie, zmiany skórne w postaci wysypki i świądu. Rzadko pacjent może doświadczyć stanów depresyjnych, reakcji alergicznych, problemów z ciśnieniem. O wszystkich mogących wystąpić działaniach niepożądanych można dowiedzieć się z ulotki dołączonej do opakowania.

Czy podczas stosowania leku Zyrtec można pić alkohol?

Ponieważ Zyrtec jest lekiem przeciwhistaminowym, w okresie jego przyjmowania nie zaleca się spożywania produktów z alkoholem. Chociaż nie udowodniono, że niskie stężenie alkoholu we krwi może wchodzić w interakcję z zalecaną dawką cetyryzyny, na wszelki wypadek lepiej unikać picia alkoholu pod każdą postacią.

Czy istnieją ograniczenia w stosowaniu Zyrteca w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania preparatu Zyrtec na alergię w czasie ciąży. Jednak jeśli zachodzi taka konieczność, należy robić to pod okiem lekarza. Co prawda w testach wykonywanych na zwierzętach nie odnotowano szkodliwego działania leku na rozwój płodu, jednak specjaliści zalecają unikanie cetyryzyny u kobiet w ciąży. Zyrtec nie powinien być również stosowany przez kobiety karmiące. Wszystko dlatego, że substancja czynna przenika do mleka naturalnego i wraz z nim może przenikać do organizmu dziecka, wywołując nieprzewidziane skutki.



Twój lek jest na wyczerpaniu, a nie możesz udać się do lekarza? Skorzystaj z konsultacji online. Kod do e-recepty w kilka minut na Twojego e-maila!