Amertil

Nazwa Amertil
Kategoria lek na receptę
Substancja czynna cetyryzyny dichlorowodorek
Dawka 10 mg
Opakowanie 20 / 30 / 60 tabletek

Źródło: https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc109769/amertil-ulotka.pdf

Amertil - opis i informacje o leku


Nie masz czasu, by zapisać się do lekarza w gabinecie? Zapomnij o kolejkach do specjalistów! Już teraz zamów profesjonalną konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty!

W dzisiejszych czasach alergia to jedno z najczęściej występujących schorzeń. Niestety większość objawów na tle alergicznym ma charakter przewlekły i potrzebuje nieustannego leczenia. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami związanymi z alergią są: nieżyt i wyciek z nosa, łzawienie oczu i wysypki skórne. Jak się okazuje, leczenie alergii wcale nie musi być skomplikowane. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele leków, które skutecznie łagodzą objawy i pozwalają alergikom normalnie funkcjonować. Jednym z takich specyfików jest Amertil – lek w tabletkach do stosowania doustnego. Dzięki temu preparatowi możesz zapomnieć, że masz alergię. Dowiedz się na czym polega terapia tym lekiem, a w razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem w naszym serwisie medycznym.

Co to jest lek Amertil?

Amertil to lek składający się m.in. z cetyryzyny, która wykazuje działanie przeciwhistaminowe i skutecznie zwalcza objawy alergiczne, takie jak: kichanie, wycieki z nosa, swędzenie i obrzęknięcie błon śluzowych, a także przeciwdziała powstaniu zmian skórnych, np. pokrzywki. Dzięki temu, że substancja czynna preparatu szybko się wchłania, jej maksymalne stężenie możliwe jest już po upłynięciu 30-90 minut od podania. Z leku Amertil mogą korzystać osoby powyżej 6 roku życia, u których nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Można go podawać zarówno w przypadku alergii przewlekłej, jak i sezonowej.

Amertil – przeciwwskazania do stosowania

Amertil to skuteczny lek na objawy alergiczne. Niestety nie każdy może go stosować. Przede wszystkim jest to niewskazane u osób, które są uczulone lub wykazują nadwrażliwość na cetyryzynę lub inny składnik preparatu. Z terapii tym lekiem powinny również zrezygnować osoby cierpiące na ciężkie zaburzenia czynności nerek. Ponadto szczególną ostrożność w stosowaniu Amertilu muszą zachować osoby, u których istnieje ryzyko zatrzymania moczu, chorują na padaczkę lub przyjmują leki, które wstrzymują ośrodkowy układ nerwowy. Podczas kuracji tym lekiem nie jest wskazane spożywanie alkoholu, ponieważ jego łączenie z Amertilem może prowadzić do zmniejszenia zdolności reagowania oraz sprawności psychofizycznej. Ponieważ tabletki powlekane zawierają laktozę, nie są przeznaczone do podawania u osób z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub z zespołem niepoprawnego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Sposób dawkowania leku Amertil

Ponieważ lek Amertil jest produkowany w postaci tabletek powlekanych, stosuje się go metodą doustną. Nie należy przekraczać zaleconych przez lekarza dawek, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia problemów z ośrodkowym układem nerwowym. U pacjentów powyżej 12 roku życia przeważnie leczenie tym preparatem sprowadza się do przyjmowania jednej tabletki raz na dobę. Natomiast młodsi pacjenci przyjmują pół tabletki raz na dobę. U dzieci poniżej 6 roku życia wskazane jest podawanie preparatu Amertil w formie kropel lub syropu do picia. W indywidualnych przypadkach związanych, np. z występowaniem chorób współistniejących, lekarz może zadecydować o innym sposobie dawkowania.

Czy ciąża i karmienie piersią są przeciwwskazaniem do stosowania Amertilu?

Obecnie nie ma dostatecznych danych na temat bezpieczeństwa przyjmowania Amertilu przez kobiety w ciąży lub karmiących piersią, więc możliwość stosowania leku w takich sytuacjach powinna być skonsultowana z lekarzem. Tylko specjalista może oszacować, czy korzyści wynikające z terapii tym lekiem antyalergicznym są wyższe niż potencjalne ryzyko zdrowotne kobiety w ciąży lub matki, która karmi dziecko w sposób naturalny.

Jakie skutki uboczne może wywołać lek Amertil?

Stosowanie leku Amertil zwiększa ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak: bóle i zawroty głowy, osłabienie i zmęczenie, senność, pobudzenie, nudności i wymioty, zapalenie gardła, problemy z wydalaniem moczu, problemy ze wzrokiem, zaburzenia czynnościowe wątroby, parestezje, biegunka, zmiany skórne. Rzadko pacjenci mogą zmagać się ze stanami depresyjnymi, zaburzeniami smaku i apetytu, omdleniami, tachykardią, bólami przy wydalaniu moczu, nagłym wzrostem masy ciała, obrzękami gardła, niedociśnieniem. W przypadku, kiedy działania niepożądane znacząco wpływają na stan zdrowia i codzienne funkcjonowanie osoby przyjmującej lek, należy przerwać lekoterapię i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Czy Amertil wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Ze względu na możliwe skutki uboczne stosowania preparatu, np. wzmożoną senność, istnieje ryzyko, że Amertil wpłynie na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Z tego powodu podczas stosowania tego leku należy zachować szczególną ostrożność i przed przystąpieniem do tych czynności sprawdzić, czy nie upośledza on sprawności psychofizycznej. W przypadku, kiedy pacjent odczuwa, że Amertil wpływa niekorzystnie na jego funkcjonowanie, powinien powstrzymać się od wykonywania tych czynności.Nie masz czasu, by zapisać się do lekarza w gabinecie? Zapomnij o kolejkach do specjalistów! Już teraz zamów profesjonalną konsultację online z możliwością wystawienia e-recepty!